Baťovský Zlín: Co musíte vidět?

Zlín. Baťovo město, továrna v zahradách, cihlové město. Ještě jste tu nebyli? Tak to je potřeba konečně napravit. Tady je seznam míst, která rozhodně nesmíte minout. Poznáte architekturu baťovských domků, ředitelské vily i celý propracovaný baťovský systém výroby. A taky uvidíte nádherná místa, na která se budete chtít vracet.

Zlín kdysi býval malým provinčním městečkem, kde se toho moc nedělo. V roce 1894 sem ale přišli sourozenci Baťovi, aby město otočili vzhůru nohama. Založili obuvnické impérium, které expandovalo doslova do celého světa. Jeho centrem byl právě Zlín, který se proměnil v experimentální město, kde se mělo dokonale propojit nejen bydlení a práce, ale také vzdělání nebo volný čas obyvatel. A vznikaly tu velké věci. Pojďte je prozkoumat.


Než vyrazíte: Prohlédněte si stránky Zlínského architektonického manuálu a objevte ty nejúžasnější stavby.


1. Princip Baťa a 14|15 Baťův institut

14 15 Baťův Institut ZlínBudovy 14 a 15 prošly náročnou, ale povedenou rekonstrukcí. Dnes je tu knihovna, muzeum a galerie výtvarného umění

Jestli někde začít, pak je to v expozici Princip Baťa v budově 14|15 Baťův Institut. Najdete ji ve 14. budově továrního areálu, který se rozkládá na severozápadní straně města. O areálu si ještě povíme později, ale spoustu se toho dozvíte právě v expozici Princip Baťa. Přívítá vás tu videomapping, který vám načrtne základní obrysy historie města. Uvidíte tu sbírky Muzea obuvi od maličkých botiček japonských gejš až po monstrózní boty největších basketbalistů světa. Poznáte baťovskou výrobu, prodejny, reklamu i práci filmových ateliérů, nahlédnete do dobrodružných světů, které poznali cestovatelé Hanzelka a Zikmund. To celé v budově, kde se dřív baťovy boty přímo vyráběly.

A ještě něco. Ve stejné budově najdete kromě Muzea jihovýchodní Moravy také Krajskou galerii výtvarného umění, která rozhodně stojí za návštěvu. Ve vedlejší budově najdete Krajskou knihovnu Františka Bartoše a v jejím přízemí také obchůdek s lokální módou a designem Red Brick Design Shop.


Kam za kulturou? Městské divadlo Zlín, Živý Zlín, Filharmonie Bohuslava Martinů nebo řada galerií ve městě.


2. Baťův mrakodrap a kancelář ve výtahu

Baťova pojízdná kancelář ve výtahuSlavná Baťova kancelář ve výtahu má zatemňovací okna, vzduchotechniku i vlastní umyvadlo. Baťa v ní však nikdy nejel. 

Ze 14|15 Baťův institut pokračujte mezi továrními budovami k budově č. 21. Poznáte ji snadno – je nevyšší ve městě. Sídlí tu krajský úřad, ale je tady taky spousta zajímavého. Podrobněji o tom píšeme článku Baťův mrakodrap. Dole můžete nastoupit do páternosteru nebo se svézt rychlovýtahem až nahoru do 16. etáže. Odtud je výhled na celý tovární areál, na baťovské domky rozeseté v pravidelných rozsestupech na svazích kolem, na Velké kino i Náměstí práce s internáty a budovami Evy Jiřičné. Cestou dolů se stavte v 8. patře, které bývalo patrem ředitelským a dodnes zůstalo zachováno. V přízemí najdete strojovnu a legendární baťovskou kancelář ve výtahu. Na projížďku výtahem se ale budete muset objednat předem.


Zóna Zlín jsou nové procházky městem, které odstartovaly v letní sezóně 2021. S lokálním průvodcem se projdete po architektonických perlách i po obytných čtvrtích a poznáte Zlín jako místňáci.


3. Tovární areál (Svit Zlín)

Tovární areál Svit Zlín

Tovární budovy ve zlínském areálu Svit jsou číslovány tak, aby se v nich každý vyznal.

Ještě než se vrhnete dál do města, udělejte si čas na procházku továrním areálem. Zlíňáci už mu neřeknou jinak než Svit, jak se areál jmenoval za socialismu. Zatímco ještě před 10 lety byl industriálními stínadly, dnes ožívá řadou kaváren, fitcenter, bister a galerií. Když zabloudíte trochu hlouběji, zažijete atmosféru průmyslového města ve městě. Dodnes funkční podniky a výroby dávají staletým budovám neuvěřitelnou atmosféru.


Náš tip: Stavte se na brunch do kavárny Továrna nebo do Jedním tahem.


4. Baťova vila

Baťova pracovna v Baťově vilePracovna Tomáše Bati v Baťově vile. Kdo chce mít fotku se "šéfem"?

