Pěšky z Lačnova kolem Lačnovských skal až na Vařákovy paseky

Co vám ukážeme dneska? Pěšky se vydáme po naučné stezce mezi Lačnovskými skalami a Vařákovými pasekami. Pojďte s námi za čerstvým vzduchem, za přírodou a za objevením příběhu Vařákových pasek, který by neměl být zapomenut. 

Start a cíl: Lačnov
Délka trasy: 13,4 km
Doba výletu: 5 h
Doporučujeme rodinám s dětmi a milovníkům přírodynaučná stezka Vařákovy pasekyMísta zájmu: Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky, Dolní Lačnovské skály, Lačnovské skály, Lovecký zámeček Trubiska, Vařákovy paseky, Památné lípy Růženy Šopové a Karla Vařáka.

Náš jarní výlet začíná v malebné obci Lačnov, kde se na samém jejím konci nachází Muzeum vypálených usedlostí Vařákových pasek. Zde se (na konci našeho výletu) díky místní skvělé průvodkyni dozvíte autentické a tragické příběhy válečné doby nejen z konce války.Muzeum Vařákovy pasekyCelková expozice je replikou zemědělské usedlosti Karla Vařáka - obytná chalupa, chlév, vozovna, stodola, sklípek s kovárnou, sušírna, studna se zahradou a včelíny. Prohlídku muzea však doporučujeme až na závěr výletu, ten totiž teprve začíná. výlet Lačnov Vařákovy pasekyKlikatou lesní cestou se dostaneme k prvnímu hlavnímu zájmu našeho putovaní po NS Vařákovy paseky – k Lačnovským skalám. Tady si na poměrně malém území prohlédnete hned 3 skalní pískovcové útvary. Dolní Lačnovské skály se jakoby nic vynoří uprostřed lesa a svou výškou kolem 20 m a 60 m dlouhým pásem. Dolní lačnovské skályTen nejrozsáhlejší útvar vám umožní krásny výhled na okolní kopce. Horní skály jsou zase více členité a prostorné a historicky spjaté s rozvojem trampingu u nás na Valašsku od 40. let 20. století. Tohle místo rozhodně stojí za krátký odpočinek spojený s malým piknikem.Lačnovské skály vrcholOdtud vás lesní cesta dovede až k Loveckému zámečku Trubiska postaveného v polovině 19. století za účelem lovu, odpočinku a zábavě. Po válce byl zámek rodině Stillfriedů zkonfiskován a začal chátrat. Díky Mysliveckému sdružení Trubiska – Pozděchov se zámek daří od 70. let postupně rekonstruovat a oživovat do kulturní i estetické podoby zašlé slávy. Trubiska lovecký zámekPozvolnou cestou vzhůru pak vystoupáte až na Vařákovy paseky, kde se na sklonku války udalo tragické vypálení osady. Konce hrůzy války si zde vybraly svou krutou daň a na malebných samotách Vařákových pasek došlo k vypálení osady Wehrmachtem. Z původních 10 stavení bylo vypáleno 8 a od roku 1950 Vařákovy paseky nadobro osiřely.Vařákovy paseky

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

  • Pěšky z Lačnova kolem Lačnovských skal až na Vařákovy paseky

V okolí také najdete