Luhačovice nejsou jen lázeňským městem, ale i oblíbeným filmařským místem. Natáčela se zde řada filmů i seriálů. Jedním ze známějších českých seriálů jsou Četníci z Luhačovic. My vás provedeme místy, na kterých se natáčela část seriálů.
Do Luhačovic se můžete dostat vlakem, autobusem, na kole i autem. My jsme si pro naši cestu zvolili auto, které jsme zaparkovali na parkovišti Sirné lázně, ze kterého je dobře dostupné město i Luhačovická přehrada. Z parkoviště jsme pěšky vyrazili směrem do centra. Po pár minutách chůze jsme dorazili k naší první zastávce. Na okraji Japonské zahrady stojí Lázeňský dům Jestřabí, který v seriálu představuje hotel, ze kterého se snažil uniknout lázeňský fantom.
Lázeňský fantom uniká z hotelu. Lázeňský dům Jestřabí, Luhačovice
Nedaleko se nachází dřevěný můstek přes Pozlovický potok, na kterém se v seriálu odehrávala schůzka Dory Kollermanové a Emila Slavíčka. Ocitli jsme se teprve na začátku lázeňského centra, ale už tady na nás dýchala atmosféra plná pohody a odpočinku. Vydali jsme se dál přes můstek, minuli Hudební altán a podél vody jsme pokračovali směrem ke kolonádě.
Schůzka Dory Kollemanové a Emila Slavíčka, Japonská zahrada Luhačovice
Další zastávkou byl Lázeňský dům Bedřicha Smetany, který v seriálu představoval Hotel Popper. Tento secesní hotel nacházející se v klidném centru lázeňského areálu můžeme vidět takřka v každém díle seriálu. Přední část hotelu zdobí Bruselská fontána, která celému místu dodává šmrnc.
Seriálový Hotel Popper, Dům B. Smetany, Luhačovice
Pokračujeme dál, míjíme Ředitelství lázní a dostáváme se ke Společenskému domu, který je kulturním centrem lázní a slouží také jako hotel. Naproti Společenskému domu se nachází dominanta Luhačovic - Jurkovičův dům, fontána a romantická kolonáda, na které seriáloví četníci pronásledují zločince.
Rekonstruovaná kolonáda v Luhačovicích
Hlavní lázeňský objekt Jurkovičův dům, byl postaven v roce 1822, nynější podobu však získal až v roce 1902. Od té doby zůstala jeho funkce stejná, vždy nabízel vanové lázně a ubytování lázeňských hostů. My jsme od kolonády pokračovali dále do centra města. Minuli jsme vilu Lékárnu, ve které dnes paradoxně sídlí cukrárna a čokoládovna a prošli jsme ulici Dr. Veselého, až k funkcionalistické budově pošty. V této části města se seriál už nenatáčel, ale byla by velká škola ji vynechat, nachází se tu spousta podniků, kde se můžete najíst i koupit tradiční lázeňské oplatky a taky je nedaleko infocentrum, kde vám rádi poradí.
Funkcionalistická budova pošty v Luhačovicích, která je otočena směrem k Bílé čtvrti, vystavěné ve stejném slohu
Od budovy pošty jsme se stejnou cestou vraceli ke kolonádě. Tentokrát jsme neodolali a zastavili se u pramene Dr. Šťastného. Tento pramen prý pomáhá lidem při léčbě dýchacích nebo trávicích potíží. Odtud je kolonáda jen kousek. Na Lázeňské kolonádě jsme si odpočinuli a nasáli místní uvolněnou atmosféru. Nachází se tu spousta kouzelných krámků, ve kterých si můžete koupit něco na památku. My vřele doporučujeme zastavit se ve Voňavém světě, který nabízí ručně vyráběná mýdla a další drobnosti nebo si vychutnat odpolední kávu v Salon de the.
Pramen Dr. Šťastného v Luhačovicích. Podle místních prý ten nejchutnější.
Kolonáda se nachází na Lázeňském náměstí, které provází diváky celým seriálem a odehrává se tu spousta zápletek. Na konci kolonády se nachází zrekonstruovaná Hala Vincentka, která v sobě ukrývá Luhačovické bohatství - pramen léčivé minerální vody Vincentky. Tady naše procházka Po stopách četníků z Luhačovic skončila a my se vydali po druhém břehu Luhačovického potoka zpět na parkoviště.
Hala Vincentka se zřídlem pramene Vincentka. Tady je naprosto nezbytné se zastavit při procházce Luhačovicemi.
Pokud by vám procházka po lázeňském centru nestačila, můžete se vydat na druhou stranu, k Luhačovické přehradě. Od parkoviště, na kterém jsme začínali vede stezka pro chodce i cyklisty přímo k přehradě, která je odtud vzdálená 1,7 km.
Za návštěvu určitě stojí již zmiňovaná kavárna Salon De Thé v srdci lázeňské kolonády nebo cukrárna a čokoládovna Čokoládové království, které se nachází ve vile Lékárna. U přehřady si určitě skočte na kafe dort do Kavárny U Přehrady od Jamai Café.
Výlet připravila
Pracuji jako sociální pracovnice, po práci se ze mě ale stává zapálená fotografka a dronařka. Miluju přírodu, hory a turistiku, takže dlouhé procházky a objevování nových míst je pro mě splněný sen a dokonalý relax. Při svých výletech vám ukážu, že okolí Zlínska a Luhačovicka má rozhodně co nabídnout. @peta.sykorova
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud se chceš utopit mezi cihlami. Červenooranžová, kam se podíváš. Cihlové domky. Baťovská klasika, Letná, Podvesná i Zálešná.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do druhé, Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
13 Km | Start: Sazovice | Cíl: Zlín | Náročnost: Střední, vede po neznačených stezkách.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Projděte se filmovými místy, kde se natáčeli Četníci z Luhačovic. Vybrali jsme pro vás místa z filmových scén. Vincentku do ruky a jdeme se projít Luhačovicemi.
Český pavilon Expo 2015 ve Vizovicích, Jurkovičův dům v Luhačovicích nebo Památník T. Bati ve Zlíně. Kam vyrazit za architekturou Zlínska a Luhačovicka?
Start: Zikmundova a Hanzelkova vila. Cíl: Lesní hřbitov. Délka: cca 8 km.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
3 km | Doba: cca 2 h | Start i cíl: Luhačovice | vhodné i pro děti | Porcházka po architektuře Luhačovic a těch nejkrásnějších vilách Dušana Jurkoviče, Bohuslava Fuchse a dalších architektů Luhačovic
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Významné období v Luhačovicích spadá do 20. a 30. let, kdy byla předními architekty realizována řada významných staveb. Moderní meziválečná architektura lázeňské město radikálně změnila. Podívejte!
2,5 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.