Každý den chodíte kolem a možná ani nevíte, že právě míjíte historicky první baťovský domek. Možná netušíte, že hned za rohem na vás čeká pokusný domek, který je celý ze dřeva, a možná jste si nikdy neuvědomili, že celá čtvrť Letná je jeden velký experiment Kotěrovy a Gahurovy architektury. Se Zlínským architektonickým manuálem a jeho trasou Baťovské bydlení vás vezmeme na výlet zlínskou čtvrtí Letná.
Výhledy a průhledy mezi červenými cihlovými domky se málokdy okoukají
Náš tip: Všechno o baťovském bydlení se dozvíte v Infopointu baťovského bydlení, stojí to za to.
Infopoint baťovského bydlení a sídlo ellement architects v ulici Nad Ovčírnou
Typový dům s mansardovou střechou je jedním z prvních zamyšlení nad řešením zlínských domků
Ze všeho nejdřív potřebujete průvodce stezkou Baťovské bydlení, ve kterém najdete mapu čtvrti Letná a v ní označené všechny body zájmu. Ten si vyzvedněte v informačních centrech nebo hlavních turistických cílech města Zlína. Na Infopointu baťovského bydlení, kde sídlí i spolek aArchitektura, jsou k dispozici každý pátek od 10.00 do 16.00.
TIP: Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci ZAM (pro iOS i Android), kde se dozvíte příběhy konkrétních domů a vil, a mnohem víc.
21. budova je známá jako Baťův mrakodrap
Začněte v parku u Fakulty managementu a ekonomiky, který najdete naproti Baťova mrakodrapu. Tady u sochy Tomáše a Jana Antonína Baťových začíná naše cesta. Projděte parkem a pod fakultní budovou vás čeká bod č. 1. Nestyďte se otevřít mapku! V uličkách mezi baťovskými domky by se zatoulal nejeden Zlíňák. Brožurka vám navíc prozradí podrobnosti o místě, kde zrovna stojíte. Následujte vyznačenou trasu, jděte bod po bodu a nepospíchejte.
Poslední bod, ke kterému vás mapa dovede, se nachází pár desítek metrů od naší startovní pozice. Výlet po baťovském bydlení tak snadno spojíte s návštěvou 21. budovy, Muzea jihovýchodní Moravy a jejich expozice Princip Baťa nebo Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Start i cíl trasy spojuje zrekonstruovaná budova Obchodního domu, kterému vévodí Bistrotéka Valachy. Tohle je místo, kam si můžete zajít na super jídlo kdykoliv během dne. A kromě ní v Obchodním domě najdete taky další řádku restaurací a gastro podniků, kde se o vás dobře postarají.
Tipy na stellplatzy, parkování pro karavany, obytňáky i dodávky a místa, která s karavanem určitě musíte vidět v okolí Zlína, Luhačovic, v Bílých Karpatech i Vizovických vrších .
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Baťovy pomocné závody, které daly vyrůst Otrokovicím takovým, jaké je dnes známe, jsou plné zajímavých vychytávek a technických vymožeností. Pojďme se podívat, jak může město vyrůstat v symbióze.
Pokud se chceš utopit mezi cihlami. Červenooranžová, kam se podíváš. Cihlové domky. Baťovská klasika, Letná, Podvesná i Zálešná.
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
13 plavebních komor, 8 přístavů a 16 přístavišť. Netradiční technická památka láká milovníky sportu i přírody.
3 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl Zlín | Vhodné i pro děti
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Významné období v Luhačovicích spadá do 20. a 30. let, kdy byla předními architekty realizována řada významných staveb. Moderní meziválečná architektura lázeňské město radikálně změnila. Podívejte!
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.
1 den | Zoo, kavárna, park, galerie | Vhodné pro děti