Bílé Karpaty

Bílé Karpaty Kam na výlety

O Bílých Karpatech by se dalo říct, že to jsou trochu zapomenuté hory. Leží až na samém východě České Republiky u hranic se Slovenskem. Nikdy to nebyl bohatý a úrodný kraj, prý tu žily bohyně a čarodějky, lapkové i černokněžníci. Dodnes je to krajina, kde nepotkáte moc lidí. Stačí se trochu zatoulat. Trasy, túry a výlety po Bílých Karpatech najdete ve Výletech


Náš tip: Trasy výletů na kole, pěšky, s dětmi i na víc dní najdete v sekci VÝLETY. 


Kde začít? 

Nejlepším výchozím bodem pro objevování Bílých Karpat jsou určitě Valašské Klobouky. Malé valašské městěčko s nádhernými stavbami lidové architektury i secese, s muzeem, s krásným náměstím a s neodolatelným geniem loci. Vaše první kroky by mohly vést do nově opraveného Klobuckého Íčka, kde mají nejen spoustu dobrých rad, ale taky lokální produkty, modrotisk, bylinky nebo slivovici. 


Náš tip: Zajímá vás víc? Sledujte web Valašské Klobucko, kde najdete všechno, co se kde šustne. 



Interiér Informačního centra Valašské Klobouky

Kde začít s objevováním? V IC Valašské Klobouky 

 

Valašské Klobouky

Valašské městečko, kde ještě dnes stojí typické lidové stavby z opracovaných trámů, nazývané dřevěnice. Jedno do roka se tu koná Mikulášský jarmek, na který se sjíždí čerti z celého okolí, a připomínají tak trochu rakouské čerty Krampus. My ale máme ty naše, české, kteří provází družinu Svatého Mikuláše, který obdarovává děti, které byly celý rok hodné. 

Ve Valašských Kloboukách se zastavte v restauraci Beseda na náměstí, kde se vaří tradiční jídla a mají tu pivo z létajícího pivovaru. Zajděte si do muzea i do Červeného domu, o kterém se říká, že tu bydlíval kat a žlábek vedoucí do ulice sloužil k odvádění krve. Ale nebojte se, pravda to není. Valašské Klobouky mají také několik domů, které jsou nádherným příkladem rané secese architekta Huberta Gessnera

Valašské Klobouky Bílé Karpaty Architektura Hubert Gessner

Víte, že ve Valašských Kloboukách najdete první příklad české secese?  

Osada Sidonie a Svatý Štěpán

Maličké vesničky na pomezí Česka a Slovenska, to je Sidonie a Svatý Štěpán. Místu, kde silnice protíná hranici, se říká Vlárský průsmyk a od nepaměti tudy turecké a kurucké hordy pronikaly na území tehdejší Moravy. Řeka Vlárka, která protéká obcí Sidonie, je napůl česká a napůl už slovenská. A právě Sidonie je velmi zajímavé místo. Bývalá sklářská osada s maličkým domky sklářské kolonie, s pecemi, ve kterých se ještě před pár lety pekl chléb pro celou obec. Rozkošná ukázka horského industriálního osídlení. A také krásný výchozí bod pro cestu na Vršatec


Náš tip: Projeďte si na kole Hornolidečskou magistrálu nebo cyklostezku Bevlava


Královec a pozorovatelna Durch

Kousek od městečka Valašské Klobouky najdete vrch Královec. Na něm stojí rozhledna, ze které je vidět široko daleko. Až se tady pokocháte, vydejte se na druhou stranu kolem jedlí u Baribala až k pozorovatelně Durch. Nechala ji tu postavit firma Jánošík, která vyrábí dveře a okna. Atypická dřevěná pozorovatelna podle návrhu architekta Zdeňka Fránka je krásným oknem do duše Bílých Karpat. 

Hrad Vršatec a vrch Chmelová

Vysoko nad Sidonií, větší částí už na Slovensku, leží zříceniny hradu Vršatec. Ještě kousek nad ním, kam stojí za to si vyšplhat, se tyčí skalnatý vrch Chmelová. Je odtud nádherný výhled na Bílé Karpaty, a právě tady jsou snad nejhezčí západy slunce u nás. 

Bílé Karpaty trasy Vršatec Kam na výlet

Výhled z Vršateckých bradel je vždycky okouzlující

Brumov-Bylnice

Městečko Brumov-Bylnice ještě dnes stráží středověký hrad Brumov. Kdysi dávno to bylo jediné útočiště, které skýtalo místním ochranu před nájezdy Kuruců, Turků a dalších nájezdníků, kteří sem pronikali Vlárským průsmykem z Východu. Hrad je v létě přístupný, občas se tu dělají i kulturní akce, na hradě najdete expozice o historii a přírodě a děti mohou hrad poznávat plněním zapeklitých úkolů.

