ZAM: Procházka po architektonických ikonách Zlína

ZAM neboli Zlínský architektonický manuál je poměrně nový projekt spolku aArchitektura, který představuje architektonické a umělecké projekty Zlína. ZAM můžete využít jako online databázi nabitou informacemi nebo jako originálního průvodce městem. My jsme se tentokrát vydali cestou průvodce - tedy prozkoumat, jak funguje a co všechno nás s ním ve Zlíně čeká.

Cíl: Zlín, okruh po zajímavých architektonických prvcích města
Start: 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Délka: cca 1,5 km
Čas: cca 90 minut
Náročnost lehká, terén vhodný pro kočárky.
Doporučujeme zájemcům o netradiční procházky, architektonickým nadšencům, milovníkům Zlína.

Náš tip: ZAM: Zlínský architektonický manuál má vlastní offline aplikaci pro Android i iOS. Můžete si stáhnout konkrétní stezku, u pěti z nich je na výběr také audioguide, takže se stačí jen se zaposlouchat a vyrazit na prohlídku. Dostupné jsou také jazykové mutace v NJ a AJ. 

mapa výlet podle Zlínského architektonického manuáluZlín je i ve světě znám především pro svou architektonickou unikátnost a ojedinělý urbanismus. Je to město plné architektonických skvostů, na kterých se podíleli přední čeští i zahraniční architekti. Město plné neskutečně zajímavých budov s unikátním příběhem. Díky ZAMu se teď všem návštěvníkům i obyvatelům naskytla možnost poznat poklady Zlína s originálním průvodcem.

ZAM (Zlínský architektonický manuál) můžete v papírové formě zdarma dostat na Turistickém informačním centru na náměstí ve Zlíně, v krajském Infocentru v budově 14 továrního areálu nebo každou středu také v Infopointu baťovského bydlení. Případně jsou všechny trasy k dispozici ke stažení online přímo na stránkách projektu. Čeká vás prozatím 9 tematicky zaměřené procházky městem: Zlínská architektura do roku 1945, Po baťovském bydlení, Zlín Gottwaldov a další, které najdete na webu ZAM. Projít si můžete každou zvlášť nebo si trasy zkombinovat. Každá z tras má cca 1,5 hodiny.Zlín architektura výletMy jsme začali v továrním areálu na platformě 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Dozvěděli jsme se informace o konstrukci budov, tehdejší firemní kultuře i to, jak byl areál zničený za války. Od současné galerie a muzea, která v těchto zrekonstruovaných prostorách sídlí, jsme se následně vydali k ikoně a nejvyšší budově Zlína k tzv. Baťovu mrakodrapu.Baťův mrakodrap ZlínFoto: ZAM

Snad největším lákadlem a unikátem je v mrakodrapu pojízdná kancelář, ze které řídil baťovské závody tehdejší ředitel Dominik Čipera. Kancelář umístěná ve výtahu měla již tenkrát tekoucí vodu i klimatizaci - projížďku kanceláří a skvělé komentované prohlídky přímo ve výtahu na objednání zajišťuje Muzeum jihovýchodní Moravy. Budova má ovšem další lákadla např. 8. patro se zachovalým původním interiérem i výstavou o Zlíně či vyhlídkovou terasu, ze které je vidět celé město.Baťův mrakodrap cihlyFoto: Petra Křížková

Od budovy 21 naše putování pokračovalo přes Náměstí Práce a budovu Obchodního domu, hotelu Zlín či Velkého kina až na Gahurův prospekt, prostor mezi Kongresovým centrem a právě Obchodním domem, který dnes slouží jako odpočinková zóna a park. Zde jsme se posadili do trávy a nasávali informace o životě na baťovských internátech či o historii Památníku Tomáše Bati. Památník určitě stojí za samostatnou návštěvu, i zde doporučujeme absolvovat komentovanou prohlídku.Gahurův prospekt ZAM prohlídkaFoto: Petra Křížková

Naše procházka se zakončila v Infopointu baťovského bydlení, kde nás čekala stálá výstava Baťovský domek: Prvky mizející architektury - zde se dozvíte, jak se dříve žilo v baťovských domcích, jaká byla pravidla tenkrát, i jak památkově chráněná zóna ve Zlíně a život v ní funguje dnes.

Kam dál

Trasu si můžete prodloužit jak je libo. Buďto kombinací některé z výše zmíněných předdefinovaných tras nebo právě návštěvou a komentovanou prohlídkou některé ze zajímavých kulturních institucí jako je Památník Tomáše Bati či projížďka kanceláří ředitele firmy Baťa.Památník Tomáše Bati ZlínFoto: Petra Křížková

Kde jíst

V hrdle vám určitě nevyschne. Po cestě v parné letní dny doporučujeme zastávku na zmrzlinu v Kornuterii, která je v Obchodním domě Zlín nebo na rychlou svačinu, kterou si na procházku můžete vzít s sebou do Faency fries.

NÁŠ TIP: Určitě doporučujeme také sledovat doprovodný program k ZAMu Potkej Zlín, kde vás po trasách provedou zkušení a informacemi nabití průvodci ze spolku Aarchitektura, která stojí za vznikem tohoto projektu. 

Veškeré informace o projektu i komentovaných procházkách najdete na webových stránkách ZAMu nebo na jejich Facebooku.

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko

-------------------------------------------------------------------------------------------

Za redakční tým Zlínska a Luhačovicka

Eva Gartnerová

Kulturní a kreativní průmysly mě baví a provází na každodenní bázi. Když ne v rámci volného času, tak v rámci svého působení na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Tam mám krásnou náplň práce, kde můžu supervizovat vznik nových kulturních událostí a pohybovat se mezi skvělými a inspirativními kreativci a designéry. 

  • ZAM: Procházka po architektonických ikonách Zlína

V okolí také najdete