Vydejte se s dětmi za zvířátky. Projdete ptačí voliérou, můžete si pohladit rejnoka, nakrmíte plameňáky nebo se podívate do pravé tropické džungle. Zoo Zlín je 3. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku, její součástí je i krásný zámek Lešná plný cestovatelských artefaktů. Do zoo se s dětmi vypravila Veronika Kuklová, která o návštěvě také napsala tento článek.
Se začínajícím podzimem jsme s dětmi vyrazili zkouknout, co je nového v naší oblíbené ZOO Zlín. O tom, že ji nemáme rádi jen my, svědčí fakt, že v roce 2021 byla 3. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice, hned za ZOO pražskou a lanovkou na Petřín. Za rok 2022 jsou čísla ještě vyšší a zoo míří k 700 000 návštěvnosti.
Začátek obvyklé trasy, kterou se do zoo vstupuje v sezóně - Afrika.
Naši procházku v zoologické zahradě začínáme u sezónního vstupu, tedy u části africké. Prohlížíme si nové voliéry pro perličky supí a zoborožce, ale také expozice damanů a želv ostruhatých, které patří mezi největší suchozemské želvy žijící na pevnině.
Želvy ostruhaté si zrovna pochutnávají na zeleninové svačince.
V Zoo Zlín se připravují stále nějaké novinky. Kolem plotu, kde se chystá nová voliéra pro supy, pokračujeme k výběhu žiraf Rothschildových.
Žirafy.Tyto chodící rozhledny s dlouhým jazykem učarují dětem už z dálky.
Vedení Zoo Zlín se snaží dlouhodobě přiblížit zvířata návštěvníkům, kteří mohou už nějakou dobu krmit žirafy. Nenechali jsme si tuto možnost ujít, na pokladně na vyhlídce jsme zakoupili větvičky a pak už jen sledovali, jak si tito obři pochutnávají na listech.
Z krmení žiraf jsou děti nadšené.
Procházíme pavilonem žiraf a sestupujeme do části Etiopie kolem dřevěných soch WAKA, které se dříve nacházely v každé vesnici kmene Konso.
Sochy WAKA byly stavěny jako posmrtná pocta slavným náčelníkům a hrdinům.
Naše oblíbené odpočinkové místo se nachází u výběhu surikat. Věděli jste, že když stojí tato roztomilá zvířata na zadních nohách a opírají se o dlouhý ocas, že vlastně hlídkují? Jakmile zahlédnou nebezpečí, vydají charakteristické písknutí a ostatní peláší do vyhrabaných nor.
Surikaty.Tito roztomilí tvorové žijí v savanách, polopouštích a pouštích jižní Afriky.
Za dalším dobrodružstvím se stěhujeme pouze co by kamenem dohodil – k výběhu hyen skvrnitých. Máme štěstí, protože tu zrovna probíhá komentované krmení. Tito masožraví savci mají obdivuhodnou chuť k jídlu. Za hodinu jsou schopni pozřít až 18 kg masa a kostí.
Od chovatele se dozvídáme, jaké tu měli před pár lety haló, když se do výběhu hyen dostalo z okolních lesů prase divoké.
Kolem ovcí somálských scházíme k dželadám, které mají zrovna mladé a skotačí a pošťuchují se nejen na zemi, ale i v koruně stromu. To se líbí dětem tak moc, že z jejich pištění je zřejmé, jak jsme si s opicemi blízcí.
Děti nadšeně sledují dovádějící opičky.
Sejdeme až dolů k výběhu slonů afrických. Vidíme tři dospělé samice a malého sloního samečka Zyqarriho. Toto africké jméno znamená Anděl. Tento „drobeček“ se narodil 6. června 2021 a stal se přes noc celebritou. Pro ZOO Zlín to byla velká událost, protože je to vůbec první mládě slona afrického, které se narodilo v České republice.
Slůně Zyqarri při dovádění s mámou.
Slony jsme našli v jejich původním venkovním výběhu. Od května do září (případně i v jiných měsících, v závislosti na počasí) si užívají také ve výběhu Karibuni, kde v budoucnu na návštěvníky čeká nový atraktivní přírodní biopark. Ten nabídne i spaní v safari stanech a zážitkové prohlídky, kde budou moci všichni vidět zvířata z bezprostřední blízkosti.