Vlachovice

Vesnička Vlachovice je jedinečná svými sušírnami ovoce. Dřevěné domky z opracovaných klád kdysi stávaly u každé druhé chalupy. Topilo se tu v peci a sušilo se ovoce a bylinky. Místním se povedlo opravit hned několik sušíren a vy si tak můžete projít naučnou stezku, která je spojuje. Ve Vlachovicích je také malé Muzeum Vlachovska, je tu skvělá restaurace Na Mýtě, kde se vaří z lokálních surovin, je tu Bednářství Fryzelka, kde se vyrábí sudy už po několik generací. Podívat se sem můžete při otevřených dnech, které najdete na webu Valašského Klobucka

 Bílé Karpaty Vlachovice kam na výlet

Bylinky od Fryzelků se sbírají ručně přímo ve Vlachovicích a suší se v historických sušírnách za obcí

Hostětín

Hostětín je docela malá vesnička, jedna z mnoha v podhůří Bílých Karpat. Čím je ale zvláštní? Je tu ekocentrum Veronica, kde se vyrábí úžasné mošty a další dobroty, mají tu kořenovou čističku na odpadní vody, obec se vytápí biomasou a v provozu je ještě řada dalších projektů ekologicky udržitelného hospodaření. Dokonce i sám britský princ Charles se na to přijel podívat. 

Mikulčin vrch

Křižovatka turistických tras a trailů, známé výletní místo na zimu i na léto, to je Mikulčin vrch. Rozhlížet se odtud můžete do krajiny Čech i Slovenska, jezdí se sem na kole i na běžkách a je to krásná zastávka na vašich cestách přes Bílé Karpaty. 

Velký Lopeník

Také na Velkém Lopeníku stojí rozhledna. My, Češi, je prostě máme rádi. Z té lopenické uvidíte Bílé Karpaty, Javorníky i Vizovické vrchy. Dřevěná rozhledna stojí nad typickou krajinou Bílých Karpat s pasínkami, loukami, remízky a starými pralesy. Zatoulat se tady vůbec není na škodu. 

Velká Javořina

Královna Bílých Karpat a nejvyšší hora celého pohoří. Stejně jako řada dalších vrcholů, leží i na pomezí Čech a Slovenska. V zimě tu je několik kilometrů upravovaných běžkařských tras, nahoře najdete kamennou turistickou chatu, kam se chodí na borůvkové knedlíky, na guláš a pivo. Vede sem hned několik cest a je to vděčné místo pro pořádnou celodenní túru krásnou karpatskou krajinou. 

 

36285475_476898456072678_421623824765681.jpg
94030329_656048281904376_431664202025795.jpg
94103028_255086592297073_374719765108332.jpg
dsc_0562.jpg
img_0140_ret.jpg
img_0197_ret.jpg
img_0911_ret.jpg
img_1896_ret.jpg
img_2166_ret.jpg
img_2928_ret.jpg
img_9651_ret.jpg
img_9666_ret.jpg
img_9698_ret.jpg
kopie_souboru_gimg_2592_ret.jpg

 

Slavex Trails: takové to domácí létání

Krátké, ale výživné bajkové polétáníčko zažijete na Slavex Trails, které vyrostly v lesíku nedaleko Slavičína na pomezí Bílých Karpat.

Karavanem po Zlínsku a Luhačovicku: co vidět a kde parkovat?

Tipy na stellplatzy, parkování pro karavany, obytňáky i dodávky a místa, která s karavanem určitě musíte vidět v okolí Zlína, Luhačovic, v Bílých Karpatech i Vizovických vrších .

Rozhledna Drnovická vyhlídka

Vyhlídkové místo potkáte cestou z Drnovic k Památníku Ploština. Dřevěná rozhledna s altánem nabízí také dobíjení elektrokol.

Rozhledna Vysoké Pole

Nová rozhledna vyrostla u Vysokého Pole. 15 metrová modřínová věž vám otevře výhledy na nově budovanou Vlachovickou přehradu. A taky pěknou zastávku cestou po nové cyklostezce.

Nová expozice Národního kulturního památníku Ploština

Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.

Na Valašsko: tipy na prodloužený víkend ve Valašských Kloboukách

Co dělat ve Valašských Kloboukách? Kam na výlet z Valašských Klobouk? Co dělat, když prší? Kam na jídlo a kávu?

Pouť z Maleniska do Luhačovic

Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole

Poutní místo Bojatín, Vysoké Pole

Místo, kde kdysi žil poustevník, kaplička na loukách plných bylin s vodou, která má léčit nemocné děti. Pojďte se projít k poutnímu místu Bojatín u Vysokého Pole. Můžete i s kočárkem.

Secese Huberta Gessnera ve Valašských Kloboukách

Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.

