Vlachovice: Putování po voňavých sušírnách

Na zlínskou a luhačovickou architekturu vás upozorňujeme dnes a denně. Nesmíme ale zapomínat, že nejen tady najdeme jedinečné stavby a místa, které svůj kraj odlišují od ostatních. Dnes se společně podíváme do Vlachovic, ráje voňavých sušíren ovoce a různých bylinek. A pozor, od června do září se ve vlachovicích můžete zúčasnit speciálních exkurzí, které vás seznámí s tradicemi jako je bednářství nebo sušení ovoce a bylin. 

Jediná svého druhu

Dříve, než se vydáte do sušíren, nahlédněte do Muzea lidové tvorby a tradic Vlachovska, kde se stoprocentně navnadíte na atmosféru vlachovického života. V bývalém chlévě najdete mimo jiné vystavené i unikátní keramické nádoby různých velikostí, z nichž některé nemají svým tvarem obdoby. Místní je objevili v nedalekém archeologickém nalezišti Ďulův kopec, které je jedním z nejvýznamnějších evropských nalezišť lidu popelnicových polí z doby 1300 – 800 před naším letopočtem. A pozor, důvod, proč začít právě v Muzeu je prostý: jeho součástí je totiž turistická naučná stezka po 8 historických dřevěných vlachovických sušírnách ovoce, na které jsme vás lákali už v úvodu. Jednoduše sledujte speciální značku pro sušírny - trojúhelník se dvěmi vodorovnými čárami, zpravidla na dřevěné destičce. Místní nadšenci a majitelé se postarali o to, že v některých z těchto historických sušíren se může doopravdy sušit. V České republice se jedná o jedinou stezku tohoto druhu - Vlachovice se totiž pyšní největším množstvím funkčních starých sušíren ovoce.

Praktické info k Muzeu lidové tvorby a tradic Vlachovska: Od 15 do 17 hodin (pouze v tyto zážitkové dny, tedy pátky od června do září) vás Muzeem provede průvodce. Vstupné dobrovolné. Min. 2 - max. 20 osob. Mimo uvedené dny je muzeum otevřeno po předchozí domluvě.

Ve stínu ovocných stromů

Jsou to stavby na první pohled nenápadné, ale pro Vlachovicko typické. Ukryté za obcí, ve stráních a ve stínu ovocných stromů čekají sušírny na to, až je zvídavý návštěvník objeví. Zatímco v ostatních regionech ČR se sušírny v obcích vyskytovaly jen zřídka a v dnešní době jsou už velkou vzácností, ve Vlachovicích jich najdete hned několik: Hrabicova na vlachovických pasekách, sušírna u Raků, Doruškova sušírna, Vadasova (Míčova) sušírna, Novosadova (dnes Šimoníkova) sušírna nebo oblíbená Vaňatkova sušírna. Všechny slouží jako historický odkaz a připomínka jedinečné architektury 19. století. Pokud vás zajímá, jak to v takové sušírně chodí, ze srdce doporučujeme návštěvu u Fryzelků, kteří tu zrekonstruovali starou sušírnu a teď v ní suší ovoce a bylinky pro Luhačovické hotely, do restaurací i pro sebe. No a jestli se chcete o jednotlivých sušírnách dozvědět víc, poohlédněte se po kapesním průvodci Vlachovice - průsečíky kulturního dědictví obce. Je malý, ale moc šikovný.

Praktické info k prohlídce sušíren: Podívejte se na malou rodinnou farmu Květomluva, který od černa do září pořádá exkurze. Nachází se na adrese Vlachovice č. p. 406, na kopci nad kostelem a hřbitovem. Z restaurace je to cca 700 m. Začátek exkurze ve 13:30, otevřeno do 15:30 hod. Vstupné: dobrovolný příspěvek. Min. 2 - max. 20 osob.

Vlachovice mapa

Vlachovice nejsou “jenom” o sušírnách

Zlaté české ručičky se nezapřou ani tady. Na exkurzi se tu můžete domluvit s Josefem Fryzelkou, bednářem, o kterém si povídá celá republika. „Po revoluci mi všichni říkali, že bednářství jako řemeslo zanikne, že přichází doba plastová, doba nerezová. A my jsme vydrželi,“ řekl nám srdečný Josef Fryzelka, na kterém je vidět, že to, co dělá, dělá nejen hlavou, ale hlavně srdcem.

Praktické info k návštěvě bednářství: Bednářství se nachází na adrese Vlachovice č. p. 30, poblíž hlavní křižovatky. Začátek exkurze je od června do září je vždy v 10:00, trvání cca 1-1,5 hodiny. Vstupné: 50 Kč/os. Min. 2 - max. 20 osob. 

Bednářství u Fryzelků Vlachovice

Kde jíst

Tak tady máme jednoznačný tip: obecní Restaurace na Mýtě je neobyčejným místem, kde mimo jiné ochutnáte i speciality inspirované tradiční valašskou a vlachovskou kuchyní. Až uspokojíte chuťové pohárky, vezměte si kousek Vlachovska s sebou domů - přímo v restauraci totiž koupíte produkty regionálních výrobců. A pokud bychom měli vybrat jeden, který určitě musíte ochutnat, jsou to bylinná vína z Valašska: kopřivové, lipové, petrklíčové nebo rebarborové.

Náš tip: VYDEJTE SE DO VLACHOVIC NA CELODENNÍ VÝLET ZA VŮNÍ OVOCE, DŘEVA A BYLIN

Kompletní informace a tipy, kdy vyrazit do Vlachovic a co zde zažít najdete najdete na tomto odkaze.

Restaurace Na Mýtě Vlachovice

Zapište si do kalendáře

Už za pár dní, v sobotu 23. 6., se ve Vlachovicích konají tradiční Svatojánské slavnosti. Pokud sem budete mít cestu až po letních prázdninách, nevadí, naplánujte si výlet na 8. září na společné Putování nejen po vlachovských sušírnách.

 

  • Vlachovice: Putování po voňavých sušírnách

    763 24 Vlachovice

V okolí také najdete