Místo k zaparkování jsme našli u křižovatky „U větřáku“ nacházející se přibližně 200m od mlýna. Zvolíte-li jako dopravní prostředek autobus, doporučujeme dojet do Hvozdné, odkud pozvolným stoupáním dojdete po cyklostezce č. 5036 až ke zmíněné křižovatce. Další variantou je jet „emhádéčkem“ ze Zlína do Štípy a odtud si vyšlápnout asi 1 km pěšky k mlýnu do nadmořské výšky 340m. Nejen z důvodu nemalého převýšení, ale také proto, že přibližně polovina trasy ze Štípy vede po hlavní silnici, doporučujeme volit s dětmi spíše přístup od Hvozdné. Upravíme-li výrok Václava Kopty alias Radka z filmu Sněženky a machři: „Ze Štípy je to sice blíž, zato horší cestou!“
Mlýn Větřák ve Štípě pochází z 19. století.
Náš výlet tedy začínáme u mlýna zvaného Větřák, který je jedním z nejmenších větrných mlýnů holandského typu u nás a je jedinou takovouto dochovanou památkou v okrese Zlín. Byl postaven štípským občanem Kristiánem Kovářem v letech 1858-60. Zakladatel mlýna byl prapradědečkem současného majitele, pana Procházky, který nyní ve mlýně pravidelně a rád vítá návštěvníky.
Pan Procházka je prapravnukem původního majitele mlýna.
Budova má válcovitý tvar o průměru 6m a celková výška mlýna je 8,2m. V přízemí zkoumáme kromě pily a kovadliny také výplně do lopatek, které jsou vyrobeny ze štípaného modřínového dřeva. O patro výš se kocháme mlecím zařízením a starší kusy z naší skupinky vzpomínají, kdy a kde naposledy viděly váhu decimálku. Ti, kteří netrpí závratěmi a troufnou si po žebříku až do nejvyššího patra, jsou odměněni pohledem na unikátní konstrukci, díky které lze celou střechou mlýna otočit do požadované polohy dle směru větru.
Mlýn si můžete prohlédnout od shora dolů. Uvidíte původní vybavení i mechanismy.
Naposledy se tu mlelo obilí v době druhé světové války, proto tu nic neklepe ani nerámusí jako ve filmu Na samotě u lesa. Můžeme si tak v klidu poslechnout povídání pana domácího až do konce. A až si pojedete mlýn prohlédnout na vlastní oči, nezapomeňte se zeptat, jak dopadla koza, kterou pan Procházka jako kluk přivázal k jedné z mlýnských lopatek, ve kterém muzeu byste našli model štípského mlýna nebo jestli tady straší. Prohlídku je třeba si předem rezervovat na tel. 602 779 061.
Po prohlídce mlýna směřujeme zpět ke křižovatce „U Větřáku“ a odtud se po zelené značce vydáváme směr Pohančisko a Zlín-Příluky. Chvíli bude naše trasa kopírovat naučnou stezku Hvozdná, jejíž informační tabule jsou plné zajímavostí z okolí. Terén je zde velmi nenáročný, rovinatý a ideální pro rodiny s dětmi.
Procházku od mlýna zvládnou i menší děti.
Po přibližně 1,5 km se dostáváme k rozcestí u Svatého obrázku k naučné tabuli s číslem 9 – Paseky. Z rozcestí i z blízkého posedu se nemůžeme nabažit krásných výhledů na Hostýnské vrchy, ale jsme zvědaví, co nás na cestě čeká dál, a tak pokračujeme po zelené po lesní cestě.
Necelého půl kilometru nás dělí od prvního přístřešku a panelů informujících třeba o obnově studánek na Hvozdné nebo zajímavou formou motivující děti ke sbírání plodů, listů, kůry nebo jehličí různých stromů v lese. Na tomto zastavení nacházíme také venkovní posilovnu, kde se snažíme vybít energii v duchu olympijského hesla „Rychleji, výše, silněji“! Je-li vám však bližší heslo Haliny Pawlovské „Nejlepší sport je kafe a dort!“, tak to si musíte na jeho naplnění ještě chvíli počkat.
Po cestě potkáte hned několik stanovišť s dětskými hřišti.