MARŠOVSKOU STEZKOU K POHNUTÉ HISTORII OBCE

pěšky | start a cíl: Uherský Brod | délka 17 km | čas: 5,5 h | ideální na víkend | vhodné pro děti

Naučná stezka Královec

Pěšky 6,2 Km, nenáročná trasa vhodná i pro děti. Naučná stezka Královec Vás provede přírodou valašskoklobucka a představí na 10 informačních panelech svou historii, geologii a vývoj krajiny.

Cyrilometodějská stezka: Žítková - Uherské Hradiště

Cyrilometodějská stezka je síť čtyř dálkových tras, jejichž cílem je Velehrad. Pojďte si projít dálkovou trasu ze Žítkové do Uherského Hradiště.

Na kole československým pomezím

CYKLO | Start a cíl: Hostětín | délka: 54 km | náročnost: velmi těžká | krásnou krajinou československého pomezí a Bílých Karpat na kole

Na kole z Luhačovic na tajemný Klášťov

CYKLO | Start a cíl: Luhačovice | délka: 48 km | náročnost: těžká

Hvězdné nebe nad Bílými Karpaty

Kam vyrazit za rojem zářivých perseid? Na Valašské Klobucko! Světelný smog je tu velmi malý a najdete tu nádherně romantická místa k pozorování hvězd.

3 dny na kole ve Valašských Kloboukách a okolí

Bílé Karpaty a uprostřed nich městečko Valašské Klobouky. Vezměte bajka nebo silničku a pojďte si užít východ Moravy s úžasnou atmosféru. Tipy na prodloužený víkend na kole ve Valašských Kloboukách.

VRŠATECKÁ MAGISTRÁLA NA BĚŽKÁCH

20 Km | Start a cíl: Brumov - Bylnice | Náročnost: střední | běžky, v létě možno i pěší

Cyklostezka Bevlava: ze Vsetína do Trenčína

Nenáročná cyklostezka Bevlava schovaná ve stínu stromů vás provede Vlárským Průsmykem až do Trenčína. 52 km | vhodné i pro děti | výlety na trase

Motýlí louky na kole: ze Štítné nad Vláří do přírody

cyklistika | start a cíl: Štítná nad Vláří | délka: 22 km | náročnost: těžká

Šanovská panoramata na kole

cyklovýlet | start a cíl: Šanov | délka: 16 km | čas: 2 h | náročnost: střední

Pěšky kolem Šanova: k památníku Letecké bitvy nad Bílými Karpaty

10,5 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Šanov | Vhodné i pro děti

Na kole k Hložecké kapli: jedeme rozkvetlým Valašskem

délka: 19 km | start a cíl: Vlachovice | pro náročné

Glamping Luhačovice

Glamping hutka v krásné krajině Bílých Karpat nedaleko Luhačovic.

Pěšky po Závrší: místa zapomenutá v čase

6,9 Km | Doba 3,5 h | Start i cíl: Nedašova Lhota (Valašské Klobucko) | vhodné i pro děti

Objevujeme Vršatecká bradla: pěšky bukovým pralesem

7 km | Doba 3,5 h | Start i cíl: Vršatec (Valašské Klobucko) | vhodné i pro děti

Pěšky kolem Vlachovic: za vůní valašských sušíren

15 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Vlachovice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti

Pěšky z Petrůvky do Luhačovic a zpět

10,5 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Petrůvka | Vhodné i pro děti

Kolem Brumova: přes Baligovu studánku na Holý vrch

15 km | Doba cca 5 h | Start i cíl: Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro zdatnější děti

Pěšky z Lačnova kolem Lačnovských skal až na Vařákovy paseky

délka: 13, 4 km | čas: 5 h | start a cíl: Lačnov | vhodné pro děti

Pěšky za přírodní památkou Smolinka: s rodinou i se psem

start: Vlachova Lhota | cíl: Smolinka | délka: 10 km | čas: 3 h | vhodné pro děti

LAČNOVSKÁ MAGISTRÁLA NA BĚŽKÁCH

běžky | start a cíl: Valašské Klobouky | vzdálenost: 11 km | vhodné pro začátečníky

7 neznámých míst v Bílých Karpatech, která musíte vidět

7 míst, na kterých se nebudete mačkat s lidmi, ale která rozhodně musíte vidět. Bílé Karpaty odkrývají svá tajemství.

Výšlap k pozorovatelně Durch: okno do duše Bílých Karpat

2 km | Doba cca 1 h | Start i cíl: Královec (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti

Valašské Klobouky s dětmi: po naučné stezce na Královec

start a cíl: Valašské Klobouky | délka: 7 km | čas: 2 - 3 hodiny | vhodné pro šikovné děti

Kam za zimními výhledy na Zlínsku a Luhačovicku?

13 tipů na výhledy v okolí Zlína, Luhačovic, Vizovic i v Bílých Karpatech