Betelné brány a plot, kterými prochází sloni z původního výběhu do Karibuni.
Procházíme kolem voliéry OMO, pojmenované podle etiopské řeky, k výběhu lvů, antilop a nosorožců.
V Zoo Zlín je krásně ve všech ročních obdobích a zahradníci jsou opravdoví mistři.
Příjemnou promenádou se blížíme k plameňákům, kteří ve volné přírodě i tady v zoo žijí ve velkých koloniích.
Cestou k plameňákům
Za pětikačku kupujeme speciální granule a snažíme se nakrmit další dlouhé hladové krky.
Potravou plameňáků jsou ve volné přírodě řasy, larvy měkkýšů a korýšů a hmyz.
Míříme do části Asie a jako první nás vítá nádherná japonská zahrada Mu-Shin. Malé i velké keře, 100 let staré borovice drobnokvěté přivezené přímo z Japonska, kameny všech tvarů i velikostí, dřevěný most, vodní prvky, velké kamenné lampy a jemně laděná hudba – je to opravdu krásné místo pro relaxaci.
Ideální prostor pro zklidnění rozdováděných lidských mláďat.
Po načerpání dospělácké a zklidnění dětské energie se vydáváme poznávat další krásy této zoologické zahrady. Vítají nás zoborožci, supi i hadilov písař, který (jak název napovídá) je velmi šikovný v lovu hadů.
Vpředu stojící hadilov získává svou kořist prudkým kopnutím dlouhou nohou se silnými prsty.
Příjemným zpestřením naší procházky mezi zvířaty jsou tibetské modlitební roury, praporce, soška Buddhy i modlitební mlýnky.
Roztočíme modlitební mlýnky, přesně jako v Japonsku.
Vydáváme se zkouknout asijské ptactvo do další voliéry. Čeká tu na nás ostralka, čínský bažant, asijský čáp – nesyt, ústřičník, pižmovka či husovec.
Vstupy do voliér jsou zajímavě řešeny, což je pro děti pěkným oživením.
Kolem výběhu medvědů pyskatých, které se nám nepoštěstilo vidět, pokračujeme k výběhu tygrů ussurijských. Tygr je vůbec největší žijící kočkovitou šelmou. Ve volné přírodě je odhadovaný počet těchto živočichů pouze 500 ks a patří tak mezi druhy ohrožené vyhynutím.
Tygra jsme načapali, jak se vyhřívá na sluníčku.
Vydáváme se k našim protinožcům – do oblasti Austrálie, kde hned zkraje obdivujeme kasuára přilbového.
Kasuár je se svými ostrými, až 12cm dlouhými drápy zřejmě nejnebezpečnějším ptákem vůbec.
Vstupujeme do výběhu zástupce řádu vačnatců - klokana a také největšího australského ptáka emu hnědého.
Je úžasné procházet se po stezce tak blízko u klokanů.
Mládě klokana rudokrkého, kterého v této zoo chovají, se rodí slepé, holé a vážící méně než jeden gram. Ve vaku matky zůstává 40 týdnů, tedy nejdéle ze všech druhů klokanů.
Klokani nejsou schopni normální chůze a pohybují se skoky po zadních nohou, což přijde dětem vždycky legrační.
Za klokaním výběhem stoupáme do výšek. Děti nás přemluví vystoupat na Cestu korunami stromů - visuté lávky mezi stromy, zážitkový tobogán nebo jízda lanovkou – tzv. přelet nad deštným pralesem.
Přelet nad deštným pralesem. To je ten pravý adrenalin nejen pro děti…
Vyběhaní v korunách stromů jdeme vyzkoušet ještě lanové centrum Lanáček. Je to místo plné atraktivních překážek, jejichž názvy nás nenechají na pochybách, že jsme stále v Austrálii – Vombatí nory, Bedny od kiwi, Most krokodýla Dundee, Krokodýlí stopy nebo Les tasmánského čerta.
Za jednu cenu lze projít Cestu korunami stromů i Lanáček. Platnost vstupenky je 3 hodiny.
