Více na webu Zážitky Vlachovice
Až navštívíte Vlachovice, určitě nahlédněte do Muzea lidové tvorby a tradic Vlachovska, kde se stoprocentně navnadíte na atmosféru vlachovického života. V bývalém chlévě najdete mimo jiné vystavené i unikátní keramické nádoby různých velikostí, z nichž některé nemají svým tvarem obdoby. Místní je objevili v nedalekém archeologickém nalezišti Ďulův kopec, které je jedním z nejvýznamnějších evropských nalezišť lidu popelnicových polí z doby 1300 – 800 před naším letopočtem. A pozor, důvod, proč začít právě v Muzeu je prostý: jeho součástí je totiž turistická naučná stezka po 8 historických dřevěných vlachovických sušírnách ovoce, na které jsme vás lákali už v úvodu. Jednoduše sledujte speciální značku pro sušírny - trojúhelník se dvěmi vodorovnými čárami, zpravidla na dřevěné destičce. Místní nadšenci a majitelé se postarali o to, že v některých z těchto historických sušíren se může doopravdy sušit. V České republice se jedná o jedinou stezku tohoto druhu - Vlachovice se totiž pyšní největším množstvím funkčních starých sušíren ovoce.
Praktické info k Muzeu lidové tvorby a tradic Vlachovska: otevírací dobu doporučujeme ověřit na webových stránkách Mikroregionu Valašské Klobucko
Jsou to stavby na první pohled nenápadné, ale pro Vlachovicko typické. Ukryté za obcí, ve stráních a ve stínu ovocných stromů čekají sušírny na to, až je zvídavý návštěvník objeví. Zatímco v ostatních regionech ČR se sušírny v obcích vyskytovaly jen zřídka a v dnešní době jsou už velkou vzácností, ve Vlachovicích jich najdete hned několik: Hrabicova na vlachovických pasekách, sušírna u Raků, Doruškova sušírna, Vadasova (Míčova) sušírna, Novosadova (dnes Šimoníkova) sušírna nebo oblíbená Vaňatkova sušírna. Všechny slouží jako historický odkaz a připomínka jedinečné architektury 19. století. Pokud vás zajímá, jak to v takové sušírně chodí, ze srdce doporučujeme návštěvu u Fryzelků, kteří tu zrekonstruovali starou sušírnu a teď v ní suší ovoce a bylinky pro Luhačovické hotely, do restaurací i pro sebe. No a jestli se chcete o jednotlivých sušírnách dozvědět víc, poohlédněte se po kapesním průvodci Vlachovice - průsečíky kulturního dědictví obce. Je malý, ale moc šikovný.
Exkurzní pátky
Výletní neděle
Podrobné informace najdete na webu Zážitky Vlachovice.
Zlaté české ručičky se nezapřou ani tady. Na exkurzi se tu můžete domluvit s Josefem Fryzelkou, bednářem, o kterém si povídá celá republika. „Po revoluci mi všichni říkali, že bednářství jako řemeslo zanikne, že přichází doba plastová, doba nerezová. A my jsme vydrželi,“ řekl nám srdečný Josef Fryzelka, na kterém je vidět, že to, co dělá, dělá nejen hlavou, ale hlavně srdcem.
Praktické info k návštěvě bednářství: Bednářství se nachází na adrese Vlachovice č. p. 30, poblíž hlavní křižovatky. Začátek exkurze je od června do září je vždy v 10:00, trvání cca 1-1,5 hodiny. Vstupné: 50 Kč/os. Min. 2 - max. 20 osob.
Tak tady máme jednoznačný tip: obecní Restaurace na Mýtě je neobyčejným místem, kde mimo jiné ochutnáte i speciality inspirované tradiční valašskou a vlachovskou kuchyní. Až uspokojíte chuťové pohárky, vezměte si kousek Vlachovska s sebou domů - přímo v restauraci totiž koupíte produkty regionálních výrobců. A pokud bychom měli vybrat jeden, který určitě musíte ochutnat, jsou to bylinná vína z Valašska: kopřivové, lipové, petrklíčové nebo rebarborové.
Kompletní informace a tipy, kdy vyrazit do Vlachovic a co zde zažít najdete najdete na tomto odkaze.
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Tady tvoje duše pozná středověk. Možná to není nejlegendárnější hrad ever. Ale je to zašívárna uprostřed přírody. Klid.
start: Valašské Klobouky | cíl: Brumov | délka: 16 km | čas: 3 h | vhodné pro děti | vhodné pro začátečníky
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Procházka s tajenkou pro zvídavé děti, tentokrát na Hrad Lukov! Vezměte děti na výlet na středověký hrad a zabavte je tajenkou od Veroniky Kuklové.
Procházka městečkem, lesoparkem s pohádkovými sochami i zámeckým parkem ve Slavičíně. Vezměte děti na Procházku s tajenkou.
Co dělat ve Valašských Kloboukách? Kam na výlet z Valašských Klobouk? Co dělat, když prší? Kam na jídlo a kávu?
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
21 Km, Start: Brumov - Bylnice, Cíl: Vlárský průsmyk. Procházka přes Pláňavy až na lovecký zámek Antonstál. Poznejte Bílé Karpaty.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Toulání po kopcích, výlet na zámek, do Pavilonu EXPO i do Jelínkovy destilérky. Co dělat ve Vizovicích když je pěkně i když prší?
Projděte se filmovými místy, kde se natáčeli Četníci z Luhačovic. Vybrali jsme pro vás místa z filmových scén. Vincentku do ruky a jdeme se projít Luhačovicemi.
Český pavilon Expo 2015 ve Vizovicích, Jurkovičův dům v Luhačovicích nebo Památník T. Bati ve Zlíně. Kam vyrazit za architekturou Zlínska a Luhačovicka?
Start: Zikmundova a Hanzelkova vila. Cíl: Lesní hřbitov. Délka: cca 8 km.
3 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl Zlín | Vhodné i pro děti
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Start: Luhačovice | Cíl: Uherský Brod | vlakem | 1/2 dne nebo celý den | vhodné pro děti i pro lázeňské hosty
2,5 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
Kam z Luhačovic na procházku, na kolo, co v Luhačovicích dělat když prší, kam se jít podívat s dětmi? Máme pro vás skvělé tipy na výlety aktivity v Luhačovicích a okolí.
cyklistika | start: Valašské Klobouky | cíl: Trenčín | délka: 38 km | vhodné pro zdatnější děti
cyklovýlet | start a cíl: Šanov | délka: 16 km | čas: 2 h | náročnost: střední
10,5 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Šanov | Vhodné i pro děti
4 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Vlachovice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
10,5 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Petrůvka | Vhodné i pro děti
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.
9,5 km | Doba cca 3-4 h | Start: Vlachova Lhota | Cíl: Vlachovice | Vhodné i pro děti
délka: 13, 4 km | čas: 5 h | start a cíl: Lačnov | vhodné pro děti
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
5 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
1 den | Zoo, kavárna, park, galerie | Vhodné pro děti