Od prvního hřiště k druhému to máme přibližně kilometr. Vítají nás otočné dřevěné piškvorky, dozvídáme se za jakou dobu se v přírodě rozloží různé typy odpadků, a tělo si opět protahujeme na lezecké stěně, klasické houpačce a děti se nakonec uvelebují v hnízdě (houpacím kruhu). Ke třetímu hřišti nás stále doprovází zelená turistická značka, která vede příjemně rovinatou lesní cestou. Tady se člověk opravdu zklidní a zrelaxuje.
Ani se nenadějeme a po 800 metrech se ocitáme v Lesoparku na Jurém. Ten byl vybudován v roce 2017 za podpory SZIF a z iniciativy majitelů blízké farmy Lenky a Tomáše Vránových.
Lesopark Na Jurém, už se blížíme ke konci cesty.
Objevujeme soubor přibližně dvaceti prvků vytvořených z akátového dřeva. Především hrací a sportovní prvky berou děti útokem! V lese se sportuje vlastně úplně samo a na nějakou únavu si v tu chvíli malí ani velcí ani nevzpomenou!
Na rozlehlé ploše se nachází několik informačních tabulí, kde se příjemnou formou seznamujeme s lesními zvířaty. V poučných textech objevujeme nejednu zajímavost – například co znamená slovo brtnictví, kolikrát za minutu mávne včelka křídly, kdo je lesní stráž nebo co jsou to „slechy“. Když budete pozorní, možná najdete jako my malovaný kamínek. Nezapomínejte se však při vaší návštěvě koukat nejen před sebe, kolem sebe, ale i pod sebe! Možná také najdete slunící se mravenečky nebo celá mraveniště.
Od Lesoparku na Jurém je to po úzké cestičce kolem elektrického ohradníku už jen kousek k Biofarmě Juré. Děti hned na první pohled nadchne místní dětské hřiště s poetickým názvem Jablíčko, kde si mohou vyzkoušet lanovou stezku, skluzavku, zvonkohru, houpačku nebo se vyřádit na pískovišti.
Na farmě je otevřeno o sobotách a nedělích a často i svátcích od 10 hodin přibližně do 17:30/18:00 hodin. V hospůdce přiléhající k dětskému hřišti si můžete dát chleba se sádlem, nakládaný hermelín, pivo, rozlévaný mošt nebo kávu. Rozhodně doporučujeme vzít si domů na ochutnávku některé z místních bioproduktů – sušená jablíčka, švestky, hrušky, rajčata, domácí džemy, povidla nebo těstoviny různých barev a tvarů. A pokud se vám tu zalíbí a nebudete děti moct nalákat na cestu domů, třeba budete mít štěstí a na farmě bude zrovna volný pokojík k přespání. Tady budou jistě dávat lišky dobrou noc…
Z farmy máte možnost vydat se buď zpět k autu na parkoviště u štípského mlýna nebo kolem výběhů krav, koz a ovcí do Zlína-Lůžkovic. My ještě pokračovali asi 1,5km z kopce dolů, protože jsme byli zvědaví na loni v říjnu otevřené Bistro Pod Sadem . Nedaleko najdete zastávku Průmyslová zóna točna, odkud vás trolejbus č. 11 zaveze až do centra Zlína.
Majitelé Biofarmy Juré vytvořením Bistra dali možnost ochutnat čerstvé pečivo, výbornou kávu, slibované dortíky, domácí mošt nebo bioprodukty i těm, kterým se nebude chtít vyšlápnout si až na farmu. Aktuální informace a nabídku (včetně poledního menu) sledujte na Facebooku Bistra Pod Sadem.
Tento výlet byl opravdu super! Nenáročný terén je vhodný pro rodiny s dětmi, s odrážedly, s kočárky, ale klidně i s pejskem. Hřiště se nachází opravdu „na každém kroku“ a pomáhá dětem zapomenout, jak je vlastně hrozně bolí nožičky. To dává konečně i dospělým šanci si výlet opravdu užít.
Připravila
,,Odjakživa mě bavilo cestování, toulání, poznávání nových míst. Milovala to moje babička, vedli mě k tomu mí rodiče a i já svoje dcery ráda a často někam "tahám". A zdá se, že i ony budou rády v této rodinné tradici pokračovat. Konkrétní místa ale tvoří především lidé a při objevování Zlínska a Luhačovicka mě fascinuje, jak zde lidé byli a jsou zajímaví a kreativní... Krásná zdejší krajina je jistě pro všechny velmi inspirující."
