Každý den chodíte kolem a možná ani nevíte, že právě míjíte historicky první baťovský domek. Možná netušíte, že hned za rohem na vás čeká pokusný domek, který je celý ze dřeva, a možná jste si nikdy neuvědomili, že celá čtvrť Letná je jeden velký experiment Kotěrovy a Gahurovy architektury. Se Zlínským architektonickým manuálem a jeho trasou Baťovské bydlení vás vezmeme na výlet zlínskou čtvrtí Letná.
Výhledy a průhledy mezi červenými cihlovými domky se málokdy okoukají
Náš tip: Všechno o baťovském bydlení se dozvíte v Infopointu baťovského bydlení, stojí to za to.
Infopoint baťovského bydlení a sídlo ellement architects v ulici Nad Ovčírnou
Typový dům s mansardovou střechou je jedním z prvních zamyšlení nad řešením zlínských domků
Ze všeho nejdřív potřebujete průvodce stezkou Baťovské bydlení, ve kterém najdete mapu čtvrti Letná a v ní označené všechny body zájmu. Ten si vyzvedněte v informačních centrech nebo hlavních turistických cílech města Zlína. Na Infopointu baťovského bydlení, kde sídlí i spolek aArchitektura, jsou k dispozici každý pátek od 10.00 do 16.00.
TIP: Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci ZAM (pro iOS i Android), kde se dozvíte příběhy konkrétních domů a vil, a mnohem víc.
21. budova je známá jako Baťův mrakodrap
Začněte v parku u Fakulty managementu a ekonomiky, který najdete naproti Baťova mrakodrapu. Tady u sochy Tomáše a Jana Antonína Baťových začíná naše cesta. Projděte parkem a pod fakultní budovou vás čeká bod č. 1. Nestyďte se otevřít mapku! V uličkách mezi baťovskými domky by se zatoulal nejeden Zlíňák. Brožurka vám navíc prozradí podrobnosti o místě, kde zrovna stojíte. Následujte vyznačenou trasu, jděte bod po bodu a nepospíchejte.
Poslední bod, ke kterému vás mapa dovede, se nachází pár desítek metrů od naší startovní pozice. Výlet po baťovském bydlení tak snadno spojíte s návštěvou 21. budovy, Muzea jihovýchodní Moravy a jejich expozice Princip Baťa nebo Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Start i cíl trasy spojuje zrekonstruovaná budova Obchodního domu, kterému vévodí Bistrotéka Valachy. Tohle je místo, kam si můžete zajít na super jídlo kdykoliv během dne. A kromě ní v Obchodním domě najdete taky další řádku restaurací a gastro podniků, kde se o vás dobře postarají.
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud se chceš utopit mezi cihlami. Červenooranžová, kam se podíváš. Cihlové domky. Baťovská klasika, Letná, Podvesná i Zálešná.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do druhé, Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
13 Km | Start: Sazovice | Cíl: Zlín | Náročnost: Střední, vede po neznačených stezkách.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Projděte se filmovými místy, kde se natáčeli Četníci z Luhačovic. Vybrali jsme pro vás místa z filmových scén. Vincentku do ruky a jdeme se projít Luhačovicemi.
Český pavilon Expo 2015 ve Vizovicích, Jurkovičův dům v Luhačovicích nebo Památník T. Bati ve Zlíně. Kam vyrazit za architekturou Zlínska a Luhačovicka?
Start: Zikmundova a Hanzelkova vila. Cíl: Lesní hřbitov. Délka: cca 8 km.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
3 km | Doba: cca 2 h | Start i cíl: Luhačovice | vhodné i pro děti | Porcházka po architektuře Luhačovic a těch nejkrásnějších vilách Dušana Jurkoviče, Bohuslava Fuchse a dalších architektů Luhačovic
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Významné období v Luhačovicích spadá do 20. a 30. let, kdy byla předními architekty realizována řada významných staveb. Moderní meziválečná architektura lázeňské město radikálně změnila. Podívejte!
2,5 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.