Vodní biotop na Jižních Svazích Zlín

Posezení v trávě s pohledem na vodní hladinu, kde si vítr pohrává s jemnými vlnkami. Procházky po štěrkových pěšinách mezi travnatými plochami. To vše okořeněno vyhlídkovou lávkou, atypickým mobiliářem a  výhledem do kraje. Nacházíme se v panelové zástavbě největšího zlínského sídliště, kde najdete jeden krásný přírodní kout. V roce 2022 tady totiž vznikl přírodní biotop, který láká k odpočinku, piknikům, četbě, procházkám nebo třeba obdivování urbanismu místního sídliště. Až navštívíte Zlín, pojďte se sem zatoulat, nebudete litovat.

Pochozí lávky nad novým biotopem otevírají nové pohledy na město i krajinu. 

Návštěvníci Centrálního parku na Jižních svazích se mohou těšit z vodního biotopu, jehož přidanou hodnotou je zásobování vodou ze střech okolních bytových domů i funkce ochlazování daného území. Na ploše 1000 m2 si zde žijí svým životem vodní i pobřežní rostliny. Dominantou tohoto nevšedního území je 40 metrů dlouhá ocelová vyhlídková lávka vedoucí přes terénní průkop. Když se z lávky rozhlédnete do kraje, tedy v případě, že nebude mlha, která by se dala krájet, naskytne se vám výhled až na Chřiby.

Vodní biotop je napájen vodou svedenou ze střech okolních domů. 

Míst k odpočinku je hned několik. Rozjímat můžete na dřevěných lehátkách nebo na zídkách přímo u vodní hladiny. Samotný biotop je pak doplněn molem s možností dalšího posezení. Nově vysázené stromy, keře i trvalky dolaďují moderní přírodně pojaté vzezření celé oblasti. Celý centrální park o rozloze 11 ha je pak krásným příkladem oživení městského prostředí uprostřed sídliště. Je místem pro setkávání, relaxaci i sportovní aktivity. Park je také ideálním výchozím bodem turistických cest, a to díky blízkému sousedství s lesem.

Místo k sezení se tu najde pro každé. Na zídce u hladiny, na dřevěných lehátkách, na lavičkách kolem vyhlídkové lávky. 

A pokud jste ještě nevyzkoušeli pétanque, tak se domluvte s přáteli a šup na hřiště, jedno nedávno otevřené najdete právě nedaleko biotopu. Jestli vas baví architektura, vydejte se na procházku po některé z tras Zlínského architektonického manuálu. Máme pro vás také několik skvělých tipů na výlety okolo Zlína nebo soupis toho nejlepšího, co byste v baťovském Zlíně měli objevit.

  • Vodní biotop na Jižních Svazích Zlín
    Centrální Park Zlín, Jižní Svahy
    76005 Zlín

V okolí také najdete