Do Malenovic s rodinou: na hrad i na pivo

Konečně! Po roce a půl oprav a čekání jsme se dočkali otevření historického skvostu v těsné blízkosti Zlína - malenovického hradu. v sobotu (23. 6.2018) slavnostně přestřihneme pásku, program pro rodiny s dětmi je naplánovaný na celý den. Při této příležitosti jsme si řekli, že vám poradíme, čím si návštěvu hradu Malenovice ještě o kousek vylepšit.

Ze Zlína po Stezce zdraví

Do Malenovic se ze Zlína dostanete různými způsoby: autem, městskou dopravou (Nám. Práce - Malenovice křižovatka - č. 2 a 6), autobusem i vlakem. Ale protože předpověď vypadá na sobotu slibně, doporučujeme jít pěšky, případně jet na kole. Pokud se stejně jako my raději touláte přírodou, než po chodnících kolem frekventované silnice, určitě oceníte klidnou procházku po Stezce zdraví. Kudy kam? Turistická cesta začíná hned nad zlínskou čtvrtí Letná, která je proslulá svou baťovskou architekturou - je to jeden Baťův domeček vedle druhého, ale to zase jindy. Vedle Zimního stadionu Luďka Čajky se napojíte na modrou turistickou značku a vyrazíte směrem do kopce.

Stezka zdraví Zlín

Nenechte se odradit stoupáním, to se brzy vyrovná a před vámi se otevře slíbená Stezka zdraví, kterou pod Tlustou horou vybudovalo Město Zlín. Tady se určitě chvilku zastavte a dopřejte dětem čas všechny cvičební pomůcky náležitě vyzkoušet. A kdoví, třeba si mezi nimi taky najdete tu svoji. Sledujte informační tabule, které vám jednotlivá stanoviště představí - navrhují i nejlepší způsob cvičení. Až budete mít pocit, že jste si dostatečně užili, pokračujte dál po značené trase. Cesta vás zhruba po 4 km dovede k malenovickému hradu.

stezka zdraví zlín

(H)radovánky!

Po rozsáhlé rekonstrukci, před kterou hradu hrozilo (kvůli potížím se statikou) vážné poškození, se konečně otevírá veřejnosti. Právě na sobotu připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy slavnostní program pro rodiny s dětmi, který začíná v 10:00 - připraveny budou aktivity pro děti, kušisté, sokolníci, historické kostýmy, nové výstavy na hájence a prohlídky hradu. Komentovanou prohlídku zrekonstruovaného hradu si rozhodně nenechte ujít - koná se v 10:00, 11:00, 14:00, 15:00 nebo v 16:00. Co by vás mělo zajímat, je to opravdové, oficiální otevření hradu veřejnosti, které proběhne ve 13:00.

Sobotou to ale nekončí, hrad Malenovice bude od 24. 6. do konce srpna otevřen každé úterý až neděli v 10.00–12.00 a 13.00–17.00.

Poklad pod hradem

My zlínští už Švece dobře známe. Kdo ho ale ještě nezkusil, měl by ho přijet ochutnat právě sem. V Pivovaru Malenovice se dnes běžně vaří 5 druhů piv a sezónně se k nim přidávají různé další. V létě třeba osmička pro cyklisty, v zimě zase silnější piva, na podzim je to filtrované pivo. Malenovický pivovar najdete jen pár kroků pod hradem a když budete mít štěstí, natrefíte na zahrádce na některé z hudebních odpolední.

zlínský švec a malenovický pivovar

Cesta zpátky

Máte-li energie na rozdávání, projděte se po pěší trase zase zpátky. Jedete-li na kolech, napojíte se pod hlavní silnicí na cyklostezku, která vás podél řeky Dřevnice dovede zpátky do Zlína. V pohodě ale do Zlína dojedete i s MHD, u hlavní silnice si na zastávce Malenovice křižovatka počkáte na bus č. 2 nebo č. 6, který vás doveze přímo do centra Zlína na zastávku Náměstí Práce.

Kde jíst

Možností je hned několik. Když nepočítáme Pivovar Malenovice, o kterém jsme vám už říkali, i ve Zlíně se poblíž vaší trasy nachází pár slibných bodů gurmánského zájmu: na začátku Stezky Zdraví, hned nad Zimním stadionem najdete Kolibu U Černého medvěda. Pár kroků odtud, jen přes hlavní silnici, zase Restauraci Tomášov a pod ní vyhlášenou kavárnu s výbornými waflemi Kafec Zlínský.

kafec zlínský wafle

Rodinný výlet můžete také zakončit v Parku Komenského, kde děti vyčerpají zbytek energie na obřím hřišti, zatímco vy si odpočinete na klidné zahrádce U Pštrosa u oroseného půllitru a skvělého burgeru z vedlejšího Bůrgru, kam mimo jiné dodává i farma Rudimov své Maso z lúky. I o tom už jsme vám vyprávěli, vzpomínáte?

  • Do Malenovic s rodinou: na hrad i na pivo

V okolí také najdete