Vizovické vrchy
Vizovické vrchy mají pro Čechy zvláštní význam. Říká se o nich, že jsou Valašským královstvím, a to znamená především hodně slivovice a pořádného jídla. Pro nás turisty to jsou nádherně zvlněné kopce Vizovických vrchů, kde potkáte staré chaloupky na stráních, pasou se tu ovečky i krávy, v lesích rostou houby. Celým pohořím vede hřebenovka značená modrou turistickou značkou o délce asi 35 km.
Náš tip: Trasy výletů na kole, pěšky, s dětmi i na víc dní najdete v sekci VÝLETY.
Janův hrad
Sice mu říkáme hrad, ale původně to byl panský dvůr. Takové hospodářství měl každý větší zámek či klášter a ten náš na Janově hoře patřil k Vizovickému zámku. Dnes je zněj pseudoromantická zřícenina Janův hrad, která je cílem krásných procházek za výhledy na Vizovice.
Vizovice a Rudolf Jelínek
Než se vydáme na hory, určitě se nezapomeňte zastavit v Návštěvnickém centru R. Jelínek ve Vizovicích. Jejich trnkové sady rostou snad na všech stráních kolem dokola, a tak by byla velká škoda minout tu nejslavnější likérku u nás.
Poutní kostel Malenisko
Jen kousek od Luhačovic stojí pod horami pěkně schovaný starý poutní kostelík. Nad vesničkou Provodov najdete známé poutní místo Malenisko s kostelem Panny Marie Sněžné a s pramenem léčivé vody. Nad ním vede lesem křížová cesta a pěknou procházkou se dostanete až do Luhačovic. Jezdí sem z Luhačovic městská doprava, abyste se nemuseli vracet pro auto. Stačí si najít jízdní řád v české dopravní aplikaci Idos.
Poutní kostel Malenisko nad vesničkou Provodov.
hRAD LUKOV
Nejkrásnější moravský hrad a místo, kam by všichni Zlíňáci vzali návštěvu! Udělejte si procházku, vezměte piknikový koš a běžte prozkoumat hrad Lukov, který získal titul Památka roku 2016.
Hrad Lukov leží jen kousek od Zlína, a přesto je schovaný v hlubokých lesích.
ROZHLEDNA DOUBRAVA A VARTOVNA
Výhledy do krajiny Vizovických vrchů si nejvíce užijete z jedné ze dvou turisty oblíbených rozhleden. Naším prvním tipem je dominanta obce Seninka - rozhledna Vartovna, přezdívaná též "Valašská Eiffelovka". Na první pohled vás 37metrová věž navržena zlínským architektem Ivanem Bergmanem zaujme svým zajímavým tvarem kovové spirály uvnitř s točitým schodištěm (vyhlídková terasa se nachází ve 35 metrech). Další rozhledna, kterou stojí za to ve Vizovických vrších navštívit, je Doubrava (místní jí přezdívají také "Barák"). Stojí na stejnojmenném kopci mezi Vizovicemi a Loučkou, je součástí telekomunikační věže a měří 55 metrů (vyhlídkový ochoz je ve výšce 33 metrů). O tom, jak a kdy je možné se na obě rozhledny dostat najdete v článku Rozhledny Vizovických vrchů.
Vrch Komonec
Nad Luhačovickou přehradu se tyčí vrch Komonec. Místní sem rádi pořádají procházky, ale vedou sem také bajkové trasy značené jako Velký lázeňský okruh. Můžete vyrazit od hotelu Vega a udělat si výlet na celý den.
Spletený vrch
Ze Spleteného vrchu jsou krásné výhled na celé Vizovické vrchy. Leží na trase naučné stezky, a právě tudy také vede páteřní turistická trasa. Jezdí sem bajkeři, chodí sem turisté a je křižovatkou na trase mezi Vizovicemi a Luhačovicemi.
Janova hora
Janova hora je jen kousek od srdce Vizovických vrchů, městečka Vizovice. Na jejím úpatí kdysi stával panský dvůr, který měl sloužit jako hospodářské zázemí vizovickému zámku. Dnes je tu nově postavená romantická zřícenina Janův hrad.
Vrch Klášťov
Klášťov je prý Valašský Olymp. Bývalo tu keltské oppidum a dodnes se tvrdí, že tu sídlí valašští bohové. Tak či tak je to super tip na výlet krásnou valašskou krajinou.
Vrchol Klášťova s litinovým křížem
Vypálená osada Ploština
Pohnuté osudy lidí, kteří žili jako chudobní pasekáři na loukách daleko od civilizace, můžete poznat na Ploštině. Dnes tu do nebe ční betonový památník, kteří připomíná, že osadu Ploština v roce 1945 vypálili nacisté. Je to zvláštní a tiché místo, Jedno z několika. Podobný osud totiž potkal také nedaleké Vařákovy paseky nebo Prlov.
Památník vypálené obce Ploština nad Drnovicemi u Valašských Klobouk
Lačnovské skály
Jedinečný soubor sklaních útvarů, mezi kterými se můžete jen tak potulovat, to jsou Lačnovské skály. Soubor skal doplňuje také lovecký zámeček Trubiska a nedaleké Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy Paseky.
Výhled z Lačnovských skal