Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě otevřelo v roce 2022 novou expozici. Je věnována celému životu a dílu Jana Amose Komenského a od prvních krůčků ode dveří vám vezme dech. Je plná informací i strhujícím životě Učitele národů, ale je udělaná tak, aby vás nezahltila nebo aby bavila i děti. Je to výjimečný audiovizuální zážitek, díky kterému odejdete jiní, než jste přišli.
Projdete přes pokladnu a do Komenského světa se ponoříte dlouhou klenutou chodbou vymalovanou na černo, ze které se větví jednotlivé komůrky věnované konkrétním životním etapám nebo dílům Jana Amose Komenského. Na hlavní chodbě jsou vždycky informace o obecném dění v Komenského době, abychom si dokázali lépe představit, jak tehdejší svět vypadal. Děj expozice se pak odehrává v jednotlivých kójích, které se z hlavní chodby rozbíhají, a ve kterých jsou jednotlivá témata rozebrána o něco podrobněji.
Tím, že se ke Komenskému nedochovaly žádné fyzické předměty kromě knih, soustředí se muzeum spíš na dobový kontext, který je pro jeho pochopení zásadní. Vysvětlují tady mimo jiné politickou i náboženskou situaci, které vedly k tomu, že musel opustit české země. Doplňují je dobové ilustrace, trojrozměrné předměty a interaktivní prvky pro děti. Ty v minulé expozici chyběly a dnes nás tady velmi baví. I díky nim sem teď jezdí školy i školky. Muzeum pro ně má připravené programy, které je výstavou provádí, a které je zároveň nechají objevovat.
Obrovské množství informací o životě a díle Jana Amose Komenského není možné vměstnat do malé výstavy. Expozice je tak velmi obsáhlá, ale zároveň chytře udělaná tak, abyste mohli číst jen nadpisy, důležitá data nebo krátké texty, které vás uvedou do děje. Nebo abyste se mohli zahloubat mnohem podrobněji, pokud budete chtít.
Expozice je rozdělena do několika částí, které se velmi dobře prolínají, a zároveň pomáhají skvěle udržet pozornost i u tak obsáhlého tématu, jakým je Komenského život a dílo. V první části nazvané Komenského život a dílo najdete spoustu informací o tom, v jaké době Komenský žil a tvořil, o jeho pohnutém osudu, prožijete si s ním požár Lešna všemi smysly. Pochopíte dobu, ve které pracoval i věci, které byly tehdy zásadní. Komorní část expozice Labyrint světa a ráj srdce představuje interaktivní projekci, která vám na chvíli sebere dech. Právem byla v letošním roce oceněna prestižní muzejní cenou ŽIVA Award.
Cesta expozicí pokračuje k filmu Theatrum, který vychází z Komenského encyklopedie Divadlo veškerenstva věcí. Do tištěného Komenského díla vás uvede tiskařský lis, na kterém si můžete vyzkoušet tisk na matricích a dokonce i poslat z muzea vlastnoručně vytištěnou pohlednici. V horních sálech pak můžete nahlédnout do Komenského spisů a nechat se ohromit šíří díla, které po sobě zanechal. V poslední části najdete rozličná vyobrazení Učitele národů napříč desetiletími. Od soch a obrazů přes bankovky až po současné pojetí Komenského na plakátech a v periodikách.
Podle Komenského lidstvo může projít několika stupni vědění. Tím prvním je vlastní zkušenost, kterou následuje řeč, shromažďování, písmo a pokračuje až po zámořské objevy. Tím nejvyšším stupněm lidské moudrosti je podle něj osvícení. Na něj jako lidstvo pravděpodobně zatím pouze čekáme. Expozice Muzea Komenského v Uherském Brodě vás k ní ale může o malinký krůček přiblížit. A navíc velmi poutavou formou.
Expozice +– Zlín ukazuje to nejlepší ze sbírek KGVU. Malba, sochy, design, architektura, rozšířená realita a pravidelné Galeřiště pro děti.
Multimediální zážitkové muzeum map je na první pohled sice maličké, ale umí překvapit. Uvnitř najdete nejen spoustu věcí o mapách, ale také interaktivní mapové pískoviště nebo letecký trenažér.
Vizovické trnkobraní patří k největším festivalům letní sezóny. Desítky kapel, soutěž v pojídání švestkových knedlíků i doprovodný program tradičně na konci srpna ve Vizovicích.
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Napajedelský klášter je velmi zvláštní místo. Nejen, že má pohnutou historii a zvláštní atmosféru, ale je to také místo velmi inspirativní a plné života.
Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
Unikátní Muzeum dřevěného porculánu v Držkové ukazuje neuvěřitelnou sbírku lidové tvořivosti. Jednak v podobě exponátů, jednak v podobě muzea samotného. Doporučujeme!
Valašský orloj v Držkové ukazuje 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů, kteří se střídají v malých okýnkách dřevěné zvonice. Spouští se v poledne nebo si ho můžete spustit i sami.
V Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku vždycky narazíte na skvělou výstavu. Moderní umění zde prezentují čistě, neokázale, s důvtipem a elegancí.
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Kabinet Dušana Jurkoviče, skvěle zpracované výstavy a výborné publikace. To je ve zkratce Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích. Stojí za to!
Dělat to, co je opravdu baví. To byl sen Anny a Báry z Luhačovic. Jestli se jim to povedlo? Vypadá to, že ano. AB Manufaktura dělá krásnou grafiku, design i produkci reklamních materiálů.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Zlínský streetartista, který o sobě prohlašuje, že už streetartistou v důchodu. Pendluje mezi Zlínem a Indonésií, jeho odkaz ve veřejném prostoru je na obou stranách zeměkoule nepřehlédnutelný.
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Existují u nás i místa, kam noha běžného návštěvníka jen tak nevkročí, kam se vlastně ani podívat nemůžete, a která přesto stojí za pozornost. Mezi nimi jsou i restaurátorské dílny a depozitář Muzea j
Expozice, kterou v roce 2022 otevřeli v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě je dechberoucí. Skvěle připravená pro děti i pro dospělé. Náš tip na výlet do Uherského Brodu.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?