Cíl: Zlín, okruh po zajímavých architektonických prvcích města
Start: 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Délka: cca 1,5 km
Čas: cca 90 minut
Náročnost lehká, terén vhodný pro kočárky.
Doporučujeme zájemcům o netradiční procházky, architektonickým nadšencům, milovníkům Zlína.
Náš tip: ZAM: Zlínský architektonický manuál má vlastní offline aplikaci pro Android i iOS. Můžete si stáhnout konkrétní stezku, u pěti z nich je na výběr také audioguide, takže se stačí jen se zaposlouchat a vyrazit na prohlídku. Dostupné jsou také jazykové mutace v NJ a AJ.
Zlín je i ve světě znám především pro svou architektonickou unikátnost a ojedinělý urbanismus. Je to město plné architektonických skvostů, na kterých se podíleli přední čeští i zahraniční architekti. Město plné neskutečně zajímavých budov s unikátním příběhem. Díky ZAMu se teď všem návštěvníkům i obyvatelům naskytla možnost poznat poklady Zlína s originálním průvodcem.
ZAM (Zlínský architektonický manuál) můžete v papírové formě zdarma dostat na Turistickém informačním centru na náměstí ve Zlíně, v krajském Infocentru v budově 14 továrního areálu nebo každou středu také v Infopointu baťovského bydlení. Případně jsou všechny trasy k dispozici ke stažení online přímo na stránkách projektu. Čeká vás prozatím 9 tematicky zaměřené procházky městem: Zlínská architektura do roku 1945, Po baťovském bydlení, Zlín Gottwaldov a další, které najdete na webu ZAM. Projít si můžete každou zvlášť nebo si trasy zkombinovat. Každá z tras má cca 1,5 hodiny.My jsme začali v továrním areálu na platformě 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Dozvěděli jsme se informace o konstrukci budov, tehdejší firemní kultuře i to, jak byl areál zničený za války. Od současné galerie a muzea, která v těchto zrekonstruovaných prostorách sídlí, jsme se následně vydali k ikoně a nejvyšší budově Zlína k tzv. Baťovu mrakodrapu.
Foto: ZAM
Snad největším lákadlem a unikátem je v mrakodrapu pojízdná kancelář, ze které řídil baťovské závody tehdejší ředitel Dominik Čipera. Kancelář umístěná ve výtahu měla již tenkrát tekoucí vodu i klimatizaci - projížďku kanceláří a skvělé komentované prohlídky přímo ve výtahu na objednání zajišťuje Muzeum jihovýchodní Moravy. Budova má ovšem další lákadla např. 8. patro se zachovalým původním interiérem i výstavou o Zlíně či vyhlídkovou terasu, ze které je vidět celé město.Foto: Petra Křížková
Od budovy 21 naše putování pokračovalo přes Náměstí Práce a budovu Obchodního domu, hotelu Zlín či Velkého kina až na Gahurův prospekt, prostor mezi Kongresovým centrem a právě Obchodním domem, který dnes slouží jako odpočinková zóna a park. Zde jsme se posadili do trávy a nasávali informace o životě na baťovských internátech či o historii Památníku Tomáše Bati. Památník určitě stojí za samostatnou návštěvu, i zde doporučujeme absolvovat komentovanou prohlídku.Foto: Petra Křížková
Naše procházka se zakončila v Infopointu baťovského bydlení, kde nás čekala stálá výstava Baťovský domek: Prvky mizející architektury - zde se dozvíte, jak se dříve žilo v baťovských domcích, jaká byla pravidla tenkrát, i jak památkově chráněná zóna ve Zlíně a život v ní funguje dnes.
Trasu si můžete prodloužit jak je libo. Buďto kombinací některé z výše zmíněných předdefinovaných tras nebo právě návštěvou a komentovanou prohlídkou některé ze zajímavých kulturních institucí jako je Památník Tomáše Bati či projížďka kanceláří ředitele firmy Baťa.Foto: Petra Křížková
V hrdle vám určitě nevyschne. Po cestě v parné letní dny doporučujeme zastávku na zmrzlinu v Kornuterii, která je v Obchodním domě Zlín nebo na rychlou svačinu, kterou si na procházku můžete vzít s sebou do Faency fries.
