Start: Filmový uzel
Délka: 2 km
Čas: 40 minut
Doporučujeme milovníkům architektury, Zlína a filmu. Historie malé vesničky Kudlov je známá už od 16. století, kdy se většina zdejších obyvatel v kopcovitém terénu živila zemědělstvím. Na konci třicátých let byla obec přičleněna k tzv. Velkému Zlínu a firma Baťa v čele s Janem Antonínem zde nechala postavit první filmový ateliér. Kromě ateliéru zde vznikla také malá kolonie dělnických domků pro zaměstnance ateliérů. 1) Kudlovská stodola (Filmová 689)
První ateliér byl vybudován v roce 1936 za neuvěřitelných devět měsíců. Autorem stavby je Vladimír Karfík, architekt, který měl jako jeden z mála přímou zkušenost s navrhováním v USA. Během své praxe u jednoho z nejvýznamnějších architektů minulého století Frank L. Wrighta procestoval Ameriku, kde mimo jiné navštívil i Hollywood a filmové ateliéry. Právě tuto zkušenost mohl zúročit i ve Zlíně, kam přijíždí v roce 1930. Ateliér byl ve své době vybaven špičkovou technikou převezenou z Ameriky. V Kudlovské stodole začínalo mnoho slavných osobností zlínského filmu jako například Hermína Týrlová, Elmar Klos nebo Alexander Hackenschied. V roce 2016 prošla budova rekonstrukcí a dnes v ní funguje Filmový uzel, který můžete navštívit a v tamější expozici se dozvědět víc o počátcích natáčení ve Zlíně.2) Budova laboratoří filmových ateliérů (Filmová 174), architekt Vladimír Karfík
V průběhu druhé světové války se ukázalo, jak důležitou součástí zlínských filmových ateliérů jsou laboratoře, kde se vyvolávaly a kopírovaly filmy. Během války zde byla zaměstnána řada předních technologů a chemiků, jejichž výsledky se proslavily i v Praze. Filmy se tu vyvolávaly do druhého dne, díky čemuž tu vznikala řada meziválečných filmů. Po válce byla pro tyto potřeby postavena nová budova (opět od Vladimíra Karfíka), který už ve Zlíně nežil. V porovnání se strohostí a utilitárností stavby prvního ateliéru zde najdeme mnoho dekorativnějších prvků. Jedním z nich je betonová zaoblená markýza anebo meziokenního pilíř, díky nimž působí fasáda plastičtějším dojmem. Podobný efekt má i vstupní prostor. 3) Baťovské domky (Fabiánka I), architekt Vladimír Karfík
Stavební oddělení firmy BaťaFabiánka je obytnou čtvrtí, která vzniká od 30. let pro zaměstnance filmových ateliérů a laboratoří. Jejím vzorem byla opět Amerika. Skromné dělnické domky připomínaly zahradní města, která vznikala nejen v Americe, ale také v Evropě, zejména v Anglii a v Německu. Na protějším kopci byly postaveny tři jednodomky a tři dvojdomky. První jednodomky byly opatřeny garáží, aby jejich obyvatelé mohli být co nejdříve ve městě. Ač v pozměněné podobě, můžeme některé původní domky na Fabiánce najít dodnes. Bydlela zde například Hermína Týrlová nebo Zdeněk Liška, než si nechal postavit svou vlastní vilu. 4) Činžovní dům (Fabiánka I, 210) architekt Miroslav Drofa, přístavba Zdeněk Plesník
Bytový dům z roku 1950 se nachází nedaleko původní zástavby. Navrhl jej Miroslav Drofa, jeden z nejvýznamnějších poválečných architektů Zlína, autor Morýsových a Věžových domů. Na místo deseti rodinných domků, které požadovali zaměstnanci ateliérů, byl postaven činžovní dům s dvanácti bytovými jednotkami. Velkoryse pojatá stavba v sobě nese ještě mnoho ze zlínské architektury 40. let, zároveň zde můžeme najít inspiraci ve skandinávské a holandské dobové architektuře. Jedná se o zajímavě koncipovanou stavbu, v každém patře jsou dva shodné třípokojové byty o celkové ploše 72 m2. V roce 1957 byla provedena nástavba, jejíž autorem je Zdeněk Plesník. Nové patro mělo sloužit jako svobodárny, jižní sekce pro ženy, severní pro muže. Byty v tomto domě jsou dodnes žádané díky své prostornosti a klidnému okolnímu zázemí.
