Tržnice Zlín: Nejkrásnější zlínský supermarket

Jakmile se zem ohřeje prvními jarními paprsky, ožívá také náš nejoblíbenější zlínský obchoďák - Tržnice Pod Kaštany. Stánky s ovocem a zeleninou, tetiny, co ráno natrhaly konvalinky, strýcové, co na podzim nasbírali na zahradě ořechy. V létě a na jaře je to místo plné barev.

 

Bydlet v centru Zlína má jednu nespornou výhodou. Jakmile přijdou svěží letní rána, vstanete, vezmete síťovku a jdete se projít na trh. Koupíte si pár jablek, meloun a ryngle, pozdravíte se s paní, u které si občas kupujete semínka. Slunce líně vstává za kopcem a prodírá se korunami kaštanů nad tržnicí.

Tady už je ale od časného rána dost živo. Jezdí sem dodávky plné bedýnek s ovocem a zeleninou, zkušení stánkaři vytahují zboží na pulty, dávají si turka a ranní cigaretu. Zdraví se mezi sebou, protože už se znají léta. Mezi nimi si na betonových pultech vybalují poklady ze zahrádky babičky, které si sem chodí trochu popovídat a trochu něco prodat.

Díky tomu tady najdete zeleninu a ovoce všeho druhu. Hrušky z Argentiny, brambory ze Slovenska, papriky z Chile, ořechy ze Sazovic, kvašáky z Vizovic. Mezi velkými prodejci jsou stánky drobných pěstitelů, kteří své pole neošetřují chemicky, ale hnojem, zeleninu každé ráno nachystají do bedýnek a odvezou na zlínský trh. U tetiček si zase můžete koupit jarní kytičku konvalinek nebo medvědí česnek, v létě pak kopretiny, med, padaná jablka nebo třeba marmeládu.

Projít se po trhu je jeden z nejlepších způsobů, jak začít ráno ve Zlíně. Ideální kombinace je pak dát si kafíčko v některé z kaváren poblíž a pozorovat, jak se tohle místo s přicházejícím polednem proměňuje.

 

O podobě tržnice město uvažuje už několik let. Mělo by tu vzniknout malé náměstíčko, zázemí pro trhovce a zastřešení. Tržnice by mohla sloužit nejen k nakupování, ale také jako místo pro koncerty, výstavy a vůbec všechny ty akce, na který je Zlín poslední dobou čím dál bohatší. Představa je to určitě krásná, ale jestli máte chviličku, pojďte si užít Tržnici Pod Kaštany, dokud je taková, jaká je.

  • Tržnice Zlín: Nejkrásnější zlínský supermarket
    Pod Kaštany
    76001 Zlín

V okolí také najdete