Veroniku je také autorkou toulavých procházek pro děti Procházka s tajenkou.
Fotky: Veronika Kuklová a Pavla Večeřová
Prozkoumejte kopečky mezi Otrokovicemi a Tlumačovem díky novým Stezkám mezi kopci. Příjemné procházky pro celou rodinu měří od 3 do 13 kilometrů.
Tipy na stellplatzy, parkování pro karavany, obytňáky i dodávky a místa, která s karavanem určitě musíte vidět v okolí Zlína, Luhačovic, v Bílých Karpatech i Vizovických vrších .
Délka trasy i čas tu strávený je na vás | Start a cíl: Hostětín | Vhodné pro děti
start: Valašské Klobouky | cíl: Brumov | délka: 16 km | čas: 3 h | vhodné pro děti | vhodné pro začátečníky
start: Vizovice | cíl: Janův hrad | délka: 9 km | čas: 3 h | vhodné pro pejskaře, terénní kola i terénní kočárky
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.
Maličká vyhlídka Šárka nad Halenkovicemi je nenápadná, ale uvidíte odtud Bílé Karpaty, Zlínsko i Napajedla. Super výlet s dětmi nebo s někým, koho máte rádi.
Procházka s tajenkou pro zvídavé děti, tentokrát na Hrad Lukov! Vezměte děti na výlet na středověký hrad a zabavte je tajenkou od Veroniky Kuklové.
Procházka městečkem, lesoparkem s pohádkovými sochami i zámeckým parkem ve Slavičíně. Vezměte děti na Procházku s tajenkou.
Valašský orloj v Držkové ukazuje 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů, kteří se střídají v malých okýnkách dřevěné zvonice. Spouští se v poledne nebo si ho můžete spustit i sami.
Co dělat ve Valašských Kloboukách? Kam na výlet z Valašských Klobouk? Co dělat, když prší? Kam na jídlo a kávu?
4 Km | pěší | 1,5 Km | trasa vede do kopce, vhodná pro zdatnější děti, nevhodná pro kočárky | na trase: Poutní kostel, kaplička, křížová cesta, hrad a bukový les
Pokud se chceš zašít fakt stylově. Držte si valašské klobouky, tuhle fotku chcete přece taky. Obrovský dřevěný rám přírody samé.
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
13 Km | Start: Sazovice | Cíl: Zlín | Náročnost: Střední, vede po neznačených stezkách.
pěšky | start a cíl: Uherský Brod | délka 17 km | čas: 5,5 h | ideální na víkend | vhodné pro děti
Pěšky 6,2 Km, nenáročná trasa vhodná i pro děti. Naučná stezka Královec Vás provede přírodou valašskoklobucka a představí na 10 informačních panelech svou historii, geologii a vývoj krajiny.
21 Km, Start: Brumov - Bylnice, Cíl: Vlárský průsmyk. Procházka přes Pláňavy až na lovecký zámek Antonstál. Poznejte Bílé Karpaty.
28 Km | Start: Vizovice | Cíl: Luhačovice | cestou: rozhledna Doubrava, hrad Sehrad, hrad Starý Světlov, Luhačovická přehrada, kolonáda Luhačovice
Známe 7+ míst na Zlínsku a Luahčovicku, kde vás čeká ten nejkrásnější podzimní výhled. Vydejte se na 7 podzimních výletů krásnou krajinou okolo Zlína, Luhačovic, Valašských Klobouk nebo Bílých Karpat.
CYKLO | Start a cíl: Hostětín | délka: 54 km | náročnost: velmi těžká | krásnou krajinou československého pomezí a Bílých Karpat na kole
Krásný výhled na Vizovické vrchy nabízí rozhledny Vartovna a Doubrava. Kudy k nim, co uvdíte a kam se vydat za dalšími rozhlednami?
Toulání po kopcích, výlet na zámek, do Pavilonu EXPO i do Jelínkovy destilérky. Co dělat ve Vizovicích když je pěkně i když prší?