V severní části továrního areálu překročte řeku Dřevnici a vydejte se k Baťově vile. Továrníkovo sídlo kdysi leželo v rozlehlé zahradě, kterou dnes přetíná rušná komunikace. Baťa tu sice chtěl bydlet v soukromí a zeleni, přesto ale potřeboval stále vidět na svou továrnu. A ložnice prý byla jediné místo, odkud tomu tak nebylo.

Dnes v Baťově vile sídlí Nadace Tomáše Bati, vilu si můžete projít s průvodcem a posadit se ke stolu v Baťově pracovně. Je to zážitek, to mi věřte.


Náš tip: Zámek Zlín sice tak docela nepatří k baťovské historii města, ale dějí se tu skvělé věci. Sídlí tu Živý Zlín, který pořádá (nejen na zámku) skvělé akce, minout byste neměli Galerii Václava Chada. 


5. Infopoint baťovského bydlení a čtvrť Letná

Infopoint baťovského bydlení

V jednodomku v ulici Nad Ovčírnou sídlí ellement architects, ale je tu také krásně zpracovaná expozice o tom, jak se v podobných domcích bydlelo.

Viděli jste továrny, viděli jste celý tovární areál, poznali jste Baťovu vilu. Je nejvyšší čas nakouknout také do baťovských domků. Cestou od zámku projdete přes Náměstí práce, které tvořilo páteř tehdejšího veřejného života. Stál tu Obchodní dům i Tržnice, na jedné straně ho uzavíralo Velké kino a Hotel Zlín, na další zase Masarykovy školy. Nahoru svahem z Náměstí práce stoupaly v pravidelných řadách baťovské internáty. Mezi nimi dnes stojí jednodomek, ve kterém dnes sídlí Infopoint baťovského bydlení. Objednejte se sem dopředu u ellement architects nebo ZAM Zlín, pokud ho chcete navštívit. Najdete tu nejenom detaily o stavbě baťovských domků a jejich pozdějších adaptacích, ale uvidíte také podrobně vedené karty zaměstnanců nebo celý systém hierarchie bydlení ve Zlíně.


Kde se najíst? Stavte se v Bistrotéce Valachy v Obchodním domě Zlín. Dvě patra dobrého jídla, luxusní bar, vlastní pekárna a dokonalé zákusky. Zlín je také proslulý úžasnými parky, kde se dá strávit celé odpoledne. Zkuste si dát něco dobrého v okolí Parku Komenského, Gahurova prospektu nebo v Sadu Svobody okolo zámku. Kam na jídlo a kafe ve Zlíně? >>


Letná, Zlín,Infopoint baťovského bydleníNejbližší obytnou čtvrtí je Letná, která začíná jen kousek od Infopointu – za zimním stadionem. Tady můžete prozkoumat typické baťovské domečky, které původně měly sloužit zhruba na 30 let. Dodnes v nich Zlíňáci bydlí a jsou na to patřičně pyšní.

6. Památník Tomáše Bati

Památník Tomáše BatiNově rekonstruovanému Památníku Tomáše Bati se přezdívá také Zářící krystal. Na fotce od Boys Plays Nice. 

Vysoko nad Zlínem, na samém vrcholku zelené plochy Náměstí TGM, shlíží na město zářící budova Památníku Tomáše Bati. Budova, která vzdává hold předčasně zesnulému továrníkovi, teprve nedávno prokoukla zpod nánosů přístaveb a adaptací. Krystalicky čistá budova se vrátila svému původnímu účelu a patří mezi perly světové architektury. Uvnitř toho nenajdete moc. A přesto vám prohlídka zabere minimálně hodinu. Dominantou prostoru je letadlo Junkers F 13, ve kterém Tomáš Baťa se svým pilotem Jindřichem Broučkem v roce 1932 zahynul. Kromě letadla je tu ještě velkolepé schodiště ve tvaru písmene Z. A pak už jen prázdný a vzdušný prostor.

Návštěva Památníku patří mezi největší zážitky ze Zlína. Chodí se sem s průvodcem v celou hodinu. Na přesné termíny se podívejte na webu Památníku.

7. Filmové ateliéry a Filmový uzel

Filmové ateliéry na KudlověPůvodně měly ateliéry sloužit baťovským závodům pro výrobu reklam a instruktážních filmů. Mimo to tu ale vznikly výjimečné filmy české kinematografie. 

Až budete mít ve Zlíně všechno hotovo, vyjeďte si trolejbusem ještě na Kudlov. Trochu stranou od všeho zlínského ruchu tu stojí Filmové ateliéry. Právě tady vznikala Cesta do pravěku, filmy Elmara Klose nebo Hermíny Týrlové. Obrovskou a poutavou historii ateliérů mapuje Filmový uzel. 

 Odkazy, co se můžou hodit

Baťův mrakodrap ZlínByli jste ve Zlíně? Podělte se se námi o fotky na Instagramu s hashtagem #zlinskoluhacovicko 

 

  • Baťovský Zlín: Co musíte vidět?

V okolí také najdete