Zlín a okolí

Zlín, město, jaké nemá v Čechách obdoby. Z malé vesničky vyrostlo krajské město, které Baťa vystavěl na principech továrny v zahradách. Jiné takové v Čechách nemáme. Koncepčně neuvěřitelný koutek našeho kraje, svou atmosférou jedinečné místo pro poznávání architektury, designu, historie i místních kaváren. 

Kde začít

Pokud jste zrovna přijeli, vezměte to rozhodně do továrního areálu. Začněte v budově 21., které si říká Zlínský mrakodrap. V posledním patře je nádherný výhled na celé město.  Až se vynadíváte na kostičky pod vámi, pokračujete k budovám 14 | 15 Baťův institut. Jsou citlivě zrekonstruované a ukrývají skvělé a moderní expozice Muzea jihovýchodní Moravy, a také sbírky Krajské galerie výtvarného umění. Jestli tu bude k dostání, zkuste si sehnat nový ZAM - zlínský architektonický manuál. Protáhne vás po architektonických skvostech města, do Baťovy vily, na jedinečný Baťův památník i mezi baťovské domky.

 

Kam pokračovat

V létě se rozhodně stavte do parku Komenského a na Gahurův prospekt. Zahrádky a cukrárny se tu volně přelévají do parku a jestli chcete někoho potkat, zřejmě bude tady. Kdyby vám vyhládlo, budete to mít jen kousek do Obchodního domu na něco dobrého. Nebo si vyberte některou z našich oblíbených kaváren, je jich tu pěkných pár, které stojí za prozkoumání. Kdybyste toho města měli dost, je to odtud jen pár kroků do lesa a na Tlustou horu, oblíbené výletiště nás Zlíňáků

.

Kam ještě dál

Až si to tady celé projdete, sedněte na městskou linku nebo na kolo a zajeďte se podívat kousek dál. Přímo nad Zlínem, v místní části Kudlov leží Filmové ateliéry, které jsou výjimečným místem. Ve Filmovém uzlu se o nich dozvíte víc, bývají tu i skvělé výstavy. A městská sem jezdí každou chvilku z Náměstí Práce. Na opačné straně, v Lešné, je naše skvělá Zoo Zlín. Mají tu rejnoky, klokany, žirafy, nádherné pavilony i zámekV blízkosti Zoo Zlín se se nachází jedna z nejkrásnějších moravských zřícenin, hrad Lukov, který rozhodně stojí za návštěvu. 

Kafö Zlín

Originální bistro, výjimečná kavárna. Malinká místnost, kde spolu hospodaří bratr se sestrou, vaří skvělou kávu a připravují úžasné dobroty. Rozhodně stojí za návštěvu.

Kavárna naKafe Zlín

Byznys kavárna v 23. budově zlínského továrního areálu s výbornou kávou, toasty a domácími dezerty.

Obchodní dům Zlín - návrat dobré architektury

Obchodní dům ve Zlíně, dříve známý jako Prior, dostal nového majitele, nový kabát i nové obchody. My zlíňácí jsme poslední dva roky napjatě sledovali, jak se mění. Teď je otevřeno, račte dál.

Pumptrack a skatepark Otrokovice

Otrokovická Freetime zóna obsahuje nejen pumptrack, ale také skatepark s překážkami, slackliny a nedaleké dopravní hřiště.

Baťova vila ve Zlíně

Jak a kdy se můžete podívat do Baťovy vily? Kde ji najdete a co se uvnitř pořádá? Poznejte vilu továrníka Tomáše Bati, která stojí jen kousek od baťovské továrny ve Zlíně.

Muzeum jihovýchodní Moravy a expozice Princip Baťa

Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.

Památník Tomáše Bati: Výjimečnost prázdnoty

Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.

Pěšky zlínskými Baťovými závody: vyrážíme do ocelového města

Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.

Zlín: cihlové město na víkend

Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?

Infopoint baťovského bydlení

Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!

Baťovský Zlín: Co musíte vidět?

Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.

14 I 15 Baťův institut Zlín

14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.

Baťův mrakodrap 21. budova

Baťův mrakodrap - funkcionalistická správní budova v samém srdci Baťovských závodů ve Zlíně. Co všechno musíte vidět v 21. budově zlínského továrního areálu, kde si dát kafe na střeše mrakodrapu

Baťův region: objevte místa spojená s obuvnickými legendami

Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.

Vzhůru na hrad Malenovice

Tady tvoje duše pozná středověk. Možná to není nejlegendárnější hrad ever. Ale je to zašívárna uprostřed přírody. Klid.

Hrad Lukov

Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.

