Vojna

V letošním roce uplyne 80 let od konce druhé světové války. Konfliktu, který změnil historii celého světa i života většiny lidí. Krajina Zlínska a Vizovicka je dodnes tichým svědkem těchto dramatických událostí. Příběhy odvahy, obětí a odhodlání místních lidí, na které bychom neměli zapomenout, ožívají v expozicích plných emocí i ve vzpomínkových akcích, které se letos chystají. 

Ploština

Na místě vypálené pasekářské osady Ploština vyrostla v minulých letech skvělá expozice. Do země zahloubená stavba vás provede osudy nejen této horské vesničky, ale i ostatních, které na sklonku II. světové války vypálili Nacisté. Silný dojem místa umocňují nejen dobové výpovědi, ale také světelné sloupy popisující osud každé z obětí nebo Expozice ticha ukrytá v srdci šnekovité stavby.  Obnova Ploštiny se povedla – nejde o místo hrůzy, ale o prostor k zamyšlení a vzdělávání. A děti sem můžete vzít bez obav.

Pietní akt k připomínce událostí na Ploštině tady proběhne 13. dubna 2025. 

 

Muzeum vypálených dědin v Lačnově

Pro hlubší vhled do tehdejší doby navštivte také Muzeum v Lačnově. Podle kroniky rodiny Vařákovy tu vyrostla replika vypálené hospodářské usedlosti s chalupou, chlévem, kovárnou, sušárnou a studnou se včelíny. Přibližuje, jak místní lidé čelili okupaci a jak si udrželi naději i v nejtěžších chvílích. Příběhy jednotlivců ožívají prostřednictvím pečlivě vybraných artefaktů a dokumentů.

Zajímavost: V letech 2019 a 2020 nahradil hromadné pietní akty umělecký projekt studentů UTB Bernadett Királyové a Martina Ciznera Srdce v rozhlasech. Ve 12 obcích Jižního Valašska zazněla v obecních rozhlasech tříminutová stopáž tlukotu srdcí pamětníků. Okamžik pozastavení připomněl lidský rozměr tragédie na Ploštině, v Prlově, Vařákových Pasekách nebo v Juříčkově Mlýně nedaleko Vsetína.

Do kalendáře

K připomenutí 80letého výročí od konce II. světové války chystá řadu zajímavých akcí v průběhu celého roku třeba město Vizovice. Kromě přednášek, besed, koncertů nebo promítání filmů Tobruk a Smrt si říká Engelchen, bude v květnu také pietní program u vizovických památníků 2. světové války. Během celého dubna a května bude navíc k vidění exteriérová výstava zapůjčená Ústavem pro studium totalitních režimů s názvem Počátky teroru. Více na stránkách Kulturního centra Vizovice.

 

Městské muzeum Slavičín: místní historie i Letecká bitva nad Bílými Karpaty

Místní historie, Letecká bitva nad Bílými Karpaty i letecký trenažér bombardéru B-17. Tohle všechno najdete v Městském muzeu Slavičín.

Muzeum Vařákovy paseky: příběh vypálené osady, který nesmí upadnout v zapomnění

Osadu Vařákovy paseky vypálili Nacisté jen pár hodin před koncem války. Na jejím místě dnes najdete muzeum, které celou událost připomíná.

Nová expozice Národního kulturního památníku Ploština

Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.

Ploština: příběh vypálené pasekářské osady

Památník Ploština připomíná hrůzné události 2. světové války, které dopadly železnou pěstí na maličkou pasekářskou dědinku vysoko v kopcích. Jaké to tam bylo a je?

Pěšky z Lačnova kolem Lačnovských skal až na Vařákovy paseky

délka: 13, 4 km | čas: 5 h | start a cíl: Lačnov | vhodné pro děti

Pěšky kolem Šanova: k památníku Letecké bitvy nad Bílými Karpaty

10,5 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Šanov | Vhodné i pro děti