Výhledy nad Bohuslavicemi u Zlína
Po čtvrt hodince jízdy autobusem ze Zlína na zastávku Bohuslavice–vozovna, začíná naše dnešní výprava. Už po cestě projíždíme lesem, který v nás vzbuzuje touhu po dobrodružství. Jako první na nás čeká Pomník neznámého hrdiny, který byl postaven ve 20. letech minulého století. Zde se posilňujeme, abychom měli dostatek energie na cestu a vyrážíme.
Cestou potkáte spoustu míst k odpočinku (a ke svačině)
Jdeme cestou necestou, postupně se nám ztrácí z dohledu poslední známky civilizace a obklopuje nás pouze příroda. Po několika minutách na nás zpoza houští vykukuje první z několika instalací Jiné krajiny: vyhlídka Samuela Šroma. Tato instalace s názvem Schody vznikla v roce 2018 ve spolupráci s občanským sdružením Jiná krajina a Fakulty výtvarného umění VUT v Brně. Vyhlídkové schodiště bylo navrženo Samuelem Šromem z Ateliéru Šrom. Schodiště je umístěno na betonovém základě, který byl dříve využíván pro napájení krav vodou.
Vyhlídka Samuela Šroma nad Bohuslavicemi z dílny Ateliéru Šrom, stojí na betonovém základě bývalého napajedla
Náš tip: Přečtěte si článek Jiná krajina o instalacích dalších autorů v nedalekých Šarovech
Rozhlížíme se po okolí, fotíme několik fotek a pokračujeme v cestě. Přeci jen nás toho ještě spousta čeká. Od vyhlídky je to jen kousek k dalším instalacím Jiné krajiny. Jednou z nich je Přehoz, který byl realizován studenty FaVU (ateliéru sochařství Jana Ambrůze). Ten se nám schovává mezi stromy, ale my ho i přesto nacházíme a procházíme se pod duhovými barvami, kterými tato instalace překypuje.
Barevný objekt Přehoz Jana Ambrůze je jako stvořený pro fotky
Trasa pokračuje ke Kapli I, která byla navržena paní Pavlou Kačírkovou. Tuto instalaci lze jen těžko přehlédnout, jelikož se nachází na vyvýšenině, která nabízí nádherný výhled po okolí. Prostor pod Kaplí se navíc přímo nabízí k rozložení deky na piknik s přáteli či rodinou.
Kaple I. Pavly Kačírkové tvoří soubor soch v krajině, na které navazují kaple a křížová cesta v Šarovech
My si zde dáváme malé občerstvení a vyrážíme dál. Luční cestička nás dovádí k poslední ze série instalací Jiné krajiny, tentokrát s názvem Kruhy. Instalace se nám opět schovává mezi stromy, avšak našemu zraku neujde. Kruhy vznikly v roce 2018 a byly navrženy paní Terezou Haškovou. Uděláme si několik památečních fotek a po chvíli zase vyrážíme na cestu. Vyšlapané cestičky po předchozích cestovatelích nás postupně vedou až na konec louky a my míříme zase zpátky mezi lidi.
Kruhy Terezy Haškové schované v krajině
Po hodině a čtyřiceti pěti minutách dorazila naše výprava do konečné Salaše. Jelikož jsme dorazili do cíle, máme teď dvě možnosti, co dál. Těšíme-li se na teplo domova, můžeme zamířit rovnou na autobusovou zastávku a vrátit se spolu s batohem a hlavou plnou vzpomínek zase zpátky domů. Čekání na autobus si můžeme zkrátit v cukrárně U Dvojčat. V nabídce zde mají zmrzlinu, domácí limonády, kávu se zákuskem nebo točené pivo. Otevřeno mají od 12:00 do 17:00. Zde tedy může tato trasa končit. Avšak pokud stále máme dostatek energie, můžeme si trasu prodloužit.