Zoo Zlín a zámek Lešná s dětmi

Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.

44 Centrum řemesel Zlín

Kde ve Zlíně poznat ševcovské řemeslo? Nakoukněte do jedné z budov Svitu, kde vzniká Centrum řemesel. Ševcovský hub, místo, kde se můžete učit a poznávat řemeslo.

Zlín Film Festival: filmový Zlín s úžasnou atmosférou

Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?

10+1 tipů na letní festivaly ve Zlíně a okolí

10+1 skvělých hudebních, výtvarných a designových festivalů na Zlínsku a Luhačovicku, které byste neměli propásnout.

Park Café Zlín

Kavárna a bistro italského střihu, kam se s radostí vydáte na snídani, na skleničku, na odpolední kávu a dort. Bývá tu docela živo, ale jejich zahrádku v prosluněném ránu určitě vyzkoušejte.

Zikmundova a Hanzelkova vila – unikátní domy legendárních světoběžníků

Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do druhé, Hanzelkovy vily si můžete objednat.

Comic Cone Food Truck Zlín

Super burgery, cheesy, buns, sendviče, saláty, hranolky, Asie i buchtičky s krémem. Prostě to, co se jim zrovna urodilo v hlavě. Comic Cone Food Truck ve Zlíně na Kvítkové. Otevřeno středa - sobota.

Galerie Václava Chada Zlín

V Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku vždycky narazíte na skvělou výstavu. Moderní umění zde prezentují čistě, neokázale, s důvtipem a elegancí.

Zámek Lešná: Perla uprostřed zoologické zahrady

Hledáte tip na výlet z dětmi? Rozhodně zkuste Zoo Lešná, ale schovejte si dost sil i na zámek Lešná. Nádherné místo plné pokladů a tajemství.

20+ MÍST KAM NA KAFE NA Zlínsku a Luhačovicku

20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.

Gahurův prospekt ve Zlíně

Pokud chceš jen tak ležet uprostřed města. Moderní urbanismus v nejlepší formě. Relax na trávě u zapuštěných chodníků. Gahura, hurá.

Zóna Zlín: Komentované procházky po architektuře

Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.

Interhotel Zlín

Funkcionalistický hotel ze 30. let. Kde jinde se ve Zlíně ubytovat než ve slavném Společenském domě? Dnes nese název Interhotel Zlín a stojí přímo v centru města.

10+ nejkrásnějších wellness na Zlínsku a Luhačovicku

Nejlepší wellness na Zlínsku a Luhačovicku. Kam vyrazit do sauny, vířivky, wellness areálu a nechat se hýčkat? Vyzkoušet nejkrásnější wellness ve Zlíně, Luhačovicích nebo Slavičíně.

Use-It Zlín: projdi si město podle místních

Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.

Rozhledna Na Strážné Hostišová

Rozhledna nad Hostišovou stojí na krásném místě s velkorysým výhledem do krajiny. V těsné blízkosti najdete pitoreskní dětské hřiště i stánek s občerstvením. Tip na výlet na Zlínsku a LUhačovicku.

5 TOP míst na koupání na Zlínsku a Luhačovicku

Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?

Barum Czech Rally Zlín

Barumka! Největší rally podnik u nás se 100 posádek a 65 historickými vozy. 13 RZ po celém kraji a velký zážitek pro fanoušky rychlých aut. Tuhle atmosféru musíte zažít.

Prostor Zlín: umění ve veřejném prostoru

Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!

Quitkova: Designové lahůdkářství Zlín

Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.

Fyzio Garden Obchodní dům Zlín

Fyzio Garden, to je masážní a relaxační studio přímo v centru Zlína. Exotické masáže rodilých Thajců nebo Khmerů a k tomu nádherné prostředí pro odpočinek. A dělají i rehabilitace.

Wellness Hotelu Tomášov

Hotel Tomášov**** si na kopci nad městem hýčká útulné spa centrum.

Filmový uzel Zlín

Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.

Red Brick Design Shop: Zlínem odchovaný obchůdek

Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.

ZLÍN FILM OFFICE (regionální filmová kancelář)

Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.

Krajská galerie výtvarného umění: Továrna plná umění

Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.

Evangelický kostel Zlín: místo pro duši i pro umění

Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.

Galerie Garáž Zlín

Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.

Gallery Tour: Zlínské galerie

Výlet po zlínských galeriích inspirovaný projektem Gallery Tour.

Zámek Zlín a Živý Zlín

Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.

Jamai Cafe Baťův mrakodrap Zlín

Kafe na střeše Baťova mrakodrapu a ještě s výhledem na celé město? Máme! Jamai Cafe Baťův mrakodrap, to je káva z vlastní pražírny, dorty, limonády a úžasný výhled k tomu.