Unavení z lanového centra si dáváme pauzu a ochutnáváme z nabídky blízkého občerstvení. Najdete tu Palačinkárnu, Špagetárnu, Pizzérii a další restaurace. Děti už jsou natolik vyřáděné, že pro přesun do horní části zoologické zahrady volíme přejezd vláčkem.
Poprvé jedeme vláčkem touto částí zahrady a tak se kocháme okolím. Koupíme si celodenní jízdenku a můžeme na vláček opakovaně nastoupit a vystoupit na kterékoli zastávce.
Vystupujeme a ocitáme se v Americe - u letos nově otevřené expozice jaguárů s názvem Jaguar Trek. Bohužel se nám nepodaří tato krásná zvířata, která jsou doma nejen na zemi a stromech, ale také na vodě, zahlédnout. Proto pokračujeme v naší prohlídce a vstupujeme do tropické haly Yucatan. Pokud budete pozorně prohlížet okolní vegetaci, můžete zahlédnout chvostany, lenochody, zástupce ptáků – slunatce, vlhovce nebo třeba volavčíky. Terária obývají žabky pralesničky a akvarijní nádrže pak želvy a piraně.
Tropická hala Yucatan s visutými mosty a volně poletujícími ptáky (a dětmi).
Venku u haly jdeme ještě omrknout expozici lachtanů a vyder obrovských.
Obdivovali jsme i čtyři mláďata vyder, která se narodila v létě.
Kolem velbloudů směřujeme k další oblíbené expozici – Zátoce rejnoků. Nadšeně, ale opatrně hladíme připlouvající rejnoky a zjišťujeme, jak jsou heboučtí.
Pracovnice zoo krmí natěšené mořské rejnoky druhu siba ománská. Nakrmit je ale může kdokoli po zakoupení kelímku s krmnou dávkou, která je složena z krevet, kousků ryb nebo olihní.
Poslední expozici, kterou si jdeme prohlédnout, obývá tučňák Humboldtův. Pro tato černobílá zvířata je typické, že mají dobrý čich a zrak. Ač se to v době naší návštěvy moc nezdálo, umí být velmi akční. Při plavání dosahují rychlosti až 7,5 km/h.
Tučňák Humboldtův patří k nejteplomilnějším svého druhu.
Pokocháme se ještě zámkem, který po letech oprav zdobí nová střecha, a vyniká tak krása původní ornamentální výzdoby. Historie zámku je spojena s hraběcím rodem Seilernů. Od května do října si tu můžete prohlédnout třeba krásné dřevěné schodiště nebo Sál předků. Ostatně, víc o zámku Lešná si můžete přečíst na našem blogu.
V roce 2020 byly při opravě hlavní věže do věžní báně uloženy dvě časové schránky s poselstvím Zoo Zlín pro příští generace. Foto: Petra Sýkorová
Zoo Zlín můžete podpořit několika způsoby. Je možné zakoupit sobě nebo blízkým vstupenky s roční platností nebo dárkový poukaz, také třeba poukaz „Mám zvíře na víkend“, stát se sponzorem nebo partnerem oblíbeného zvířete anebo podpořit Zoo Zlín libovolnou částkou na jejich konto. Více informací najdete na stránkách zlínské zoo.
Připravila
,,Odjakživa mě bavilo cestování, toulání, poznávání nových míst. Milovala to moje babička, vedli mě k tomu mí rodiče a i já svoje dcery ráda a často někam "tahám". A zdá se, že i ony budou rády v této rodinné tradici pokračovat. Konkrétní místa ale tvoří především lidé a při objevování Zlínska a Luhačovicka mě fascinuje, jak zde lidé byli a jsou zajímaví a kreativní... Krásná zdejší krajina je jistě pro všechny velmi inspirující."
Veronika je také autorkou toulavých procházek pro děti Procházka s tajenkou. Na Zlínsku a Luhačovicku můžete projít i další procházky s tajenkou. Jedna z nich vznikla i v Zoo Zlín.
Prozkoumejte kopečky mezi Otrokovicemi a Tlumačovem díky novým Stezkám mezi kopci. Příjemné procházky pro celou rodinu měří od 3 do 13 kilometrů.