NÁŠ TIP: Určitě doporučujeme také sledovat doprovodný program k ZAMu Potkej Zlín, kde vás po trasách provedou zkušení a informacemi nabití průvodci ze spolku Aarchitektura, která stojí za vznikem tohoto projektu.
Veškeré informace o projektu i komentovaných procházkách najdete na webových stránkách ZAMu nebo na jejich Facebooku.
Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko
-------------------------------------------------------------------------------------------
Za redakční tým Zlínska a Luhačovicka
Eva Gartnerová
Kulturní a kreativní průmysly mě baví a provází na každodenní bázi. Když ne v rámci volného času, tak v rámci svého působení na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Tam mám krásnou náplň práce, kde můžu supervizovat vznik nových kulturních událostí a pohybovat se mezi skvělými a inspirativními kreativci a designéry.
Nádherné staré roubenky, valašské měšťanské domy, stará radnice s muzeem, unikátní Červený dům i první secese v Česku. Co stojí za vidění ve Valašských Kloboukách?
Výstava panenek a zároveň exkurze do všech tajuplných tradic a zvyků Valašského Klobucka. Galerie v KD Klobučan, která vás rozhodně mile překvapí.
Stará koželužna přeměněná na pohádkově krásnou a šarmantní Klobuckou manufakturu. Výrobnu klobouků, nádhernou chalupu, ubytování a prostor pro setkávání. Fandíme!
Expozice +– Zlín ukazuje to nejlepší ze sbírek KGVU. Malba, sochy, design, architektura, rozšířená realita a pravidelné Galeřiště pro děti.
Multimediální zážitkové muzeum map je na první pohled sice maličké, ale umí překvapit. Uvnitř najdete nejen spoustu věcí o mapách, ale také interaktivní mapové pískoviště nebo letecký trenažér.
Vizovické trnkobraní patří k největším festivalům letní sezóny. Desítky kapel, soutěž v pojídání švestkových knedlíků i doprovodný program tradičně na konci srpna ve Vizovicích.
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Napajedelský klášter je velmi zvláštní místo. Nejen, že má pohnutou historii a zvláštní atmosféru, ale je to také místo velmi inspirativní a plné života.
Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
Unikátní Muzeum dřevěného porculánu v Držkové ukazuje neuvěřitelnou sbírku lidové tvořivosti. Jednak v podobě exponátů, jednak v podobě muzea samotného. Doporučujeme!
Valašský orloj v Držkové ukazuje 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů, kteří se střídají v malých okýnkách dřevěné zvonice. Spouští se v poledne nebo si ho můžete spustit i sami.
V Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku vždycky narazíte na skvělou výstavu. Moderní umění zde prezentují čistě, neokázale, s důvtipem a elegancí.
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Kabinet Dušana Jurkoviče, skvěle zpracované výstavy a výborné publikace. To je ve zkratce Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích. Stojí za to!
Dělat to, co je opravdu baví. To byl sen Anny a Báry z Luhačovic. Jestli se jim to povedlo? Vypadá to, že ano. AB Manufaktura dělá krásnou grafiku, design i produkci reklamních materiálů.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Zlínský streetartista, který o sobě prohlašuje, že už streetartistou v důchodu. Pendluje mezi Zlínem a Indonésií, jeho odkaz ve veřejném prostoru je na obou stranách zeměkoule nepřehlédnutelný.
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Existují u nás i místa, kam noha běžného návštěvníka jen tak nevkročí, kam se vlastně ani podívat nemůžete, a která přesto stojí za pozornost. Mezi nimi jsou i restaurátorské dílny a depozitář Muzea j
Expozice, kterou v roce 2022 otevřeli v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě je dechberoucí. Skvěle připravená pro děti i pro dospělé. Náš tip na výlet do Uherského Brodu.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?