Kostel Narození Panny Marie ve Štípě

Vydejte se s námi do kostela ve Štípě, který tu stojí přes 400 let a má vám co vyprávět.

Pikola: espresso bar ve Zlíně

Útulný prostor, kde si můžete s kávovými profesionály pokecat nejen o kávě.

Hotel a restaurace Baltaci Atrium

Kam na skvělou večeři? Kam zajít na skleničku a kde se ve Zlíně ubytovat? Odpoveď na tyhle otázky je Hotel Baltaci Atrium Zlín jen pár kroků od centra.

Vodní biotop na Jižních Svazích Zlín

Místo pro odpočinek a procházku, to je nový biotop na Jižních Svazích ve Zlíně. Pojďte se sem zatoulat, stojí to za to.

Hotel Tomášov Zlín

Tomášov. Kdysi baťovská škola mladých mužů, dnes hotel s nádherným výhledem na celý Zlín

Bistrotéka Valachy: Zlín

Takhle totiž chutná Zlín. V Obchodním domě voní Bistrotéka Valachy. Je plná místních delikates. Buď (chvilku) gourmet.

Dobré hnízdo, dobré jídlo

Že by v Malenovicích chyběla dobrá restaurace? Nesmysl, je jich tam hned několik. Pojďte s námi ochutnat burgery, fajitas a další dobroty do Dobrého hnízda.

Navrátilova pálenica: Zlín

Věřili byste, že jen pár kroků od centra Zlína se pálí exkluzivní slivovice? A že se tam pálí už skoro sto let? Pojďte s námi na kalíšek.

Café Supréme Malenovice: klidné místo na kafíčko

Nová kavárna Café Supréme v Malenovicích je klidné místo na kafíčko. A mají i venkovní hřiště pro děti.

Jedním tahem: nová zlínsky nezlínská kavárna

Tak tohle je panečku prostor. Všude květiny. Všude. Kaktusy, monstery, draceny, tlustice a do toho skvělá káva, nějaké ty drinky a super místo pro práci, rande nebo večerní skleničku.

Kafec Zlínský

Skvělá káva, výborné domácí wafle a snídaně, k tomu příjemný interiér a obsluha, která se neustále usmívá. To je Kafec Zlínský.

Na špagety: bistro s donuty a pravými špagetami

Na špagety a Co Donut to je pěkná symbióza. Malé zlínské bistro, kde si dáte skvělé špagety ( i bezlepkové) a k tomu pořádný domácí donut!

Jiná krajina v Šarovech

Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?

Na Lukov s rodinou: piknik na hradě

Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.

Lázně Kostelec: jenom si na chvíli odpočinout

Historie Lázní Kostelec se píše od 18. století. Už za Seilernů se tu léčily problémy pohybového ústrojí. Dnes tu jsou moderní lázně a hotel, kde se krásně odpočívá.

Kaple sv. Antonína Paduánského ve Fryštáku

V lokalitě Skalka u Fryštáku, kde až do nedávna trčelo na vršíčku nad městem pár oblých balvanů, jsme našli, co jsme tu nečekali.

Courage: obchod s českou módou a designem

C O U R A G E klíčila současné majitelce v mysli asi jeden pár let při “běžném” zaměstnání, a pokaždé po setkáních s designéry a návrháři v Praze, dostávala myšlenka pomalu svůj tvar.

Vasky: ručně šité boty ze Zlína

Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.

Brick City Coffee: Zlín

Lokální pražírny jsou teď velkým hitem a my z toho máme opravdu radost. Objevili jsme jednu docela malou pražírnu uprostřed starého továrního areálu. Zlínské Brick City Coffee.

Ostrata: Zoo celá ze dřeva

Už jste byli s dětmi opravdu všude? Tak v dřevěné zoo jste ještě určitě nebyli. Najdete tu nejenom všechna možná zvířata s pacičkami, křídly, šupinami i tykadly, ale také třeba Sponge Boba.

Kaple Sv. Václava v Sazovicích

Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?

Park Komenského Zlín: Nejkrásnější chill-out

Tady se tančí, létá frisbee a cinkají sklenice s pivem a vínem. To je Park desetiletí v ČR.

Stezka zdraví Tlustá hora Zlín

2,5 km | Vhodné i pro kočárky | Ideální pro rodiny s dětmi

Zlín Evy Jiřičné

Po stopách první dámy české architektury. Kongresové centrum, Galerie G18, rektorátu. Perly, které nechala zlínská patriotka doma.

Pivovar Malenovice: Zlínský švec, co nešije boty

Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.