Ve vesnici Držková, která je vzdálena 20 km od Zlína, se nachází Muzeum dřevěného porculánu. Takto významně je nazýváno lidové nářadí a náčiní. Při jeho návštěvě na vás nejprve dýchne vesnická pohoda, ale potom budete obdivovat hlavně lidskou tvořivost. Zavzpomínáte na věci, které jste používali vy nebo vaši rodiče a prarodiče, a taky se dozvíte něco z historie obce.
Muzeum Dřevěného porculánu se nachází na pozemcích sběratele Ing. Lubomíra Marušáka. Po předchozí domluvě vás provede všemi stavbami, ve kterých jsou ukryté původní a podomácku tvořené nástroje. Úvodem se mimo jiné dozvíte historické zajímavosti o obci Držková, jejím názvu a názvech obcí okolních.
NÁŠ TIP: Po prohlídce můžete pokračovat krátkou procházkou k Valašskému orloji, který sestrojil pan Pavel Čihař nebo si po značených trasách udělat výlet do okolních vesnic (Kašava, Vlčková, Lukov nebo Podkopná Lhota).
První stavbou, kterou pan Marušák postavil, je kopie zvonice z Vlčkové, na jejíž zvon si můžete sami zazvonit. Další stavení jsou umístěna ve svahu, obklopena stromy a domácími zvířaty.
Všechny dřevěné stavby, včetně výroby šindelů, postavil s drobnou výpomocí rodiny sám pan Marušák v letech 2011-2014. Kromě zvoničky a dvou kolib, které jsou plné stovek dřevěných exponátů, je zde i dřevěný přístřešek, kde se nachází žebřinový vůz.
V muzeu můžeme najít různé dřevěné nástroje a výrobky - od lopat, pilek, švrláků přes sekery, dláta a šáflíky, až po kružidla, máselnice, soudky, dřevěnou stolici nazývanou “strýc”, která sloužila k upínání výrobku nebo kotel na vaření trnek. Kromě nástrojů, které si můžete nejen prohlédnout, ale i potěžkat nebo vyzkoušet, zde můžete najít i fotky občanů a výrobců z Držkové. K zakoupení jsou také knihy a jiné drobné předměty.
K největším exponátům patří dřevěná cedule označující Držkovou z období druhé světové války, která již byla zapůjčena pro různé výstavy, nebo dubový lis na ovoce zakoupen v roce 2020. Přesvědčte se sami!
Výlet připravila
Aneta ukončuje studium v oboru Řízení volnočasových aktivit na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterému předcházelo studium sociální pedagogiky. Ráda připravuje volnočasové aktivity pro různé věkové skupiny a momentálně se zabývá osobnostním a sociálním rozvojem. Kromě sociálně pedagogického směru je také fotografkou. Nejraději fotí reportáže, v tomto odvětví nejčastěji svatby, ale také rodiny, přírodu, firemní fotky a Zlín. Pomocí fotografií se snaží předávat přirozené momenty a ukazovat lehkost bytí. Aneta na webu, Aneta na Instagramu.
Expozice +– Zlín ukazuje to nejlepší ze sbírek KGVU. Malba, sochy, design, architektura, rozšířená realita a pravidelné Galeřiště pro děti.
Multimediální zážitkové muzeum map je na první pohled sice maličké, ale umí překvapit. Uvnitř najdete nejen spoustu věcí o mapách, ale také interaktivní mapové pískoviště nebo letecký trenažér.
Vizovické trnkobraní patří k největším festivalům letní sezóny. Desítky kapel, soutěž v pojídání švestkových knedlíků i doprovodný program tradičně na konci srpna ve Vizovicích.
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Napajedelský klášter je velmi zvláštní místo. Nejen, že má pohnutou historii a zvláštní atmosféru, ale je to také místo velmi inspirativní a plné života.
Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
Unikátní Muzeum dřevěného porculánu v Držkové ukazuje neuvěřitelnou sbírku lidové tvořivosti. Jednak v podobě exponátů, jednak v podobě muzea samotného. Doporučujeme!
Valašský orloj v Držkové ukazuje 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů, kteří se střídají v malých okýnkách dřevěné zvonice. Spouští se v poledne nebo si ho můžete spustit i sami.
V Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku vždycky narazíte na skvělou výstavu. Moderní umění zde prezentují čistě, neokázale, s důvtipem a elegancí.
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Kabinet Dušana Jurkoviče, skvěle zpracované výstavy a výborné publikace. To je ve zkratce Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích. Stojí za to!
Dělat to, co je opravdu baví. To byl sen Anny a Báry z Luhačovic. Jestli se jim to povedlo? Vypadá to, že ano. AB Manufaktura dělá krásnou grafiku, design i produkci reklamních materiálů.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Zlínský streetartista, který o sobě prohlašuje, že už streetartistou v důchodu. Pendluje mezi Zlínem a Indonésií, jeho odkaz ve veřejném prostoru je na obou stranách zeměkoule nepřehlédnutelný.
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Existují u nás i místa, kam noha běžného návštěvníka jen tak nevkročí, kam se vlastně ani podívat nemůžete, a která přesto stojí za pozornost. Mezi nimi jsou i restaurátorské dílny a depozitář Muzea j
Expozice, kterou v roce 2022 otevřeli v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě je dechberoucí. Skvěle připravená pro děti i pro dospělé. Náš tip na výlet do Uherského Brodu.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?