Na Lukov s rodinou: piknik na hradě

Volné dny volají po výletech, koupalištích a společných zážitcích. Na lukovskou zříceninu je to ze Zlína kousek a my víme, jak si výlet sem můžete příjemně ozvláštnit: sbalte nějaké dobroty a vyražte na letní piknik.

S dětmi tak akorát

Možností máte spoustu: do Lukova se pohodlně dostanete autem i hromadnou dopravou. Nahoru k hradu ale musíte stejně pěšky. Pokud jste autem, sledujte všudypřítomné cedule a zaparkujte na odstavném parkovišti na začátku lesní cesty. Dál pokračujte po svých. A co nezapomenout? Piknikový koš v kufru! Od parkoviště to nahoru ke zřícenině trvá asi 15 minut. Těch 2,5 km zvládnou i ti nejmenší členové rodiny.

hrad Lukov

Na hradě

Až dorazíte k hradu, přejděte po dřevěném mostě a projděte hlavní branou. U pokladny zaplatíte symbolické vstupné - slouží na údržbu hradu a čistoty, což se podle nás rozhodně vyplatí. Chcete-li, řekněte si milé paní v pokladním okénku i o papírového průvodce vnitřních prostor, případně i vnějšího opevnění. Stojí pár korun a prozradí vám spoustu zajímavostí o hradu a jeho historii.

naučná stezka Lukov

Dejte si na čas

Na lukovské zřícenině je nejlepší to, že ji místní přizpůsobili dlouhým návštěvám a posezením. Nikdo vás odtud nevyhání, nikomu tu nepřekážíte. Doporučujeme si nejprve s kapesním průvodcem projít prostory, popustit uzdu fantazii a představit si, jak to tu asi vypadalo ve 13. století, kdy byl původní hrad vystavěn. Potom si vyberte některý z všudypřítomných stolečků a pusťte se do jídla.

Pozor jen, pokud vyrážíte v sobotu, raději se předem informujte, jestli tu není naplánovaná svatba - hrad Lukov je oblíbeným místem pro slavnostní obřady.

na Lukov na piknik

Cestou zpět

Pokud se nechcete vracet stejnou cestou, pokračujte po červené turistické značce k rozcestí Na Písečném s pěkným výhledem na obec Vlčková. Zde odbočíte vlevo na modře značenou trasu směr Kuželek. Po zhruba 500 metrech klesání narazíte na vodojem a asfaltovou silničku – opustíte značenou cestu a šlapete z kopce dolů k rozcestí Srnčí dolinky. Odtud vás povede žlutá turistická značka do centra Lukova.

Druhá možnost je vyrazit od hradu po zeleně značené stezce přes Králky - romanticky upravená skaliska a místní přírodní památka. Je psáno, že se tu setkávala lešenská šlechta a hrabata Magnisů ze Strážnice. Tato setkání připomíná nápis vytesaný do skály. Místo samotné je opředeno mnoha pověstmi, nebojte se na ně hradních zeptat.

Lukov zřícenina

Kde jíst

Piknikový koš si můžete vybavit vlastními silami, nebo se obrátit třeba na Kafec Zlínský. V oblíbené zlínské kavárně vám totiž piknikový koš nejenže zapůjčí, oni vám ho podle přání naplní sladkými waflemi, obědovými sendviči nebo výběrovou kávou. Pokud vás hlad přepadne až dole v Lukově, podívejte se na nabídku Penzionu Na Pivovaře nebo Restaurace Tuskulum.

KDE SE ve zlíně a okolí UBYTOVAT?

Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?

Ve Zlíně:

  • Hotel Tomášov - hotel s pozoruhodnou baťovskou historií, unikátní architekturou, luxusním interiérem, kvalitními službami a výhledem na Zlín. Náš tip: V létě si na venkovní terase můžete užíjt skvělou gastronomii nebo letní kino.
  • Hotel Lázně Kostelec - jen kousek od Zlína se nachází ráj odpočinku a relaxace. Náš tip: Hotel je skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. V létě určitě oceníte skvělé venkovní koupaliště nebo možnosti golfu.

Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:

Ve Slavičíně:

A když si vzpomenete, nezapomeňte s námi sdílet pár fotek, stačí přidat #zlinskoLuhacovicko.

  • Na Lukov s rodinou: piknik na hradě

    Lukov

Info

V okolí také najdete