Jestli bylo na blogu málo pohádek, tak dneska jednu přidáme. Seznámili se na loukách, když on pásl stádo ovcí a ona malovala krajinu. On designér a fotograf, ona malířka. Napřed cestovali po celém světě, ale pak se usadili ve Vlachově Lhotě. K bylinkovým vínům je přivedla společná vášeň pro přírodu a všechny poklady, které v ní najdete. A taky trochu tradice po předcích.
Dědovy recepty na bylinková vína, byliny v krajině Bílých Karpat a chuť zkusit něco nového se u Kristýny a Honzy spojily v nadšení pro vína z květin a bobulí. Vína dělají z všemožných bylin sbíraných na divoko všude tam, kam až se dá dohlédnout ze dvorku jejich chalupy. Jaro tu začíná kopřivami, petrklíči, pampeliškami, bezem, lípou, pokračuje do léta rebarborou, malinami, mátou a na podzim ho střídá arónie, šípky, mrazem přešlé trnečky a jiné bobule. Ty se dají sbírat dokonce i v lednu, ale je to velká rarita, která se ze sklepa k běžným lidem moc nedostane. Zkuste si sami nasbírat bečku přemrzlých divokých trnek. Určitě pochopíte, proč to je vzácnost.
Ostatní vína ale najdete v nejlepších barech v republice. „Bar, který neexistuje, Superpanda Cirkus, Čtyři pokoje. Tyhle bary jsme si vybrali pro jejich nadšení, pro kreativitu, se kterou vymýšlejí nové nápady. Barmani k nám jezdí odpočívat, vybírat vína a společně se velmi příjemně doplňujeme,“ říká Honza. A Kristýna ho doplňuje s tím, že tihle lidé umí s bylinkovými víny pěkně kouzlit. Snoubí je s jídly, vymýšlí nové míchané drinky, nápojový lístek připravují klidně celý rok. A bylinková vína mají čas.
Zrání bylinkových vín trvá od jednoho do pěti let, to podle toho, za jakých bylin nebo bobulí jsou vyrobena. Bylinky nemají vysoký zkvasitelný cukr, jako třeba ovoce, proto se do vína přidávají hroznové cukry nebo jednodruhové výběrové medy od včelařů z okolí. Úplně nakonec vína dozrávají v dubových a akátových sudech od pana Fryzelky z Vlachovic. Tak nevíme, může být ještě něco víc lokálního?
„S víny nám před 7 lety začal pomáhat Martin Adamec, someliér z michellinské restaurace Aureole, který s námi dolaďuje koncové zrání. V tu chvíli jsme to začali brát opravdu vážně,“ říká Honza. Etikety jsou na bavlněném papíru z Anglie, každá etiketa je trhaná zvlášť a každá lahev je díky tomu originál. Karpatská vína ostatně směle obstojí ve světové konkurenci. Svědčí o tom zlatá medaile z London Great Taste v kategorii ovocných a květinových vín.
Vína dnes dozrávají ve staré hájence na Pasekách u Valašských Klobouk, kde Honza vyrostl. Bylinkové vinařství by ale chtěli vybudovat přímo ve Vlachově Lhotě. Vinné sklepy, ubytování, všechno v malém měřítku. Místo, kde budete moci zapomenout na svoje starosti a trápení.
A tak se jdeme projít tam, kde mají sklepy stát. Kolem štěbetají ptáci, na pasekách se pasou koně, napravo voní ovocný sad v květu, pod nám se vlní louky, lesy a pastviny. Kristýna nese v zavinovačce maličkého Jindřicha. Pod nohama se nám motá šedomodrá kulička. Kocourek, který se s námi jde projít, ale hlasitě protestuje proti tomu, abychom šli tam, kde ho jako koťátko málem odnesla sova. Nejradši bychom si tu sedli na mez, koukali se do krajiny a ze štíhlých sklenic upíjeli svěží a průzračné kopřivové víno. Už aby tady ty sklepy byly.