Délka trasy: 1,5 km
Čas: 1 h
Doporučujeme milovníkům architekturyMísta zájmu: Rodinný domek Františka Růžičky, zájezdní hostinec čp.177, Bratmannova vila, budova občanské záložny čp.39, Horného dům
V červnu 2021 otevírají brány dvě zbrusu nové expozice: První expozice v městském muzeu (na náměstí v budově Staré radnice) se nazývá Svět Huberta Gessnera a jak už název napovídá, seznámí vás s realizacemi Huberta Gessnera v Česku a v zahraničí. Vstupné na expozici je v rámci běžného vstupného do muzea.
Druhá expozice je věnovaná Gessnerovým pěti realizacím ve Valašských Kloboukách, a najdete ji přímo u první secesní stavby na území ČR, domu Josefa Bratmanna, konkrétně v obnovené stodole v zahradě. Vstupné je zdarma, místní budou rádi za dobrovolný příspěvek.
O výjimečnosti a talentu Huberta Gessnera svědčí i fakt, že většina jeho realizací ve Valašských Kloboukách vznikala již za jeho studií vídeňské akademie výtvarného umění u profesora Otto Wagnera (v letech 1894-1898). Jak je tomu třeba u vily Josefa Bratmanna, která vznikla v závěru prvního ročníku v roce 1895. Právě ta je prvním příkladem počátku secese na území České Republiky. Bohatá štuková výzdoba florálních motivů jakoby stékala ze stěn v kontrastu s kovovým ornamentem. K domu náleží také velkorysá zahrada vyzdvihující momenty této působivé stavby.V roce 1896 město zasáhl rozsáhlý požár, při kterém shořela více jak polovina Klobouk. Tato tragédie byla však výrazným impulsem pro nový rozvoj staveb ve Valašských Kloboukách. Díky tomu dostal Gessner příležitost rozvinout naplno svůj talent. Začal u projektu zájezdního hostince U Slunce Františka Bratmanna čp. 177. Ten byl sice změněn od původního konceptu k nepoznání, ale nádech ornamentu je zde stále i po letech patrný. Nyní budova slouží jako Úřad práce.
Dalším jeho raným dílem je bývalý obytný a obchodní dům Jana Horného, dnešní sídlo valašskoklobouckého městského úřadu. Na projektu se podílel v roce 1897 s Hubertem Gessnerem také jeho spolužák z vídeňské akademie Otakar Bém. Oproti Bratmannnově vile je zde cítit větší elegance a čistější architektura. Jejímu vnitřnímu uspořádání vévodí mohutné schodiště se středovým kandelábrem v ocelovém ornamentu.
V roce 1907 se Gessner realizuje, společně s jeho bratrem Františkem, v projektu obytného domu Františka Růžičky (pedagogem, školním inspektorem a později i starostou města V. Klobouk). Ačkoli dům během let prošel řadou změn a z původního mozaikového lesku se příliš nedochovalo, ponechává si stavba stále určitý odstup od okolní architektury a svou jemnou elegancí dotváří nedílný kolorit městské zástavby ve Valašských Kloboukách.
Psal se rok 1909 a poslední prací Huberta a Františka Gessnerových, v jejich rodném městě, je projekt valašskokloboucké občanské záložny – přístavba Besedního domu. Nesporná estetická a řemeslná kvalita práce v detailu však vzala za své a z původní ideji zůstalo málo. Nyní budova spadá pod TJ Sokol a jedna její část slouží jako restaurace Beseda.
NÁŠ TIP: Jestli se chcete o Gessnerovi dozvědět více, v místním muzeu si můžete zakoupit vynikající monografii přímo od jejího autora- Petr Odehnal: Hubert Gessner a (nejen) Valašské Klobouky
Že se vám tu líbí? Přečtěte si i další naše tipy na výlet, kterými snadno navážete na vaše putování po Valašských Kloboukách.
Valašské Klobouky: Příliš skromné městečko | Beseda: hospoda, která se za historii nestydí | Pěšky Hlubokým údolím: z Valašských Klobouk do Návojné | S dětmi k Ekoparku Trhovisko | Z Klobúk do Brumova: Po stopách tatarských vpádů | Valašské Klobouky: pěšky od nádraží k nádraží
Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko
Výlet připravil
Mou inspirací je místo, kde žiju. Ačkoliv s rodinou milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouk je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.
Honza je designér, grafik a fotograf. Spolu se svou ženou Kristýnou Fuksovou tvoří skvělé věci, které můžete vidět na jejich Facebooku.
Nádherné staré roubenky, valašské měšťanské domy, stará radnice s muzeem, unikátní Červený dům i první secese v Česku. Co stojí za vidění ve Valašských Kloboukách?
Výstava panenek a zároveň exkurze do všech tajuplných tradic a zvyků Valašského Klobucka. Galerie v KD Klobučan, která vás rozhodně mile překvapí.
Stará koželužna přeměněná na pohádkově krásnou a šarmantní Klobuckou manufakturu. Výrobnu klobouků, nádhernou chalupu, ubytování a prostor pro setkávání. Fandíme!
Expozice +– Zlín ukazuje to nejlepší ze sbírek KGVU. Malba, sochy, design, architektura, rozšířená realita a pravidelné Galeřiště pro děti.
Multimediální zážitkové muzeum map je na první pohled sice maličké, ale umí překvapit. Uvnitř najdete nejen spoustu věcí o mapách, ale také interaktivní mapové pískoviště nebo letecký trenažér.
Vizovické trnkobraní patří k největším festivalům letní sezóny. Desítky kapel, soutěž v pojídání švestkových knedlíků i doprovodný program tradičně na konci srpna ve Vizovicích.
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Napajedelský klášter je velmi zvláštní místo. Nejen, že má pohnutou historii a zvláštní atmosféru, ale je to také místo velmi inspirativní a plné života.
Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
Unikátní Muzeum dřevěného porculánu v Držkové ukazuje neuvěřitelnou sbírku lidové tvořivosti. Jednak v podobě exponátů, jednak v podobě muzea samotného. Doporučujeme!
Valašský orloj v Držkové ukazuje 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů, kteří se střídají v malých okýnkách dřevěné zvonice. Spouští se v poledne nebo si ho můžete spustit i sami.
V Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku vždycky narazíte na skvělou výstavu. Moderní umění zde prezentují čistě, neokázale, s důvtipem a elegancí.
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Kabinet Dušana Jurkoviče, skvěle zpracované výstavy a výborné publikace. To je ve zkratce Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích. Stojí za to!
Dělat to, co je opravdu baví. To byl sen Anny a Báry z Luhačovic. Jestli se jim to povedlo? Vypadá to, že ano. AB Manufaktura dělá krásnou grafiku, design i produkci reklamních materiálů.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Zlínský streetartista, který o sobě prohlašuje, že už streetartistou v důchodu. Pendluje mezi Zlínem a Indonésií, jeho odkaz ve veřejném prostoru je na obou stranách zeměkoule nepřehlédnutelný.
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Existují u nás i místa, kam noha běžného návštěvníka jen tak nevkročí, kam se vlastně ani podívat nemůžete, a která přesto stojí za pozornost. Mezi nimi jsou i restaurátorské dílny a depozitář Muzea j
Expozice, kterou v roce 2022 otevřeli v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě je dechberoucí. Skvěle připravená pro děti i pro dospělé. Náš tip na výlet do Uherského Brodu.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?