Cíl místních i přespolních, na kole i pěšky, v zimě v létě. Hrad Lukov je různými způsoby obléhán již od 13. století. Krutá minulost spjatá s hradem je naštěstí pryč a nynější dobyvatelé ho navštěvují pouze s dobrými úmysly. Cesta je vyšlapaná, tak sbalte svačinu a přijměte naše pozvání.
Hrad Lukov je obklopen malebnou přírodou Hostýnských hor. Můžete se k němu vydat v každém ročním období. I mimo sezonu lze navštívit venkovní prostory horního hradu, poslouží vám k tomu automatická pokladna. Díky této skvělé vymoženosti se na hrad dostanete mírovou cestou. Ta vede od parkoviště obklopena listnatým lesem. Vystoupáte si pěkný kopec a na vrcholku se vám naskytne pohled na dřevěný most se vstupní věží. Pokud vám nejde jen o procházku a chcete prošmejdit celý hrad, ověřte si raději otevírací dobu.
Vznik samotného hradu datujeme někdy od první třetiny 13. století. Od té doby se na hradě vystřídalo mnoho pánu. Takřka 200 let náležel Šternberkům. Bohužel se mu nevyhnuly česko-uherské války. Zavítal k němu Matyáš Korvín, důkladně ho poničil, a nakonec ho ještě vypálil. Po tomto nájezdu dochází k jeho opravě a rozšíření. Pak říkal hrad pane Kunštátům. Zásadní význam pro hrad ale měli Nekšové z Landeka, kteří se pustili do renesanční přestavby a upravili si ho pro pohodlnější způsob života.
A zase jedno bohužel…Ten samý nápad jako Matyáš Korvín měli i Švédové, kteří hrad v době 30leté války na 3 měsíce obsadili, a když odcházeli, tak je nenapadlo nic lepšího než ho zapálit. Posledními významnými vlastníky byl šlechtický rod Seilernů, který se na hradě již moc nezdržoval, takže hrad chátral a později se stal zdrojem kvalitního stavebního materiálu.
Pak bylo dlouhé nic, hrad byl smutný a rozbořený, čekal na svůj konec. Ale co se nestalo. V roce 1983 si hrad vyhlédli archeologové a v už v roce 1987 začíná obnova hradu, která trvá až do dnešní doby. Podílí se na ní členové Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova.
Jako každý hrad, i Lukov má svá tajemství a pověsti. Takže vězte, že pod hradem je tajná podzemní chodba a taky je tam někde zazděný poklad. Jak to všechno bylo, ví asi už jen hradní paní. Něco víc o pověstech dávných, a ještě dávnějších si můžete přečíst zde.
Zajímavé je i okolí hradu. Podívejte se na Králky, skalní útvary nedaleko hradu, které sahají do výšky 10 metrů a původně sloužily jako předsunuté opevnění hradu.
Přirozené přírodní opevnění tvořily i skály na severozápadním úbočí hradu. Naleznete na nich i několik horolezeckých výstupových cest.
Někdejší majitel Albrecht z Valdštejna zasadil před 300 lety kousek od hradu dub. Ten je tam dodnes. A za ty roky pořádně vyrostl. Dnes je zněj památný a mohutný strom, Albrecht by měl radost.
Tak jak to vidíte? Hurá na hrad? O cestě a co si s sebou přibalit se dozvíte v článku Na Lukov s rodinou: Piknik na hradě. Pro ty, kdo pošlapou na kole, jsme připravili počteníčko v článku Na kole ze Zlína na hrad Lukov a do Vizovic.
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud se chceš utopit mezi cihlami. Červenooranžová, kam se podíváš. Cihlové domky. Baťovská klasika, Letná, Podvesná i Zálešná.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do druhé, Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
13 Km | Start: Sazovice | Cíl: Zlín | Náročnost: Střední, vede po neznačených stezkách.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Projděte se filmovými místy, kde se natáčeli Četníci z Luhačovic. Vybrali jsme pro vás místa z filmových scén. Vincentku do ruky a jdeme se projít Luhačovicemi.
Český pavilon Expo 2015 ve Vizovicích, Jurkovičův dům v Luhačovicích nebo Památník T. Bati ve Zlíně. Kam vyrazit za architekturou Zlínska a Luhačovicka?
Start: Zikmundova a Hanzelkova vila. Cíl: Lesní hřbitov. Délka: cca 8 km.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
3 km | Doba: cca 2 h | Start i cíl: Luhačovice | vhodné i pro děti | Porcházka po architektuře Luhačovic a těch nejkrásnějších vilách Dušana Jurkoviče, Bohuslava Fuchse a dalších architektů Luhačovic
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Významné období v Luhačovicích spadá do 20. a 30. let, kdy byla předními architekty realizována řada významných staveb. Moderní meziválečná architektura lázeňské město radikálně změnila. Podívejte!
2,5 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.