Po cyklostezce Bevlava: zimní výlet z Valašských Klobouk do Brumova-Bylnice

Už se vidíme v bílé závěji, chystáme lyžařskou výbavu, a zatím ne a ne nasněžit. Venku vládne jakási šedohnědá barva, stýská se nám po zelených baldachýnech stromů. Nevzdávejme to! Máme pro vás tip, jak si zimní dny bez sněhu užít. Vydali jsme se zkoumat zimní rostlinnou říši. Pojďte v našich stopách, třeba po cyklostezce Bevlava z Valašských Klobouk do Brumova-Bylnice. Jelikož povrch sem tam namrzá, doporučujeme pěšky.

Trasa: Valašské Klobouky – Brumov-Bylnice,
Délka: 7 km, ale projděte se, kolik zvládneteMapa tip na výlet_zimaNÁŠ TIP: Za neklouzavých dní lze vyzkoušet i zimní cyklistiku, nebo až nasněží, hurá tudy na běžkách. V takovém případě lze prodloužit trasu po nové cyklostezce až do osady Svatý Štěpán, což je z Valašských Klobouk celkem cca 15 km jedním směrem.

Nečekejte botanické názvy ani sofistikované vědecké poznatky. Šli jsme se prostě podívat, co objevíme. V zimě vystupuje na povrch mnoho jindy skrytého, hlavně kostry stromů - některé robustní, jiné něžně roztřepené. Cyklostezka Bevlava vede krásným údolím kolem říčky Brumovky a stromů je kolem ní snad milion.TIp na výlet Brumov Pod stromy si svým životem žijí křoviska. Zaujaly nás jejich zajímavé struktury. Třeba ptáky oblíbené trní, v němž se skvěle skryjí a ještě se tu naobědvají.Struktury zimy trníZbylý prostor při zemi vyplňují různé ščagéle, tedy vlastně byliny, trčící do všech stran. Když se chvíli zastavíte a podíváte blíž, spatříte nepřeberné množství tvarů a zajímavostí – různé chomáčky, bobule, okolíky, trny, semínka, krúcanice a chlupatice. Nedá nám to a rostliny obdivujeme, jak tam tak tiše stojí, majestátně či křehce, kývají se ve větru, trpělivě, za každého počasí…struktury rostliny zimaAž nás z toho zkoumání bylinné říše začne bolet za krkem, zvedněme hlavu zase vzhůru k nebi, které taky zdobí různé linie a oblakokupy.Strom struktura zimaDnes jsme prostě našli krásu jinde, než obvykle. Co dodat? Pojďme na výlet a mějme oči otevřené.Street art Brumov

PRO ZAJÍMAVOST: Víte, co znamená poetický název Bevlava? Bečva – Vlára – Váh. Tyto řeky bude Bevlava v budoucnu propojovat, a stane se tak parádní dálkovou cyklotrasou. Zatím si můžete užívat první zprovozněné úseky, a to právě mezi Valašskými Klobouky a Brumovem-Bylnicí, odtud dále směrem ke slovenské hranici do osady Svatý Štěpán.

Kde jíst a spát

Nadýchaní čerstvého vzduchu a možná trochu zkřehlí asi budete hledat místo k občerstvení a zahřátí. Ve Valašských Kloboukách na náměstí zkuste Pizzerii Anděl, restauraci Beseda nebo zajděte na raw zákusky do Zdravého bistra.
Dojdete-li do Brumova-Bylnice, vyhledejte hned na severním okraji Bar Sněhurka s grilovanými specialitami, případně si zajděte na náměstí do Pizzerie Gusto nebo do cukrárny U Kostků.
Na Valašské Klobucko vás zveme i na delší výlet! Koukněte na web, najdete tu možnosti ubytování, tipy na další výlety a turistické zajímavosti.

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko

-------------------------------------------------------------------------------------------

Za redakční tým Zlínska a Luhačovicka

Jana Tesařová 

„Výlety Valašským Klobuckem mě baví. Líbí se mi tu divoká a zároveň malebná příroda, oblé kopce, ticho i zpěv ptáků. Při objevování krajiny a odkrývání příběhů, které se tu odehrály, člověk vždycky objeví i kousek sebe."

  • Po cyklostezce Bevlava: zimní výlet z Valašských Klobouk do Brumova-Bylnice

V okolí také najdete