Hvězdné nebe nad Bílými Karpaty

Hvězdy na obloze můžeme sledovat celý rok. Ať je léto, či zima, vždy nám stačí pohled na jasnou oblohu a uvidíme desetitisíce malých světýlek, které září v temném vesmíru. V České republice jsou ale místa, kde díky světelnému znečištění jde noční obloha vidět trochu hůře a nevynikne tak její nekonečná krása. My v Bílých Karpatech máme ale štěstí. Naše pohoří, které hranicí rozděluje Česko a Slovensko, je ke sledování noční oblohy přímo stvořené.

Koho by zajímalo, která oblast je světelným znečištěním nejvíce a nejméně zasažena, tak ten najde podrobnou mapu na stránkách svetelneznecisteni.cz. Na ní je jasně vidět, že k pozorování noční oblohy musíme u nás na Valašském Klobucku nahoru na horský hřeben. To nám ale nevadí, neboť k pozorování hvězd je ideální nějaké klidné místo, kde nebudeme rušeni hlukem měst. Na Valašském Klobucku můžeme doporučit tato místa: Ploštiny (za RS Královec), Durch se svým ikonickým oknem do přírody nebo třeba Holý vrch.



My jsme si vybrali první variantu, Ploštiny. Autem dojíždíme již po západu slunce na parkoviště u rekreačního střediska Královec a poté se pěšky vydáváme po asfaltové silnici k vysílači Ploštiny, za kterým je krásný březový háj přírodní rezervace Ploštiny. Sedáme si na dřevěnou lavici a v naprostém tichu pozorujeme úžasnou noční oblohu. Počasí nám přeje, jen krásně jasno, teplo a bezvětří. Snažíme se hledat známé souhvězdí a vychutnáváme si pohledy na miliony zářících hvězd. Jak dlouho se budete kochat hvězdnou oblohou, to necháme na vás. Máte na to celou noc! Ale když budete chtít změnit místo, doporučujeme vám i návštěvu rozhledny Královec, která je kousek od parkoviště. Výhled na zářící města a noční oblohu je odtud neméně krásný.


A ten, kdo spojí pozorování noční oblohy se spaním pod širákem, tak ten bude mít jistotu, že bude mít milion hvězdičkové ubytování, které nezažije ani v nejluxusnějších hotelech. Nezapomeňte ale, že pozorování noční oblohy i případné spaní pod širákem si nejlépe vychutnáte ve dvou. 



Tipy: Každý rok v srpnu je možné na noční obloze pozorovat meteorologický roj Perseidy. Svého maxima dosáhne roj 13. srpnav brzkých ranních hodinách. Pro sledování není nutné mít dalekohled. Město Valašské Klobouky pořádá 17. srpna akci Město plné hvězd. Bohatý program zahrnuje vizuální projekce vesmíru, komentované pozorování noční oblohy, atd.


Výlet připravil 

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

  • Hvězdné nebe nad Bílými Karpaty

V okolí také najdete