Spojením přirozeného toku řeky Moravy s uměle vybudovaným kanálem vznikla ve 30. letech minulého století netradiční technická památka. Řeč je o Baťově kanále, který protíná Zlínský a Jihomoravský kraj. 13 plavebních komor, 8 přístavů a 16 přístavišť dnes tvoří ideální zázemí pro plavbu, kterou zvládnou i méně zkušení kapitáni. Vyrazit můžete s kamarády na raftu, s rodinou na hausbotu, ale klidně i sami, třeba na kajaku.
Historie Baťova kanálu sahá do roku 1927, kdy v hlavě průmyslníka Tomáše Bati ožila myšlenka na regulaci řeky Moravy. Uskutečnění projektu se však ujal až Tomášův nevlastní bratr Jan Antonín Baťa v letech 1934–1938. Cílem projektu bylo propojit vodní cesty na Moravě a vytvořit tak efektivní dopravní spojení pro přepravu lignitu z dolu v Ratíškovicích do Baťových závodů v Otrokovicích. Kanál měl zároveň sloužit k vybudování melioračního systému v okolí řeky. Na realizaci se tak podíleli hned dva investoři: Firma Baťa a. s. a země Moravskoslezská.
Krásně opravené přístaviště ve Spytihněvi má po cestě řadu následovníků. Mezi nimi přístav ve Veselí nad Moravou nebo v Petrově. zdroj: CCRVM
Už v roce 1939 se po kanálu plavila kromě nákladu lignitu i první výletní loď Mojena, která jako by předpověděla budoucí turistické využití tohoto cca 50 kilometrů dlouhého toku spojujícího města Kroměříž, Otrokovice, Napajedla, Spytihněv a dál Staré Město a Uherské Hradiště dokonce až se Skalicí u Hodonína. Během války totiž nacisté kanál silně poničili. Navzdory snaze o jeho obnovu zde začátkem 60. let nákladní přeprava pro svou nerentabilitu skončila docela.
V současnosti je díky iniciativě nadšených a podnikavých lidí z kdysi technického díla uznávaná vodní cesta, která turistům nabízí perfektní zázemí – půjčovny lodí a hausbótů, pravidelné plavby na výletních lodích, občerstvení, ubytování i půjčovny kol.
Jak to funguje?
Na Baťově kanále můžete plout jednou z lodních linek, které jsou v provozu hlavně během prázdnin. Plavební sezóna tu ale trvá od 1. května do 1. října, takže můžete využít i vypůjčených lodí nebo přenocovat na hausbótu jako praví námořníci. Na mapě přístavišť najdete info o půjčovnách i celé lodní trase.
Na kole můžete vyrazit klidně z Kroměříže. Dojedete až do slovenské Skalice. Prakticky po rovince.
Cyklisté si tu vůbec přijdou na své. Podél Baťova kanálu vede páteřní, 80 km dlouhá, cyklostezka s převážně asfaltovým povrchem. Přehledný a téměř absolutně rovný terén je rájem také pro in-line bruslaře i místem dobře využitelným pro tělesně postižené. Trasa se téměř zcela vyhýbá frekventovaným silnicím, což zaručuje pohybu vysokou míru bezpečnosti.
Spytihněv a jez na řece Moravě. Napravo Baťův kanál s plavební komorou, přístavištěm a restaurací Na Rejdě.
Perfektní vyžití nabízí i okolí Baťova kanálu. Vyšlápnout se dá na okruh z Napajedel se zastávkou v Otrokovicích. Však i ty jsou s historií firmy Baťa úzce provázány. Tři dny v Otrokovicích na kole utečou jako nic. Kromě toho zde nedávno otevřeli nové přístaviště, které stojí za to vidět. Mimo něj vede přes kanál třeba trasa Napajedelskými emiráty a pro pěší jsou tu nedaleké stezky Branou do Chřibů. Návštěva Baťova kanálu je vhodná pro každého, kdo touží zažít aktivní dovolenou.
Tipy na stellplatzy, parkování pro karavany, obytňáky i dodávky a místa, která s karavanem určitě musíte vidět v okolí Zlína, Luhačovic, v Bílých Karpatech i Vizovických vrších .
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Baťovy pomocné závody, které daly vyrůst Otrokovicím takovým, jaké je dnes známe, jsou plné zajímavých vychytávek a technických vymožeností. Pojďme se podívat, jak může město vyrůstat v symbióze.
Pokud se chceš utopit mezi cihlami. Červenooranžová, kam se podíváš. Cihlové domky. Baťovská klasika, Letná, Podvesná i Zálešná.
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
13 plavebních komor, 8 přístavů a 16 přístavišť. Netradiční technická památka láká milovníky sportu i přírody.
3 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl Zlín | Vhodné i pro děti
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Významné období v Luhačovicích spadá do 20. a 30. let, kdy byla předními architekty realizována řada významných staveb. Moderní meziválečná architektura lázeňské město radikálně změnila. Podívejte!
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.
1 den | Zoo, kavárna, park, galerie | Vhodné pro děti