14 I 15 Baťův institut Zlín

Jedním z prvních míst, kam se při návštěvě Zlína vypravit je bezesporu 14|15 BAŤŮV INSTITUT, sídlící na okraji bývalého Baťova továrního areálu. I když okraj by se tu dal lépe vystihnout jako „brána“ do dnes již plně pulsujícího industriálního prostoru.

Pojďme ale ještě na chvíli pěkně na začátek. Přenesme se do roku 1944, kdy na stejném místě budovy s označením 14. a 15. již existovaly, ale byl to bohužel také rok jejich zániku. V tomto válečném roce se letecké pumy nevyhnuly ani těmto budovám a obě musely jít po konci války zcela k zemi. 15. budova čekala na své vzkříšení jen do roku 1947. V roce 1949 byla dokončena i 14. budova. Tyto dva zrcadlově souměrné objekty vzešly z pera architekta Jiřího Voženílka a byly přímo navrženy pro potřeby obuvnické výroby. Po baťovské éře pokračovala v budovách nadále výroba obuvi pod hlavičkou Svit. A pak už to šlo spoustu let pěkně z kopce, až do roku 2008, kdy zcela zdevastované budovy odkoupil Zlínský kraj. Pokud by vás však zajímala architektura a historie těchto budov do hloubky, tak se určitě mrkněte na stránky ZAM Zlínského architektonického manuálu.

Místo pro umění a kulturu, to je 14 | 15 Baťův institut ve Zlíně. Právě tady můžete začít svůj zlínský výlet. 

Po nákladné rekonstrukci našly v opravených budovách zázemí kulturní instituce Zlínského kraje. V 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU najdete Krajskou galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajskou knihovnu Františka Bartoše.


Tovární budovy se proměnily na kulturní centrum s knihovnou, galerií, muzeem a kavárnou. A platformou, na které se dělají koncert nebo přehlídky. 

Pod Krajskou galerií výtvarného umění si nepředstavujte jen budovu s obrazy a sochami, ale místo, kde to uměním žije. Kromě stálých expozic se tu za rok vystřídá spousta výstav a dalších akcí, v budově jsou dva výstavní prostory, stálá expozice, grafický kabinet a pravidelně se tu pořádá i Galeřiště pro nejmenší. 

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se sem přestěhovala z Památníku Tomáše Bati. 

Muzeu jihovýchodní Moravy na vás čeká unikátní stálá expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost. Najdete tu také muzeum obuvi, expozici věnovanou filmařským počátkům Zlínských filmových ateliérům nebo cestovatelským objevům pánů Hanzelky a Zikmunda.

Expozice Muzea obuvi, původní ševcovské dílny, spousta informací o Baťovském Zlínu nebo cestovatelský svět Hanzelky a Zikmunda i se slavnou Tatrovkou. To jsou expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. 

Své konečně důstojné a tolik potřebné zázemí tu našla i Knihovna Františka Bartoše, největší knihovna ve Zlínském kraji. Zájemci tu najdou více než půl milionu dokumentů v různých formátech.

Ve vestibulu 15. budovy potkáte designový obchůdek Red Brick Design Shop plný designových kousků oblečení, kabelek nebo šperků. Zabydlelo se tu několik desítek českých značek, dost z nich navíc pochází přímo ze Zlína nebo okolí.

Do 14I15 Baťova institutu je dobré zavítat i kvůli Krajskému informačnímu centru, které najdete hned v přízemí 14. budovy, a kde jako turista získáte cenné rady a materiály před návštěvou města.

Krajské infocentrum ve 14. budově je výchozím bodem pro všechna toulání po Zlíně a objevování města. 

Pestrý kulturní život se neodehrává pouze uvnitř 14. a 15. budovy, ale velmi často i mezi nimi. Budovy spojuje velká betonová platforma, na které jsou často koncerty a nejrůznější akce pod širým nebem.

Platforma mezi budovami, na které se v létě dělá hned několik koncertů pod širým nebem. 

14I15 Baťův institut přináší neustálé zpestření do života obyvatel i návštěvníků Zlína, ať už jsou to zmiňované koncerty nebo přednášky, cestovatelské besedy či festivaly. Své si tu najdou milovníci umění, architektury i historie. Stálé expozice navíc přináší komplexní pohled na zlínský fenomén Baťa. 14I15 Baťův institut je prostě místem, na kterém si Zlín zamilujete hned napoprvé a budete ho chtít prozkoumat celý. Předtím si určitě zjistěte, co všechno se v baťovském Zlíně dá vidět, nejlépe si na naplánujte víkend ve Zlíně.

  • 14 I 15 Baťův institut Zlín
    Vavrečkova 7040
    76001 Zlín

V okolí také najdete