Vizovické vrchy

Vizovické vrchy mají pro Čechy zvláštní význam. Říká se o nich, že jsou Valašským královstvím, a to znamená především hodně slivovice a pořádného jídla. Pro nás turisty to jsou nádherně zvlněné kopce Vizovických vrchů, kde potkáte staré chaloupky na stráních, pasou se tu ovečky i krávy, v lesích rostou houby. Celým pohořím vede hřebenovka značená modrou turistickou značkou o délce asi 35 km.  


Náš tip: Trasy výletů na kole, pěšky, s dětmi i na víc dní najdete v sekci VÝLETY. 


Poutní kostel Malenisko

Jen kousek od Luhačovic stojí pod horami pěkně schovaný starý poutní kostelík. Nad vesničkou Provodov najdete známé poutní místo Malenisko s kostelem Panny Marie Sněžné a s pramenem léčivé vody. Nad ním vede lesem křížová cesta a pěknou procházkou se dostanete až do Luhačovic. Jezdí sem z Luhačovic městská doprava, abyste se nemuseli vracet pro auto. Stačí si najít jízdní řád v české dopravní aplikaci Idos

Poutní kostel Malenisko u LuhačovicPoutní kostel Malenisko nad vesničkou Provodov. 

hRAD LUKOV

Nejkrásnější moravský hrad a místo, kam by všichni Zlíňáci vzali návštěvu! Udělejte si procházku, vezměte piknikový koš a běžte prozkoumat hrad Lukov, který získal titul Památka roku 2016. 

Hrad LukovHrad Lukov leží jen kousek od Zlína, a přesto je schovaný v hlubokých lesích. 

ROZHLEDNA DOUBRAVA A VARTOVNA

Výhledy do krajiny Vizovických vrchů si nejvíce užijete z jedné ze dvou turisty oblíbených rozhleden. Naším prvním tipem je dominanta obce Seninka - rozhledna Vartovna, přezdívaná též "Valašská Eiffelovka". Na první pohled vás 37metrová věž navržena zlínským architektem Ivanem Bergmanem zaujme svým zajímavým tvarem kovové spirály uvnitř s točitým schodištěm (vyhlídková terasa se nachází ve 35 metrech). Další rozhledna, kterou stojí za to ve Vizovických vrších navštívit, je Doubrava (místní jí přezdívají také "Barák"). Stojí na stejnojmenném kopci mezi Vizovicemi a Loučkou, je součástí telekomunikační věže a měří 55 metrů (vyhlídkový ochoz je ve výšce 33 metrů). O tom, jak a kdy je možné se na obě rozhledny dostat najdete v článku Rozhledny Vizovických vrchů

Vrch Komonec

Nad Luhačovickou přehradu se tyčí vrch Komonec. Místní sem rádi pořádají procházky, ale vedou sem také bajkové trasy značené jako Velký lázeňský okruh. Můžete vyrazit od hotelu Vega a udělat si výlet na celý den. 

Komonec

Spletený vrch

Ze Spleteného vrchu jsou krásné výhled na celé Vizovické vrchy. Leží na trase naučné stezky, a právě tudy také vede páteřní turistická trasa. Jezdí sem bajkeři, chodí sem turisté a je křižovatkou na trase mezi Vizovicemi a Luhačovicemi. 

Janova hora

Janova hora je jen kousek od srdce Vizovických vrchů, městečka Vizovice. Na jejím úpatí kdysi stával panský dvůr, který měl sloužit jako hospodářské zázemí vizovickému zámku. Dnes je tu nově postavená romantická zřícenina Janův hrad. 

Vrch Klášťov

Klášťov je prý Valašský Olymp. Bývalo tu keltské oppidum a dodnes se tvrdí, že tu sídlí valašští bohové. Tak či tak je to super tip na výlet krásnou valašskou krajinou. 

Vrchol Klášťova s litinovým křížem 

Vypálená osada Ploština

Pohnuté osudy lidí, kteří žili jako chudobní pasekáři na loukách daleko od civilizace, můžete poznat na Ploštině. Dnes tu do nebe ční betonový památník, kteří připomíná, že osadu Ploština v roce 1945 vypálili nacisté. Je to zvláštní a tiché místo, Jedno z několika. Podobný osud totiž potkal také nedaleké Vařákovy paseky nebo Prlov. 

Památník vypálené obce Ploština nad Drnovicemi u Valašských Klobouk

Lačnovské skály

Jedinečný soubor sklaních útvarů, mezi kterými se můžete jen tak potulovat, to jsou Lačnovské skály. Soubor skal doplňuje také lovecký zámeček Trubiska a nedaleké Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy Paseky.

Výhled z Lačnovských skal

1_kravy.jfif
03_vrchol_komonec.jpg
img_0152_ret.jpg
img_5326_ret.jpg
img_8701_ret.jpg
img_8722_ret.jpg

 

Stezkou Josefa Váni

Pěšky | 5 - 8,5 km | vhodné i pro děti (bez kočárků) | Start Slopné | Cíl Vizovice.

Rozhledny Vizovických vrchů

Krásný výhled na Vizovické vrchy nabízí rozhledny Vartovna a Doubrava. Kudy k nim, co uvdíte a kam se vydat za dalšími rozhlednami?

To nejlepší z Vizovic. Co zažít v městečku a okolí?

Toulání po kopcích, výlet na zámek, do Pavilonu EXPO i do Jelínkovy destilérky. Co dělat ve Vizovicích když je pěkně i když prší?

Rozhledna Na Strážné Hostišová

Rozhledna nad Hostišovou stojí na krásném místě s velkorysým výhledem do krajiny. V těsné blízkosti najdete pitoreskní dětské hřiště i stánek s občerstvením. Tip na výlet na Zlínsku a LUhačovicku.

Na kole z Vizovic podhůřím Hostýnských vrchů

CYKLO Okruh | Start a cíl: Vizovice | délka: 33 km | náročnost: těžká

Janův hrad: jdeme se vyvenčit

start: Vizovice | cíl: Janův hrad | délka: 9 km | čas: 3 h | vhodné pro pejskaře, terénní kola i terénní kočárky

Pěšky Pasekářskou stezkou: kus přírody kousek od Zlína

start a cíl: Kudlov | délka: 7 km | čas: 2, 5 h | náročnost nízká

Pěšky z Vizovic na Vartovnu a zpět

délka: 24 km | čas: 8 h | start a cíl: Vizovice | vhodné pro pěší i terénní cyklo

Vizovické prameny: pěšky po naučné stezce

délka: 16 km | čas: 6 h | start: Zámek Vizovice | cíl: Rudolf Jelínek Vizovice | vhodné pro děti

Zámek Vizovice: Zářící valašská perla

Vizovický zámek je jedním slovem impozantní. Z rušné ulice vcházíte do tmavého průjezdu, který zámek dělí od okolního světa. Nádherné místo pro výlet s dětmi, romantickou procházku nebo nedělní odpole

Pavilon Expo ve Vizovicích: Koma Modular

Celý svět zas znovu složit a rozložit. Designovka, která baví celý svět. Koma, modulární prefabrikáty, Expo 2015. Tak do Vizovic!

Na Lukov s rodinou: piknik na hradě

Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.

Návštěvnické centrum R. JELÍNEK Vizovice

Samozřejmě jsou i místa, která na Zlínsku a Luhačovicku prostě nesmíte minout. A mezi ně patří i Vizovice se svým zámkem, nádhernou přírodou a také slavnou firmou Rudolfa Jelínka.