Vojna
V letošním roce uplyne 80 let od konce druhé světové války. Konfliktu, který změnil historii celého světa i života většiny lidí. Krajina Zlínska a Vizovicka je dodnes tichým svědkem těchto dramatických událostí. Příběhy odvahy, obětí a odhodlání místních lidí, na které bychom neměli zapomenout, ožívají v expozicích plných emocí i ve vzpomínkových akcích, které se letos chystají.
Ploština
Na místě vypálené pasekářské osady Ploština vyrostla v minulých letech skvělá expozice. Do země zahloubená stavba vás provede osudy nejen této horské vesničky, ale i ostatních, které na sklonku II. světové války vypálili Nacisté. Silný dojem místa umocňují nejen dobové výpovědi, ale také světelné sloupy popisující osud každé z obětí nebo Expozice ticha ukrytá v srdci šnekovité stavby. Obnova Ploštiny se povedla – nejde o místo hrůzy, ale o prostor k zamyšlení a vzdělávání. A děti sem můžete vzít bez obav.
Pietní akt k připomínce událostí na Ploštině tady proběhne 13. dubna 2025.
Muzeum vypálených dědin v Lačnově
Pro hlubší vhled do tehdejší doby navštivte také Muzeum v Lačnově. Podle kroniky rodiny Vařákovy tu vyrostla replika vypálené hospodářské usedlosti s chalupou, chlévem, kovárnou, sušárnou a studnou se včelíny. Přibližuje, jak místní lidé čelili okupaci a jak si udrželi naději i v nejtěžších chvílích. Příběhy jednotlivců ožívají prostřednictvím pečlivě vybraných artefaktů a dokumentů.
Zajímavost: V letech 2019 a 2020 nahradil hromadné pietní akty umělecký projekt studentů UTB Bernadett Királyové a Martina Ciznera Srdce v rozhlasech. Ve 12 obcích Jižního Valašska zazněla v obecních rozhlasech tříminutová stopáž tlukotu srdcí pamětníků. Okamžik pozastavení připomněl lidský rozměr tragédie na Ploštině, v Prlově, Vařákových Pasekách nebo v Juříčkově Mlýně nedaleko Vsetína.
Do kalendáře
K připomenutí 80letého výročí od konce II. světové války chystá řadu zajímavých akcí v průběhu celého roku třeba město Vizovice. Kromě přednášek, besed, koncertů nebo promítání filmů Tobruk a Smrt si říká Engelchen, bude v květnu také pietní program u vizovických památníků 2. světové války. Během celého dubna a května bude navíc k vidění exteriérová výstava zapůjčená Ústavem pro studium totalitních režimů s názvem Počátky teroru. Více na stránkách Kulturního centra Vizovice.