Brumov: objevte místní neprošlapané cesty a skrytá zákoutí

Píšete nám a ptáte se na tipy místních - na jejich oblíbená místa, kde nepotkáte živáčka, na zajímavosti, o kterých se jen tak nedozvíte, na zážitky, o kterých se v turistických příručkách nedočtete. Tady pro vás jeden tip máme. Vezměte auto nebo kolo nebo klidně sedněte na autobus a zamiřte směrem do Brumova.

Hrad, který má potenciál

Jakmile se v Brumově ocitnete, na první pohled vás upoutá hradní zřícenina na kopci. Důvěřujte všudypřítomným turistickým šipkám a pokud jste autem, zaparkujte na velkém parkovišti dole pod hradem. Silnička sice pokračuje až k hradu, ale tu využívají především maminky s kočárky a taky cyklisté. Ale nebojte, nahoře budete dřív, než stihnete říct BRUMOV. Nahoře vás odmění nejen rozlehlý areál hradu s venkovním hledištěm, kde se celé léto konají divadelní i hudební představení, ale i výhled na celý Brumov, nedaleký Nedašov a okolní kopce.

Hrad Brumov

Brumovský hrad má bohatou historii, ve které se vystřídalo mnoho zvučných jmen české i uherské šlechty. Měli jsme to štěstí, že jsme natrefili na jednu z posledních letních komentovaných prohlídek, které místní kastelán nově pro toto léto zavedl. Ani mimo sezónu ale určitě nepřijdete zkrátka. Když se ho na pokladně zeptáte na příběh hradu, určitě vám o něm rád povypráví. Klidně mu předem zavolejte a domluvte se. Poznáte ho snadno. Je to přesně ten člověk, o kterém si řeknete, že je tady na správném místě. Vypadá to, že pro příští rok čekají hrad další změny a úpravy, a pokud se svéráznému kastelánovy jeho plány splní, rozhodně se tady máme na co těšit. Držíme palce! Jo, a pokud se sem chystáte během víkendu, koukněte radši na web, jestli tu náhodou nebude probíhat svatba. To se totiž dovnitř nesmí.

Brumov hrad

Přes kopec na hřbitov

Jestli máte čas, nepospíchejte zpátky dolů na parkoviště, ale po zelené turistické značce se po pěšině vydejte přes kopec. Vzdušnou čarou za necelý kilometr narazíte na Židovský hřbitov. Je zašitý, mimo centrum, o to víc si zachovává svou autentickou atmosféru. První zmínka o hřbitovu pochází již z roku 1758 a poslední pohřeb se tu konal v roce 1931. Po druhé světové válce proběhla na hřbitově rekonstrukce - kameny byly vráceny na svá místa a celé místo bylo oploceno. Vzdušné a klidné místo na kopci, kde kolem rostou sladké trnky, je o to autentičtější a vzácnější ve chvíli, kdy na plotě hřbitova najdete starou značku Chráněného území. Vrátit se můžete stejnou cestou přes hrad nebo po polní cestě přímo dolů.

Židovský hřbitov Brumov

Království zmrzliny

Než vyrazíme k poslednímu bodu našeho výletu, nezapomeňte se zastavit na náměstíčku do některé z místních cukráren - zmrzlinu tu totiž prodávají na každém rohu, stačí si vybrat.

Brumov

A teď už zamíříme na kopec Dráhy ke kapli svaté Anny. Místní kopci se smíchem přezdívají “brumovský Petřín” - je to oblíbené místo pro zamilované procházky. Úplně tomu rozumíme, všudypřítomné kopce, výhled a kaple sama skýtají opravdu romantický zážitek. Právě tady se každoročně na svátek svaté Anny koná slavnostní mše svatá.

Kde jíst

Místními oblíbený bar Sněhurka si zakládá na steacích všeho druhu - ochutnáte tu kvalitní hovězí na různé způsoby, v jídelním lístku ale najdete i klasiku v podobě tataráku nebo kuřecího steaku. Na kávu a na zmrzliny všeho druhu vás zase pošleme do oblíbené cukrárny ke Kostkům. My to tam máme moc rádi!

Brumov mapa

  • Brumov: objevte místní neprošlapané cesty a skrytá zákoutí

    Brumov

V okolí také najdete