Výlet můžete ukončit v obci Salaš nebo pokračovat ještě dál do Zlína
Místní zmrzlina nám dodala potřebnou energii, a proto si utahujeme tkaničky a vyrážíme dalších 9 kilometrů po lesní cestě do Zlína. Na udržované zpevněné cestě potkáváme několik cyklistů, kteří se stejně jako my mohou kochat kvetoucími stromy, které rostou podél cesty. Blížící se únava je velmi rychle zahnána slunečními paprsky, které si probíjejí cestu mezi větvemi stromů až k nám. Cesta nás vede až Pod Tlustou horou, kde se napojujeme na červenou turistickou trasu. Po té dojdeme až na Stezku Zdraví, kde si ti, kterým výlet nestačil, mohou vybít zbytek energie na koze. My pomalu pokračujeme zpět do počátečního bodu naší dnešní procházky. Do Zlína dorážíme po necelých čtyřech hodinách od začátku dnešní cesty.
Výhledy na Zlín a tovární areál z Tlusté hory a Stezky Zdraví
Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?
Ve Zlíně:
Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:
Ve Slavičíně:
Výlet připravili Dana Večeřová, Noemi Dvořáčková, Tereza Vaculová, Adrián Molota a Anežka Javorská v rámci spolupráce předmětu Kulturní management na FMK UTB ve Zlíně pod vedením Evy Gartnerové.
„Studenti Fakulty multimediálních komunikací univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří milují marketing a cestování. Si mohli na vlastní kůži vyzkoušet (nejen) v době covidové, že není potřeba jezdit za hranice, aby se člověk mohl pokochat krásnou přírodou.“
Expozice +– Zlín ukazuje to nejlepší ze sbírek KGVU. Malba, sochy, design, architektura, rozšířená realita a pravidelné Galeřiště pro děti.
Multimediální zážitkové muzeum map je na první pohled sice maličké, ale umí překvapit. Uvnitř najdete nejen spoustu věcí o mapách, ale také interaktivní mapové pískoviště nebo letecký trenažér.
Vizovické trnkobraní patří k největším festivalům letní sezóny. Desítky kapel, soutěž v pojídání švestkových knedlíků i doprovodný program tradičně na konci srpna ve Vizovicích.
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Napajedelský klášter je velmi zvláštní místo. Nejen, že má pohnutou historii a zvláštní atmosféru, ale je to také místo velmi inspirativní a plné života.
Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
Unikátní Muzeum dřevěného porculánu v Držkové ukazuje neuvěřitelnou sbírku lidové tvořivosti. Jednak v podobě exponátů, jednak v podobě muzea samotného. Doporučujeme!
Valašský orloj v Držkové ukazuje 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů, kteří se střídají v malých okýnkách dřevěné zvonice. Spouští se v poledne nebo si ho můžete spustit i sami.
V Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku vždycky narazíte na skvělou výstavu. Moderní umění zde prezentují čistě, neokázale, s důvtipem a elegancí.
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Kabinet Dušana Jurkoviče, skvěle zpracované výstavy a výborné publikace. To je ve zkratce Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích. Stojí za to!
Dělat to, co je opravdu baví. To byl sen Anny a Báry z Luhačovic. Jestli se jim to povedlo? Vypadá to, že ano. AB Manufaktura dělá krásnou grafiku, design i produkci reklamních materiálů.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Zlínský streetartista, který o sobě prohlašuje, že už streetartistou v důchodu. Pendluje mezi Zlínem a Indonésií, jeho odkaz ve veřejném prostoru je na obou stranách zeměkoule nepřehlédnutelný.
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Existují u nás i místa, kam noha běžného návštěvníka jen tak nevkročí, kam se vlastně ani podívat nemůžete, a která přesto stojí za pozornost. Mezi nimi jsou i restaurátorské dílny a depozitář Muzea j
Expozice, kterou v roce 2022 otevřeli v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě je dechberoucí. Skvěle připravená pro děti i pro dospělé. Náš tip na výlet do Uherského Brodu.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?