Janův hrad: jdeme se vyvenčit

Víte, že Janův hrad vlastně není vůbec žádným hradem? A že jeho posledním obyvatelem byl hajný? Poznejte dominantu vizovických kopců na Janově hoře a užijte si výlet plný krásných výhledů, historie, zábavy, ale třeba i výborné kozí zmrzliny.

Cíl výletu: Janův hrad a Kozí farma
Start: Masarykovo náměstí, Vizovice
Délka trasy: 9,2 km
Čas: 3 hmapa Janova hora Vizovice výletDoporučujeme jako pěší výlet, pejskařům, trasu zvládnou také rodiny s většími dětmi nebo zkušení cyklisté (terén vede po asfaltu i po zpevněné cestě, posledních 800 m vede po kamenité cestě do kopce – pokud vyrážíte s menšími dětmi, tak určitě s terénním kočárkem).

Na výlet vyjděte z Masarykova náměstí ve Vizovicích, kam se dostanete autem nebo autobusem (ten stojí přímo u náměstí naproti mariánského sloupu a obchodu, kde mohou zapomnětlivci nakoupit poslední zásoby na cestu). Odtud se vydáte po červené turistické značce vedoucí od náměstí nahoru a kolem hlavní silnice ve směru na Zlín. Provede vás kolem Vizovického zámku se zahradou, čokoládovny až k Nemocnici Milosrdných bratří. Zde přejdete přes přechod na druhou stranu a za pár metrů se vydáte po asfaltové cestě vlevo do prudšího kopce.Vizovice tip na výletJiž kousek za bytovkou, která je poslední připomínkou ruchu města, se vám otevřou výhledy nejen na rozlehlé švestkové sady a celé město - ty nejkrásnější s chaloupkami a pasoucími se krávami na vás ale teprve čekají. Zhruba v polovině nekončícího kopce narazíte na vysílač, před kterým stočíte své kroky doprava mezi pastviny a sejdete ze silnice. I když není cesta dále značená a je možné, že jste se na tuto trasu vydali sami (protože většina návštěvníků míří na Janův hrad po této známější trase), rozhodně se nemusíte bát, že zabloudíte. Klikatá cesta lemovaná stromy táhnoucí se do mírného kopečka vám za odměnu odhalí nádherné výhledy (třeba na evangelický kostel v Zádveřicích-Rakové nebo do malebného údolí), provede vás kolem osamocených dřevěných chaloupek a když budete mít štěstí, narazíte na stáda pasoucích se krav a ovcí. Na konci cesty (u rodinného domku na horizontu) se vydáte do kopečka prudce vlevo nahoru, kde narazíte opět na červenou turistickou značku, která vás dovede do hlavního cíle výletu – na Janův hrad.Janova hora tip na výlet VizoviceJak už jsme naznačili v úvodu, Janův hrad vlastně není hradem. Ale o tom a o dalších zajímavostech si přečtete více na informační tabuli, kterou najdete v krytém přístřešku s posezením. Děti se mezitím mohou zabavit na slack line nebo houpačce. Od roku 2013 se o záchranu objektu a jeho rozvoj krásně stará Spolek Janův hrad Vizovice, na jejichž činnost můžete přispět do modré kasičky přímo na místě.

NÁŠ TIP: Jestli se často potulujete s dětmi kolem Vizovic, zapojte se do Kamínkové soutěže, kterou vyhlásilo místní Informační centrum

Kam dál

Od Janova hradu se můžete vrátit zpět do města po červené turistické značce, vyrazit dále na Spletený vrch a Klokočí, do Luhačovic, zamířit dolů k sirnému pramenu „Bič“…. možností je opravdu spousta.Kozí farma vizovice tip na výletMy se ale vydáme zpátky do Vizovic oklikou – kolem kozí farmy s výbornou zmrzlinou a sýry. U rozcestníku zamíříte po červené turistické značce dále ve směru na Spletený vrch, kde vás čeká cesta lesíkem dolů z kopce kolem dětského tábořiště a farmy pod Janovou horou. Když dorazíte na asfaltovou cestu, vydejte se dolů doleva – cesta vás dovede až zpátky do „civilizace“, kde zabočíte opět doleva a půjdete stále po cestě směrem do města (tentokráte již po zelené značce). Kozí farmu poznáte jednoduše – ve stráni se pase stádo koziček a před brankou se tvoří fronty na výbornou kozí zmrzlinu, sýry nebo klobásky. Kozí farma Vizovice kozí sýr tip na výletDomluvit se můžete také na prohlídce (nutno rezervovat alespoň týden dopředu). Zpátky na autobusové nádraží se potom již dostanete po zelené turistické značce.

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravila

Míša Vlková

Míša a kříženec jezevčíka Sigi jsou nerozlučná dvojka, která pro vás mapuje Vizovicko a okolí, kam se nedávno přestěhovaly do domku v lese. Odtud společně vyráží na výlety za krásami přírody, atmosférou dob minulých i dalšími zajímavými zákoutími.

  • Janův hrad: jdeme se vyvenčit

V okolí také najdete