Muzeum dřevěného porculánu Držková

Ve vesnici Držková, která je vzdálena 20 km od Zlína, se nachází Muzeum dřevěného porculánu. Takto významně je nazýváno lidové nářadí a náčiní. Při jeho návštěvě na vás nejprve dýchne vesnická pohoda, ale potom budete obdivovat hlavně lidskou tvořivost. Zavzpomínáte na věci, které jste používali vy nebo vaši rodiče a prarodiče, a taky se dozvíte něco z historie obce.

  • Místo: Držková - Muzeum dřevěného porculánu
  • Doba prohlídky: 1 hodina, vstupné dobrovolné
  • Vhodné pro: pro malé i velké obdivovatele historie a lidské tvořivosti, muzeum není bezbariérové, výstup terénem asi 80 metrů
  • Kdy je otevřeno? Celoročně po telefonické nebo emailové domluvě: tel.: +420 721 881 520, e-mail: lubomir.marusak@seznam.cz

Muzeum dřevěného porculánu Držková

Muzeum Dřevěného porculánu se nachází na pozemcích sběratele Ing. Lubomíra Marušáka. Po předchozí domluvě vás provede všemi stavbami, ve kterých jsou ukryté původní a podomácku tvořené nástroje. Úvodem se mimo jiné dozvíte historické zajímavosti o obci Držková, jejím názvu a názvech obcí okolních.


NÁŠ TIP: Po prohlídce můžete pokračovat krátkou procházkou k Valašskému orloji, který sestrojil pan Pavel Čihař nebo si po značených trasách udělat výlet do okolních vesnic (Kašava, Vlčková, Lukov nebo Podkopná Lhota).


První stavbou, kterou pan Marušák postavil, je kopie zvonice z Vlčkové, na jejíž zvon si můžete sami zazvonit. Další stavení jsou umístěna ve svahu, obklopena stromy a domácími zvířaty.

Muzeum dřevěného porculánu Držková

Všechny dřevěné stavby, včetně výroby šindelů, postavil s drobnou výpomocí rodiny sám pan Marušák v letech 2011-2014. Kromě zvoničky a dvou kolib, které jsou plné stovek dřevěných exponátů, je zde i dřevěný přístřešek, kde se nachází žebřinový vůz.

Muzeum dřevěného porculánu Držková

V muzeu můžeme najít různé dřevěné nástroje a výrobky - od lopat, pilek, švrláků přes sekery, dláta a šáflíky, až po kružidla, máselnice, soudky, dřevěnou stolici nazývanou “strýc”, která sloužila k upínání výrobku nebo kotel na vaření trnek. Kromě nástrojů, které si můžete nejen prohlédnout, ale i potěžkat nebo vyzkoušet, zde můžete najít i fotky občanů a výrobců z Držkové. K zakoupení jsou také knihy a jiné drobné předměty.

Muzeum dřevěného porculánu Držková

K největším exponátům patří dřevěná cedule označující Držkovou z období druhé světové války, která již byla zapůjčena pro různé výstavy, nebo dubový lis na ovoce zakoupen v roce 2020. Přesvědčte se sami!


Výlet připravila

Aneta Hrbáčková

Aneta ukončuje studium v oboru Řízení volnočasových aktivit na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterému předcházelo studium sociální pedagogiky. Ráda připravuje volnočasové aktivity pro různé věkové skupiny a momentálně se zabývá osobnostním a sociálním rozvojem. Kromě sociálně pedagogického směru je také fotografkou. Nejraději fotí reportáže, v tomto odvětví nejčastěji svatby, ale také rodiny, přírodu, firemní fotky a Zlín. Pomocí fotografií se snaží předávat přirozené momenty a ukazovat lehkost bytí. Aneta na webu, Aneta na Instagramu

 

 

 

  • Muzeum dřevěného porculánu Držková

V okolí také najdete