Projděte si s námi zlínský tovární areál, který dodnes zrcadlí dobu, která ze zlína udělala srdce obuvnického impéria baťů. Dejte si kávu v bývalé továrně, prohlédněte si unikátní architekturu nebo se zatoulejte do hlubin dosud funkčních továren a fabrik.
Na periférii areálu narazíte na pulzující moderní vizáž se slušným výčtem designových kaváren, restaurací, barů a dalších podniků. Tady určitě stojí za návštěvu kavárna Továrna, která asi nejlépe odráží vizáž a filozofii celého areálu v širší koncepci. Odtud už jdete přímo do víru industriálního srdce bývalých Baťových závodů.
Kde začít? Přece v Baťově mrakodrapu v budově č. 21! Najdete tu pojízdnou kancelář ve výtahu, 8. etáž, ve které sídlili ředitelé Baťových závodů, je tu páternoster, rychlovýtah a na střeše terasa s kavárnou a s výhledem na celé město.
Je to ocelové město rozkládající se na ploše 65 ha plné přetlakové páry, mihotu lidí a procesu. I tak tu ale stále naleznete plno zapomenutých zákoutí, opouštěných míst a kolejí, co pamatují největší rozmachy Baťova impéria z počátcích 20 století. Přestože je areál z vetší části veřejnosti nepřístupný skrze soukromý sektor, rozhodně se bude na co dívat. Budete mít možnost více porozumět konceptu a nadčasovosti tohoto unikátního díla, který ve své největší slávě zaměstnával více než 29 000 zaměstnanců.Je to výlet zpět s velkým skokem dopředu – vidět část místa v mapě odevzdané historii a následně proměněné ve funkční stroj moderního města v urbanistický celek. Vize a skutečnost areálu v kontextu dějin napříč politickým uskupením vdechlo tomuto místu charakteristický vzhled a mýtus o neuskutečněných ideálech a velkých očekávání.
Na kávu vás určitě pošleme do nové kavárny Jedním tahem, která leží v samém srdci areálu, nebo do již zmíněné kavárny Továrna.
Co se oběda týče, pár kroků od továrního areálu stojí nově zrekonstruovaný Obchodní dům a v něm najdete Bistrotéku Valachy, kde je jídlo vždy gurmánským zážitkem.
Rozhodně nesmíte minout 14 | 15 Baťův institut ve dvou rekonstruovaných továrních budovách. Sídlí tu Krajská galerie výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy s expozicí Princip Baťa a expozicí o cestách Hanzelky a Zikmunda, Knihovna Františka Bartoše i Red Brick Design Shop s lokální módou a designem.
Výlet připravil
Mou inspirací je místo, kde žiju. Ačkoliv s rodinou milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouk je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.
Honza je designér, grafik a fotograf. Spolu se svou ženou Kristýnou Fuksovou tvoří skvělé věci, které můžete vidět na jejich Facebooku.
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud se chceš utopit mezi cihlami. Červenooranžová, kam se podíváš. Cihlové domky. Baťovská klasika, Letná, Podvesná i Zálešná.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do druhé, Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
13 Km | Start: Sazovice | Cíl: Zlín | Náročnost: Střední, vede po neznačených stezkách.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Projděte se filmovými místy, kde se natáčeli Četníci z Luhačovic. Vybrali jsme pro vás místa z filmových scén. Vincentku do ruky a jdeme se projít Luhačovicemi.
Český pavilon Expo 2015 ve Vizovicích, Jurkovičův dům v Luhačovicích nebo Památník T. Bati ve Zlíně. Kam vyrazit za architekturou Zlínska a Luhačovicka?
Start: Zikmundova a Hanzelkova vila. Cíl: Lesní hřbitov. Délka: cca 8 km.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
3 km | Doba: cca 2 h | Start i cíl: Luhačovice | vhodné i pro děti | Porcházka po architektuře Luhačovic a těch nejkrásnějších vilách Dušana Jurkoviče, Bohuslava Fuchse a dalších architektů Luhačovic
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Významné období v Luhačovicích spadá do 20. a 30. let, kdy byla předními architekty realizována řada významných staveb. Moderní meziválečná architektura lázeňské město radikálně změnila. Podívejte!
2,5 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.