Tipy na stellplatzy, parkování pro karavany, obytňáky i dodávky a místa, která s karavanem určitě musíte vidět v okolí Zlína, Luhačovic, v Bílých Karpatech i Vizovických vrších .
Délka trasy i čas tu strávený je na vás | Start a cíl: Hostětín | Vhodné pro děti
start: Valašské Klobouky | cíl: Brumov | délka: 16 km | čas: 3 h | vhodné pro děti | vhodné pro začátečníky
start: Vizovice | cíl: Janův hrad | délka: 9 km | čas: 3 h | vhodné pro pejskaře, terénní kola i terénní kočárky
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.
Maličká vyhlídka Šárka nad Halenkovicemi je nenápadná, ale uvidíte odtud Bílé Karpaty, Zlínsko i Napajedla. Super výlet s dětmi nebo s někým, koho máte rádi.
Procházka s tajenkou pro zvídavé děti, tentokrát na Hrad Lukov! Vezměte děti na výlet na středověký hrad a zabavte je tajenkou od Veroniky Kuklové.
Procházka městečkem, lesoparkem s pohádkovými sochami i zámeckým parkem ve Slavičíně. Vezměte děti na Procházku s tajenkou.
Valašský orloj v Držkové ukazuje 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů, kteří se střídají v malých okýnkách dřevěné zvonice. Spouští se v poledne nebo si ho můžete spustit i sami.
Co dělat ve Valašských Kloboukách? Kam na výlet z Valašských Klobouk? Co dělat, když prší? Kam na jídlo a kávu?
4 Km | pěší | 1,5 Km | trasa vede do kopce, vhodná pro zdatnější děti, nevhodná pro kočárky | na trase: Poutní kostel, kaplička, křížová cesta, hrad a bukový les
Pokud se chceš zašít fakt stylově. Držte si valašské klobouky, tuhle fotku chcete přece taky. Obrovský dřevěný rám přírody samé.
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
13 Km | Start: Sazovice | Cíl: Zlín | Náročnost: Střední, vede po neznačených stezkách.
pěšky | start a cíl: Uherský Brod | délka 17 km | čas: 5,5 h | ideální na víkend | vhodné pro děti
Pěšky 6,2 Km, nenáročná trasa vhodná i pro děti. Naučná stezka Královec Vás provede přírodou valašskoklobucka a představí na 10 informačních panelech svou historii, geologii a vývoj krajiny.
21 Km, Start: Brumov - Bylnice, Cíl: Vlárský průsmyk. Procházka přes Pláňavy až na lovecký zámek Antonstál. Poznejte Bílé Karpaty.
28 Km | Start: Vizovice | Cíl: Luhačovice | cestou: rozhledna Doubrava, hrad Sehrad, hrad Starý Světlov, Luhačovická přehrada, kolonáda Luhačovice
Známe 7+ míst na Zlínsku a Luahčovicku, kde vás čeká ten nejkrásnější podzimní výhled. Vydejte se na 7 podzimních výletů krásnou krajinou okolo Zlína, Luhačovic, Valašských Klobouk nebo Bílých Karpat.
CYKLO | Start a cíl: Hostětín | délka: 54 km | náročnost: velmi těžká | krásnou krajinou československého pomezí a Bílých Karpat na kole
Krásný výhled na Vizovické vrchy nabízí rozhledny Vartovna a Doubrava. Kudy k nim, co uvdíte a kam se vydat za dalšími rozhlednami?
Toulání po kopcích, výlet na zámek, do Pavilonu EXPO i do Jelínkovy destilérky. Co dělat ve Vizovicích když je pěkně i když prší?