CYKLO Okruh | Start a cíl: Vizovice | délka: 33 km | náročnost: těžká
CYKLO | Start a cíl: Luhačovice | délka: 48 km | náročnost: těžká
Start a cíl: Hostišová (můžete ale vyrazit na kole od Zboženských rybníků) Náročnost: Vhodné i pro děti Délka: Podle toho, jak dlouho si vydržíte hrát
4 Km, vhodné i pro děti a kočárky, Start: Štípa, Cíl: Biofarma Juré (nebo Zlín).
Pěšky | 8 Km | vhodné i pro děti | nevhodné pro kočárky | Super výlety od poutního kostela Cyrilometodějskou stezkou až na Burešovskou vyhlídku a k Čiperově vile ve Zlíně
8 km | pěšky | vhodné i pro děti | nevhodné pro kočárky | Vrzavé skály, Kaple Panny Marie Královny, cukrárna, příroda
Kam vyrazit za rojem zářivých perseid? Na Valašské Klobucko! Světelný smog je tu velmi malý a najdete tu nádherně romantická místa k pozorování hvězd.
3,5 Km | start Sirákov | cíl Jasenná | autobusem na zastávku Sirákov | nenáročná trasa vhodná i pro děti, nevhodná pro kočárky | udělejte si výlet Portášskou naučnou stezkou až k Mikuláštíkovu fojství
Tip na výlet | 6,9 km | start: Slušovice | cíl: Velíková, křížová cesta | vhodné pro děti (bez kočárků)
20 Km | Start a cíl: Brumov - Bylnice | Náročnost: střední | běžky, v létě možno i pěší
11 Km | Start: Újezd | Cíl: Vlachova Lhota | Dostupné busem | Nevhodné pro kočárky | Výlet po krásných dědinách podkarpatí.
13 plavebních komor, 8 přístavů a 16 přístavišť. Netradiční technická památka láká milovníky sportu i přírody.
22 kilometrů | 3 trasy | vhodné i pro děti, nevhodné pro kočárky | vyhlídka na Zlín a Otrokovice | výlety na celý den v okolí Otrokovic
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
4 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Vysoké Pole (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
Nový průvodce vás provede Vizovickými vrchy za tím nejkrásnějším, co tu máme. Uvidíte Janův hrad, čokoládovnu, muzeum slivovice i afrického umění.
Kam z Luhačovic na procházku, na kolo, co v Luhačovicích dělat když prší, kam se jít podívat s dětmi? Máme pro vás skvělé tipy na výlety aktivity v Luhačovicích a okolí.
10 km | start: Kamenná bouda, Strání | cíl: vrchol Velká Javořina | nenáročná trasa nevhodná pro kočárky
Kola, koloběžky i in-line brusle už netrpělivě čekají, až přijde jejich čas. Ideální příležitostí pro víkendové odpoledne s dětmi je první výjezd po nenáročné cyklostezce z Otrokovic do Napajedel.
14 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | Vhodné pro cyklisty
28 km | Doba cca 3 h | Start i cíl: Valašské Klobouky | Vhodné pro cyklisty
60 km | Doba cca 5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné pro cyklisty
cyklistika | start a cíl: Slavičín | délka: 22 km | náročnost: střední
start a cíl: Otrokovice (Štěrkoviště) | délka: 50 km | čas: 3 h | náročnost: pro začátečníky a pokročilé
start a cíl: Napajedla | délka: 11 km | čas: 1 - 3 h | vhodné pro děti
cyklistika | start: Valašské Klobouky | cíl: Trenčín | délka: 38 km | vhodné pro zdatnější děti
cyklistika | start a cíl: Štítná nad Vláří | délka: 22 km | náročnost: těžká
cyklovýlet | start a cíl: Šanov | délka: 16 km | čas: 2 h | náročnost: střední
start a cíl: Luhačovice | délka: 5 km | čas: 2 h | vhodné pro děti | vhodné pro cyklisty
10,5 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Šanov | Vhodné i pro děti
Kousek od Zlína, u obce Držková, se nachází několik skal, na které se lezlo už roku 1950!! je to ideální místo, kde ve stínu stromů aktivně strávíte jeden z horkých letní dnů.