5) Hřiště a garáže
Jako každá městská čtvrť měl i Kudlov místa občanské vybavenosti, která jsou nenápadná, ale dodnes fungující, začleněná do svažitého terénu. Jedním z nich jsou hřiště umístěná na konci ulice Fabiánka II, menší hřiště se potom nachází v prostorech mezi zástavbou. Zajímavou ukázkou jsou i patrové garáže situované na okraji čtvrti. 6) Miloslav Totušek – Bytové jednotky na Kudlově (Fabiánka II)
Rozvoj filmových ateliérů a laboratoří s sebou nesl i větší nároky na ubytování zaměstnanců. Už začátkem padesátých let bylo jasné, že Drofův činžovní dům stačit nebude a tak byly v roce 1955-1956 vybudovány nové bytové jednotky, tentokrát od architekta Miloslava Totuška. Jedná se o skupinu pěti dvoupodlažních podsklepených budov sestupujících ze svahu po vrstevnicích. Prostřední objekt sloužil kromě bydlení jako zázemí pro obchody a služby obyvatelům Fabiánky. Tento obytný komplex je příkladem raného socialistického realismu, který se v Československu začíná prosazovat v průběhu 50. let. V porovnání s činžovním domem od Miroslava Drofy je patrný krok zpět, přesto lze celek považovat za urbanisticky zdařilý. 7) Svatopluk Sládeček - vila Rybkových (Filmová 278)
Dům manželů Rybkových je příkladem vilové zástavby, která v okolí filmových ateliérů vznikala od 50. let. Na místo skromnějších podmínek v baťovských domcích nebo bytech se často jedná o velice luxusní vilky navržené zdejšími architekty. Jedním z nich je architekt Svatopluk Sládeček st., který navrhl v roce 1972 dům ve složitém terénu pro manžele Rybkovi. Objekt je orientován na jižní stranu, kaskádovitě ustupující patra otevírají dům do zahrady a tím tvoří soukromé prostor obyvatelům domu. Ze severní strany, kde je orientován hlavní vstup a garáže. Z ulice je dům nenápadný podobně jako vila Tugendhat. Ve své době byl tento dům publikován v časopisu Domov, kde získal pozornost interiér domu, který byl koncipován jako „gesamtkunswerk“. Vnitřní prostory, inspirovány skandinávskou architekturou, doplňovala výtvarná díla. 8) Zdeněk Plesník - Liškova vila (Filmová 308)
K nejvýznamnějším vilám, které vznikly po roce 1948 ve Zlíně, patří bezesporu vila hudebního skladatele Zdeňka Lišky. Navrhl ji architekt, který je se Zlínem a s Kudlovem spjatý více než kdo kterýkoliv jiný - Zdeněk Plesník. Podílel se mimo jiné na dostavbě několika objektů filmových ateliérů a administrativních budov. Dům je situován na rozlehlém pozemku a terénní konfigurace určuje jeho dispozici. Půdorys domu se organicky rozvíjí na tři části – jižní tvoří spojitý obytný prostor s oddělitelnou pracovnou, v severovýchodní části se nachází ložnice a severozápadní část tvoří zázemí domu. Pracovna Zdeňka Lišky tvořila polovinu hlavního obytného prostoru a vznikala zde hudba k mnoha významným československým filmům, jako je například Markéta Lazarová, Obchod na korze anebo Vynález zkázy. I přes nedávnou a v mnoha směrech zdařilou rekonstrukci, která zachránila vilu z dezolátního stavu, je charakter objektu změněn. Venkovní bazén, který byl přímo napojen na zahradu, je dnes zastřešen. Anglický trávník nahradil původně navrženou louku proměňující se napříč ročním obdobím. I přesto se jedná o jednu z nejdůležitějších, velkoryse navržených vil poválečného Zlína.
Na Kudlově sice moc možností k občerstvení není, ale ty, které tu najdete, rozhodně stojí za to. Na hlad 100% doporučujeme Lesní hotel Zlín, jejichž restaurace je špičková. Obdivovat můžete i architekturu hotelu, která se i tady nese v duchu zlínských cihliček. Lesní hotel si poradí i s kávou a dezertem, případně se podívejte do kavárny výše zmíněného Filmového uzlu. Tady se pro vás určitě něco sladkého taky najde.
Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko
-------------------------------------------------------------------------------------------
Výlet připravila
historička umění, členka spolku aArchitektura a projektová managerka Zlínského architektonického manuálu
„Zlínská architektura je krásným tématem, v kterém je pořád co objevovat. Právě připravujeme Zlínský architektonický manuál (ZAM), který zmapuje architekturu od začátku minulého století do současnosti. I díky ZAMu poznáváme Zlín jinak. Seznamujeme se s poválečnou architekturou, se stavebními a technologickými experimenty, objevujeme zajímavé stavby i architekty. Prostřednictvím komentovaných procházek z cyklu Potkej Zlín se snažíme prověřit trasy, které budou postupně přístupné v databázi. Sledujte ZAM!"
Fotografie: studio onomono photography, Petr Willert, Pavla Navrátilová
Tipy na stellplatzy, parkování pro karavany, obytňáky i dodávky a místa, která s karavanem určitě musíte vidět v okolí Zlína, Luhačovic, v Bílých Karpatech i Vizovických vrších .
