Krajská galerie výtvarného umění: Továrna plná umění

Krajská galerie výtvarného umění po Zlíně trochu putovala. Část expozic byla k vidění ve Zlínském zámku, část zase na kopci nad Zlínem v památníku Tomáše Bati. Ne, že by to nebyla hezká procházka, ale přece jenom je příjemnější mít všechno pěkně pohromadě. Dnes má KGVU důstojné prostory v budovách 14 | 15 Baťův institut, kam se můžete zajít podívat na Toyen, Úprku, Čapka nebo Zrzavého, poznávat mladé autory nebo si prohlédnout vývoj zlínské architektury.

Na stěhování z unikátního Památníku Tomáše Bati, má KGVU docela pěknou vzpomínku. Na stěnách v zázemí galerie se skví metrová písmena DŮM UMĚNÍ, která kdysi dominovala prosklené budově památníku. Při stěhování je zaměstnanci galerie zachránili před cestou na smetiště, a dnes hrdě zdobí stěny budovy. Umění je totiž to, oč tu běží, a metr vysoká písmena nenechávají nikoho na pochybách. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně totiž není jenom budova s obrazy a sochami. Je to živý prostor, kde se toho děje docela dost.

Zlínsko a Luhačovicko

Kromě stálých expozic Prostor Zlín a Řády vidění, tu každoročně pořádají na dvě desítky krátkodobých výstav. Kresba, malba, grafika, fotografie, architektura, sochařská tvorba, mladé umění. Tomuhle všemu budova staré továrny, ve které KGVU sídlí, velice lichotí. Strohé a světlé místnosti s přiznanou vzduchotechnikou dávají vyniknout ladným křivkám drobných i větších plastik, křiklavým barvám moderního umění i velikánům české výtvarné moderny.

Zlínsko a Luhačovicko

Velkým tématem galerie je také baťovská architektura. Stálá výstava Prostor Zlín mapuje jedinečný koncept města rozkročeného mezi továrnami a zahradami. Galeristé však překračují hranice budovy a klidně vás vezmou na výlet po Zlíně. Ukážou vám všechny ty jedinečné vily a domy, tovární areál nebo původní kolonie cihlových domků. Vznikla tu také mapa funkcionalistického Zlína, se kterou se můžete po městě projít i sami. Vsadili bychom se, že některé perly neznají ani Zlíňáci.

Zlínsko a Luhačovicko

Pro děti tu je Galeřiště, které probíhá každou středu. V prosluněné místnosti plné barev, štětců, lisů, hraček, papírů a hlíny tu děti společně se zkušenými edukátory hledají svůj vztah k výtvarnu. Pomaličku a nenápadně si tu budují cit pro moderní umění.

Zlínsko a Luhačovicko

Z bývalé tovární budovy je dnes elegantní a moderní galerie, která má ve sbírkách unikátní díla umělců 20. století, dává prostor modernímu umění, podporuje mladé autory, mapuje architekturu a stará se o kulturní prostor ve Zlíně a celém okolí. Krásné místo na mapě českých kulturních stánků.

 

A KDE SE ve zlíně a okolí UBYTOVAT?

Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?

Ve Zlíně:

  • Hotel Tomášov - hotel s pozoruhodnou baťovskou historií, unikátní architekturou, luxusním interiérem, kvalitními službami a výhledem na Zlín. Náš tip: V létě si na venkovní terase můžete užíjt skvělou gastronomii nebo letní kino.
  • Hotel Lázně Kostelec - jen kousek od Zlína se nachází ráj odpočinku a relaxace. Náš tip: Hotel je skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. V létě určitě oceníte skvělé venkovní koupaliště nebo možnosti golfu.

Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:

Ve Slavičíně:

  • Krajská galerie výtvarného umění: Továrna plná umění
    Vavrečkova 7040
    76001 Zlín
  • 573 032 220
  • info@best4run.cz
  • 10-18

V okolí také najdete