CYKLO Okruh | Start a cíl: Vizovice | délka: 33 km | náročnost: těžká
CYKLO | Start a cíl: Luhačovice | délka: 48 km | náročnost: těžká
Start a cíl: Hostišová (můžete ale vyrazit na kole od Zboženských rybníků) Náročnost: Vhodné i pro děti Délka: Podle toho, jak dlouho si vydržíte hrát
4 Km, vhodné i pro děti a kočárky, Start: Štípa, Cíl: Biofarma Juré (nebo Zlín).
Pěšky | 8 Km | vhodné i pro děti | nevhodné pro kočárky | Super výlety od poutního kostela Cyrilometodějskou stezkou až na Burešovskou vyhlídku a k Čiperově vile ve Zlíně
8 km | pěšky | vhodné i pro děti | nevhodné pro kočárky | Vrzavé skály, Kaple Panny Marie Královny, cukrárna, příroda
Kam vyrazit za rojem zářivých perseid? Na Valašské Klobucko! Světelný smog je tu velmi malý a najdete tu nádherně romantická místa k pozorování hvězd.
3,5 Km | start Sirákov | cíl Jasenná | autobusem na zastávku Sirákov | nenáročná trasa vhodná i pro děti, nevhodná pro kočárky | udělejte si výlet Portášskou naučnou stezkou až k Mikuláštíkovu fojství
Tip na výlet | 6,9 km | start: Slušovice | cíl: Velíková, křížová cesta | vhodné pro děti (bez kočárků)
20 Km | Start a cíl: Brumov - Bylnice | Náročnost: střední | běžky, v létě možno i pěší
11 Km | Start: Újezd | Cíl: Vlachova Lhota | Dostupné busem | Nevhodné pro kočárky | Výlet po krásných dědinách podkarpatí.
13 plavebních komor, 8 přístavů a 16 přístavišť. Netradiční technická památka láká milovníky sportu i přírody.
22 kilometrů | 3 trasy | vhodné i pro děti, nevhodné pro kočárky | vyhlídka na Zlín a Otrokovice | výlety na celý den v okolí Otrokovic
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
4 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Vysoké Pole (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
Nový průvodce vás provede Vizovickými vrchy za tím nejkrásnějším, co tu máme. Uvidíte Janův hrad, čokoládovnu, muzeum slivovice i afrického umění.
Kam z Luhačovic na procházku, na kolo, co v Luhačovicích dělat když prší, kam se jít podívat s dětmi? Máme pro vás skvělé tipy na výlety aktivity v Luhačovicích a okolí.
10 km | start: Kamenná bouda, Strání | cíl: vrchol Velká Javořina | nenáročná trasa nevhodná pro kočárky
Kola, koloběžky i in-line brusle už netrpělivě čekají, až přijde jejich čas. Ideální příležitostí pro víkendové odpoledne s dětmi je první výjezd po nenáročné cyklostezce z Otrokovic do Napajedel.
14 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | Vhodné pro cyklisty
28 km | Doba cca 3 h | Start i cíl: Valašské Klobouky | Vhodné pro cyklisty
60 km | Doba cca 5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné pro cyklisty
cyklistika | start a cíl: Slavičín | délka: 22 km | náročnost: střední
start a cíl: Otrokovice (Štěrkoviště) | délka: 50 km | čas: 3 h | náročnost: pro začátečníky a pokročilé
start a cíl: Napajedla | délka: 11 km | čas: 1 - 3 h | vhodné pro děti
cyklistika | start: Valašské Klobouky | cíl: Trenčín | délka: 38 km | vhodné pro zdatnější děti
cyklistika | start a cíl: Štítná nad Vláří | délka: 22 km | náročnost: těžká
cyklovýlet | start a cíl: Šanov | délka: 16 km | čas: 2 h | náročnost: střední
start a cíl: Luhačovice | délka: 5 km | čas: 2 h | vhodné pro děti | vhodné pro cyklisty
10,5 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Šanov | Vhodné i pro děti
Kousek od Zlína, u obce Držková, se nachází několik skal, na které se lezlo už roku 1950!! je to ideální místo, kde ve stínu stromů aktivně strávíte jeden z horkých letní dnů.
