Baťův region: objevte místa spojená s obuvnickými legendami

Už jste někdy jeli pojízdnou kanceláří ve výtahu? Páternosterem? Spali jste v baťovském domku nebo sami propluli plavební komorou? Vyrazte objevit Baťův region, kde nic z toho není nemožné. Začít můžete ve Zlíně, stejně jako kdysi podnikatel a vizionář Tomáš Baťa. A stejně jako on můžete pokračovat dál do světa. Do Otrokovic za baťovskými vynálezy, do Vizovic po nedokončené železnici nebo se plavit po unikátním Baťově kanále. Všechny tipy na zajímavá místa najdete v online rozcestníku batuvregion.cz

Když vystoupíte na zlínském vlakovém nádraží, ocitnete se prakticky uprostřed komplexu baťovských továren z červených cihel. Některé z nich jsou pečlivě opravené a restaurované, v jiných ještě najdete původní interiéry nebo vybavení. A dodnes tady jedou stroje na výrobu bot. Podle zlínského vzoru vystavěl podnikatel Tomáš Baťa a jeho pokračovatelé továrny a města po celém světě. Vybudoval impérium, které zaměstnávalo více než 40 000 lidí.


Náš tip: Na batuvregion.cz najdete rozcestník baťovských míst nejen ve Zlínském kraji. Existuje také jako tištěný průvodce ke stažení nebo k vyzvednutí v Infocentrech. 


Kde začít? Ve Zlíně, jako kdysi Baťa

Srdcem celého Baťova regionu je město Zlín. Právě tady vyrostly první továrny na výrobu obuvi. Z malého městečka se stalo moderní město s funkcionalistickou architekturou a perfektně promyšleným plánem zástavby, který dodnes inspiruje urbanisty po celém světě. 


Náš tip: Poznejte architekturu města Zlína na komentované procházce Zóna Zlín nebo vyrazte po vlastní ose s trasami Zlínského architektonického manuálu, které si můžete stáhnout jako aplikaci do mobilu.


Jako výchozí bod doporučujeme využít 14|15 BAŤŮV INSTITUT, kde sídlí nejen krajské infocentrum, ale také Muzeum jihovýchodní Moravy s expozicí Princip Baťa s největší sbírkou obuvi ve střední Evropě. Ve stejné budově stojí za návštěvu také Krajská galerie výtvarného umění. Jen pár kroků odtud se do výšky téměř 78 metrů tyčí Baťův mrakodrap s unikátní pojízdnou kanceláří, páternosterem, vyhlídkovou terasou i kavárnou s nádherným výhledem na celé město. 

Z mrakodrapu pak můžete vyrazit do hlubin továrního areálu, kde dodnes probíhá výroba (nejen) obuvi. V číslovaných továrních budovách z pálených cihel se prolíná industriální charakter města se stylovými kavárnami a bistry, kde můžete po procházce posedět u výborné kávy a sdílet své nadšení na svém profilu na sociálních sítích.

Až budete mít hotovo, vezměte to ještě bývalou bránou továrního areálu a podchodem na náměstí Práce, kde najdete funkcionalistický Obchodní dům, budovu tržnice, Velké kino a Interhotel Zlín. Všechny budovy navrhli věhlasní baťovští architekti. Nahoře nad městem se v noci rozzáří prosklený Památník Tomáše Bati. Ten pohled z Gahurova prospektu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Kam dál? Na Baťův kanál i do Vizovic po nedokončené železnici

Baťův region ale rozhodně není jen Zlín. Stejně jako baťovské impérium, rozpíná se i Baťův region dál k technickým unikátům v Otrokovicích, k vlnkám Baťova kanálu, po kterém se vozil lignit z dolů v Ratíškovicích, do Napajedel, kde se vyráběly první plasty v Československu. A pokračuje až k nedokončené dálnici v Chřibech nebo železnici ve Vizovicích, které měly baťovskou výrobu lépe propojit se světem. Pokračuje k vsetínskému zámku, který v roce 1938 koupila Marie Baťová. A nezastaví se ani na hranicích Zlínského kraje. V podobě tzv. malých Zlínů se baťovské technologie, architektura, systém řízení i bydlení překlopily do Třebíče, Sezimova Ústí, do slovenského města Partizánske a další třicítky míst po celém světě. 

Všechna baťovská místa postupně přidáváme na web batuvregion.cz, abyste mohli pohodlně objevovat baťovské příběhy po své vlastní ose.

  • Baťův region: objevte místa spojená s obuvnickými legendami

Štítky

V okolí také najdete