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud se chceš utopit mezi cihlami. Červenooranžová, kam se podíváš. Cihlové domky. Baťovská klasika, Letná, Podvesná i Zálešná.
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Tady tvoje duše pozná středověk. Možná to není nejlegendárnější hrad ever. Ale je to zašívárna uprostřed přírody. Klid.
Procházky pro rodiny s dětmi Veroniky Kuklové. Tentokrát Zlín - Tlustá hora
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.
Procházka s tajenkou pro zvídavé děti, tentokrát na Hrad Lukov! Vezměte děti na výlet na středověký hrad a zabavte je tajenkou od Veroniky Kuklové.
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do druhé, Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
13 km | start: Zlín | cíl: Fryšták | nenáročná trasa nevhodná pro kočárky
Nejlepší wellness na Zlínsku a Luhačovicku. Kam vyrazit do sauny, vířivky, wellness areálu a nechat se hýčkat? Vyzkoušet nejkrásnější wellness ve Zlíně, Luhačovicích nebo Slavičíně.
Známe 7+ míst na Zlínsku a Luahčovicku, kde vás čeká ten nejkrásnější podzimní výhled. Vydejte se na 7 podzimních výletů krásnou krajinou okolo Zlína, Luhačovic, Valašských Klobouk nebo Bílých Karpat.
Krásný výhled na Vizovické vrchy nabízí rozhledny Vartovna a Doubrava. Kudy k nim, co uvdíte a kam se vydat za dalšími rozhlednami?
Rozhledna nad Hostišovou stojí na krásném místě s velkorysým výhledem do krajiny. V těsné blízkosti najdete pitoreskní dětské hřiště i stánek s občerstvením. Tip na výlet na Zlínsku a LUhačovicku.
Start a cíl: Hostišová (můžete ale vyrazit na kole od Zboženských rybníků) Náročnost: Vhodné i pro děti Délka: Podle toho, jak dlouho si vydržíte hrát
4 Km, vhodné i pro děti a kočárky, Start: Štípa, Cíl: Biofarma Juré (nebo Zlín).
Pěšky | 8 Km | vhodné i pro děti | nevhodné pro kočárky | Super výlety od poutního kostela Cyrilometodějskou stezkou až na Burešovskou vyhlídku a k Čiperově vile ve Zlíně
8 km | pěšky | vhodné i pro děti | nevhodné pro kočárky | Vrzavé skály, Kaple Panny Marie Královny, cukrárna, příroda
Český pavilon Expo 2015 ve Vizovicích, Jurkovičův dům v Luhačovicích nebo Památník T. Bati ve Zlíně. Kam vyrazit za architekturou Zlínska a Luhačovicka?
Tip na výlet | 6,9 km | start: Slušovice | cíl: Velíková, křížová cesta | vhodné pro děti (bez kočárků)
Start: Zikmundova a Hanzelkova vila. Cíl: Lesní hřbitov. Délka: cca 8 km.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Vydejte se s námi do kostela ve Štípě, který tu stojí přes 400 let a má vám co vyprávět.
2,5 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
12 km | Doba cca 1,5 h | Start: Otrokovice | Cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
60 km | Doba cca 5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné pro cyklisty
Kousek od Zlína, u obce Držková, se nachází několik skal, na které se lezlo už roku 1950!! je to ideální místo, kde ve stínu stromů aktivně strávíte jeden z horkých letní dnů.
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.
Dost bylo cukroví a vánočního obžerství. Nový rok je tu, takže přestáváme lenošit a jdeme na vzduch. Začneme zlehka - tahle trasa z Kocandy na Fryštáckou přehradu je ideální pro běžce i pro pěší.
start a cíl: Kudlov | délka: 7 km | čas: 2, 5 h | náročnost nízká
start a cíl: hotel Všemina | délka: 12 km | čas: 1,5 h | běh
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
13 tipů na výhledy v okolí Zlína, Luhačovic, Vizovic i v Bílých Karpatech
start a cil: Mladcová u Zlína | délka trasy: 6,5 km | čas: 2,5 h | vhodné i pro rodiny s dětmi
cíl: Chlum | start: Zlín - Louky | délka: 3 nebo 8 km | čas: 2 - 4 h | nenáročná trasa
6 km | Doba cca 2 h | Lidečko nebo Pulčín (Valašské Klobucku) | Vhodné i pro děti
1 den | Zoo, kavárna, park, galerie | Vhodné pro děti
Slušovice. Pojem nejenom u nás, ale svého času v celém světě. Ne náhodou sem vedly kroky tehdy ještě podnikatele Donalda Trumpa a řady vážených delegací, které obdivovaly místní ekonomický zázrak.