délka: 16 km | čas: 6 h | start: Zámek Vizovice | cíl: Rudolf Jelínek Vizovice | vhodné pro děti
8,4 KM | Délka 2,5 hodiny | Start i cíl: Študlov (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
4 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Vlachovice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
13 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | Vhodné pro běžce
9 km | Doba 50 min | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | vhodné pro sportovce
délka: 24 km | čas: 8 h | start a cíl: Vizovice | vhodné pro pěší i terénní cyklo
6,9 Km | Doba 3,5 h | Start i cíl: Nedašova Lhota (Valašské Klobucko) | vhodné i pro děti
7 km | Doba 3,5 h | Start i cíl: Vršatec (Valašské Klobucko) | vhodné i pro děti
15 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Vlachovice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
10,5 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Petrůvka | Vhodné i pro děti
15 km | Doba cca 5 h | Start i cíl: Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro zdatnější děti
9 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Pozlovice | Vhodné pro děti
10 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Nedašov | Vhodné i pro děti
14 km | Doba 4 h | Start a cíl: Štítná nad Vláří | vhodné pro děti
9,5 km | Doba cca 3-4 h | Start: Vlachova Lhota | Cíl: Vlachovice | Vhodné i pro děti
18 km | Doba cca 6 h | Start i cíl: Vysoké Pole (Valašské Klobucko) | Vhodné pro zdatnější děti
13 km | Doba cca 4 h | Start: Valašké Klobouky | Cíl: Brumov Bylnice | Vhodné i pro děti
délka: 13, 4 km | čas: 5 h | start a cíl: Lačnov | vhodné pro děti
21 km | délka 7-8 hodin | Start i cíl: Návojná |
start a cíl: Slavičín | délka: 6 km | čas: 2 h | vhodné pro děti
start: Vlachova Lhota | cíl: Smolinka | délka: 10 km | čas: 3 h | vhodné pro děti
start a cíl: Kudlov | délka: 7 km | čas: 2, 5 h | náročnost nízká
běžky | start a cíl: Valašské Klobouky | vzdálenost: 11 km | vhodné pro začátečníky
Pěšky | 5 - 8,5 km | vhodné i pro děti (bez kočárků) | Start Slopné | Cíl Vizovice.
start: Chrastěšov | cíl: Vizovice | délka: 6 km | čas: 2 h | ideální pro psí mazlíčky, běžkaře i cyklisty
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
7 míst, na kterých se nebudete mačkat s lidmi, ale která rozhodně musíte vidět. Bílé Karpaty odkrývají svá tajemství.
Brány Bílých Karpat - instalace v krajině, za kterými si můžete udělat krásný výlet po Uherském Brodě a okolí.
2 km | Doba cca 1 h | Start i cíl: Královec (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
Výlet ze Zlína na celý den, to je Fryšták. Můžete sem dojet autobusem a potoulat se po místních hřištích i přírodě, dát si kafe nebo se jít podívat na úžasné vyhlídky.
start a cíl: Valašské Klobouky | délka: 7 km | čas: 2 - 3 hodiny | vhodné pro šikovné děti
13 tipů na výhledy v okolí Zlína, Luhačovic, Vizovic i v Bílých Karpatech
8, 6 km | 3 h | Start: Valašské Klobouky | Cíl: Návojná | vhodné i pro děti
start: Valašské Klobouky | cíl: Ekopark Trhovisko | délka: 1, 6 km | čas: 30 minut | vhodné pro děti
12 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Sidonie - Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
5 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
start a cil: Mladcová u Zlína | délka trasy: 6,5 km | čas: 2,5 h | vhodné i pro rodiny s dětmi
6 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Vizovice | Vhodné pro děti i cyklisty
10 km | Doba cca 3 h | Start i cíl: Pozlovice | Vhodné pro zdatnější děti
3 km | Doba cca 1h | Start i cíl: Bratřejov | Vhodné i pro děti
6 km | Doba cca 2 h | Start i cíl: Syrákov (Zlínsko) | Vhodné pro děti i cyklisty
6 km | Doba cca 2 h | Lidečko nebo Pulčín (Valašské Klobucku) | Vhodné i pro děti
Obujte boty a prostě pojďte. I padání soumraku a tma jako v pytli mají totiž svoje kouzlo! Tenhle výlet je trochu jiný a zima mu nevadí.
Slušovice. Pojem nejenom u nás, ale svého času v celém světě. Ne náhodou sem vedly kroky tehdy ještě podnikatele Donalda Trumpa a řady vážených delegací, které obdivovaly místní ekonomický zázrak.