délka: 16 km | čas: 6 h | start: Zámek Vizovice | cíl: Rudolf Jelínek Vizovice | vhodné pro děti
8,4 KM | Délka 2,5 hodiny | Start i cíl: Študlov (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
4 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Vlachovice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
13 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | Vhodné pro běžce
9 km | Doba 50 min | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | vhodné pro sportovce
délka: 24 km | čas: 8 h | start a cíl: Vizovice | vhodné pro pěší i terénní cyklo
6,9 Km | Doba 3,5 h | Start i cíl: Nedašova Lhota (Valašské Klobucko) | vhodné i pro děti
7 km | Doba 3,5 h | Start i cíl: Vršatec (Valašské Klobucko) | vhodné i pro děti
15 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Vlachovice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
10,5 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Petrůvka | Vhodné i pro děti
15 km | Doba cca 5 h | Start i cíl: Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro zdatnější děti
9 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Pozlovice | Vhodné pro děti
10 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Nedašov | Vhodné i pro děti
14 km | Doba 4 h | Start a cíl: Štítná nad Vláří | vhodné pro děti
9,5 km | Doba cca 3-4 h | Start: Vlachova Lhota | Cíl: Vlachovice | Vhodné i pro děti
18 km | Doba cca 6 h | Start i cíl: Vysoké Pole (Valašské Klobucko) | Vhodné pro zdatnější děti
13 km | Doba cca 4 h | Start: Valašké Klobouky | Cíl: Brumov Bylnice | Vhodné i pro děti
délka: 13, 4 km | čas: 5 h | start a cíl: Lačnov | vhodné pro děti
21 km | délka 7-8 hodin | Start i cíl: Návojná |
start a cíl: Slavičín | délka: 6 km | čas: 2 h | vhodné pro děti
start: Vlachova Lhota | cíl: Smolinka | délka: 10 km | čas: 3 h | vhodné pro děti
start a cíl: Kudlov | délka: 7 km | čas: 2, 5 h | náročnost nízká
běžky | start a cíl: Valašské Klobouky | vzdálenost: 11 km | vhodné pro začátečníky
Pěšky | 5 - 8,5 km | vhodné i pro děti (bez kočárků) | Start Slopné | Cíl Vizovice.
start: Chrastěšov | cíl: Vizovice | délka: 6 km | čas: 2 h | ideální pro psí mazlíčky, běžkaře i cyklisty
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
7 míst, na kterých se nebudete mačkat s lidmi, ale která rozhodně musíte vidět. Bílé Karpaty odkrývají svá tajemství.
Brány Bílých Karpat - instalace v krajině, za kterými si můžete udělat krásný výlet po Uherském Brodě a okolí.
2 km | Doba cca 1 h | Start i cíl: Královec (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
Výlet ze Zlína na celý den, to je Fryšták. Můžete sem dojet autobusem a potoulat se po místních hřištích i přírodě, dát si kafe nebo se jít podívat na úžasné vyhlídky.
start a cíl: Valašské Klobouky | délka: 7 km | čas: 2 - 3 hodiny | vhodné pro šikovné děti
13 tipů na výhledy v okolí Zlína, Luhačovic, Vizovic i v Bílých Karpatech
8, 6 km | 3 h | Start: Valašské Klobouky | Cíl: Návojná | vhodné i pro děti
start: Valašské Klobouky | cíl: Ekopark Trhovisko | délka: 1, 6 km | čas: 30 minut | vhodné pro děti
12 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Sidonie - Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
5 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
start a cil: Mladcová u Zlína | délka trasy: 6,5 km | čas: 2,5 h | vhodné i pro rodiny s dětmi
6 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Vizovice | Vhodné pro děti i cyklisty
10 km | Doba cca 3 h | Start i cíl: Pozlovice | Vhodné pro zdatnější děti
3 km | Doba cca 1h | Start i cíl: Bratřejov | Vhodné i pro děti
6 km | Doba cca 2 h | Start i cíl: Syrákov (Zlínsko) | Vhodné pro děti i cyklisty
6 km | Doba cca 2 h | Lidečko nebo Pulčín (Valašské Klobucku) | Vhodné i pro děti
Obujte boty a prostě pojďte. I padání soumraku a tma jako v pytli mají totiž svoje kouzlo! Tenhle výlet je trochu jiný a zima mu nevadí.